IRC Monte Carlo ile Start alıyor

Kategori : IRC/Sait Kuş

2009 Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC) sezonu benzersiz Monte Carlo Rallisi ile start alıyor. En eski, en iyi bilinen ve en prestijli karşılaşma olan ralli bu yıl 77. kez organize ediliyor. Motorsporları arenasında, Le Mans 24 saat, Monaco Grand Prix, Indianapolis 500 organizasyonlarıyla birlikte efsanevi olarak nitelenen nadir rallilerden biri.

Yarış, dünyanın en klasikleşmiş etaplarıyla birlikte en destansı mücadelesine ev sahipliği yapıyor. En başta geleni ise efsanevi Col de Turini; cuma gecesi geçilecek bu etap mücadeleyi zirveye çıkaracak. Turini de düzenlenecek son dört etaba sıralamada yer alan sadece en iyi 60 ekip gidebilecek. Monte Carlo Rallisi bu yıl, hem rallinin altın çağının geleneksel değerlerini barındırıyor ve hem de modern formatıyla göz kamaştırıyor. Dünyanın her yerinden ralliseverler Eurosport’un canlı yayınıyla etaplarda ter döken ekiplerin heyecanına ortak olacaklar.

Çarşamba ve Perşembe günü rekabet Ardeche bölgesinde yer alıyor. Servis alanı da Valence şehir merkezine kurulacak. Ekipler buradan, deniz kıyısında bulunan Alp dağlarına doğru yol alacaklr. Rallinin rotası, aslen dar ve tümsekli dağ yollarından oluşuyor. Bazen bu dar yollar her iki tarafında da yamaçlara denk gelebiliyor. Ancak Monte Carlo rallisi’nde asıl mücadeleyi belirleyen yine hava şartları olacak. Bölgesel olarak sıfırın altında seyreden hava sıcaklıkları etaplarda buz, kar ve kara buz ihtimalini oldukça arttırıyor.

Durumu daha da karmaşıklaştırabilecek seviyede, her bir etap kendi içinde çok çeşitli hava şartlarıyla fark yaratabilir. Örneğin etabın başında pırıl pırıl parlayan güneş varken, etabın sonunda çok sert biçimde kar yağışı görülebilir. Bu durumların üstesinden gelebilmek için en önemli faktör lastik seçimi olarak ekiplerin karşısına çıkıyor.  Geçen yıllarda ekipler, buzun altındaki sert zemine ulaşabilmek ve bir miktar daha tutunmayı arttırmak için çivili lastik kullanıyorlardı. En iyi seti kullanmak veya etap ya da loop için seçim yapmak yeterli olmayabiliyor, şanın da yarışmacıların yanında olması gerekiyor. Şu ana kadar hava şartları kuru görünüyor. Rallinin start almasına günler kala, sadece yüksek kesimlerde kar ve buz bildiriliyor ancak, her an her şey olabilir.

Etaplar, zeminin değişken doğasından ötürü, kar olmadan bile çok değişik tutunma seçenekleri sunuyor. Bazı etaplar sert ve tümsekli yollardan oluşurken, bazıları daha yeni ve yumuşak asfalt zemin sunabiliyor.  Bazen bu değişkenlik aynı etap içinde dahi kendisini gösterebiliyor. Monte Carlo, deneyimin kesinlikle büyük önem taşıdığı bir ralli. Sürücülerin, tünel çıkışlarındaki buz parçalarına dikkat etmelerini veya eriyen buzun tekrar donabileceğini bilmeleri gerekiyor.

Monte Carlo Rallisi 21 Ocak Çarşamba günü 07:30’da Monaco’dan start alıyor. 14 özel etap ve 362,25 meşakkatli kilometre sonrasında ralli 24 Ocak Cumartesi saat 11:30’da  sona erecek

YARIŞMACILAR

Peugeot Belçika
Monte Carlo Rallisi, sporun en gözde organizasyonlarından birisi olmaya devam ediyor ve bu sayede IRC’nin gelmiş geçmiş en üst düzey kayıt listesini kendisine çekebiliyor. Start rampasından ilk geçecek olan mevcut şampiyon Peugeot Belçika’dan Nicolas Vouilloz olacak. Belçikalı takım geçen yıla göre herhangi bir değişiklik yapmayarak, Vouilloz’un yanına Freddy Loix’i gösteriyor. Tek farklı isim Loix’in kopilotluğunu bu sene devralan Isidor Smets.

Abarth
Vouilloz, yine en büyük rakiplerinden ve eski Avrupa Şampiyonlarından biri olan Giandomenico Basso tarafından zorlanacak. Basso, üç Abarth Grande Punto’dan birini kullanıyor. Diğerlerinin direksiyonunda ise, Monte Carlo Rallisini 1983’te ikinci sırada bitiren Markku Alen’in oğlu Anton Alen ve son Avrupa Şampiyonu Luca Rossetti yer alıyor.  Abarth’ın 2009 yılında yaptığı en büyük değişiklik ise şanzıman sistemindeki geliştirmelerde bulunuyor.

Skoda
Rallinin yıldızlarından biri de Skoda Fabrika Takımı olacak. Takım geçtiğimiz günlerde IRC’nin altıncı kayıtlı takımı olarak listelerde yar aldı. Çek takımı iki adet yeni Skoda Fabia S2000 ile etaplarda mücadele edecek. Fabia’lardan birinde PWRC pilotlarından Fin Juho Hanninen ve diğerinde geçen yılın IRC yıldızlarından çek Jan Kopecky  yer alacak. Takım, sezon öncesi yapılan testlerde araçlarından son derece memnundu ve şimdiden rekabetçi olmalarıyla kendilerinden söz ettiriyorlar.

Peugeot Sport
Peugeot Sport, Le Mans yıldızlarından  ve tecrübeli ralli pilotu Stephane Sarrazin için bir 207 S2000 yarıştırıyor. Peugeot için yeni yüzlerden biri ise İrlandalı Chris Meeke. Colin McRae’nin gözdelerinden olan Meeke, Peugeot UK ile ilk tam sezonuna çıkmaya hazırlanıyor ve 28 yaşındaki pilotun aklında şampiyonluktan başka bir şey bulunmuyor. BF Goodrich de sezon boyunca pilot yarıştırmaya devam ediyor. Kronos Racing tarafından yarıştırılacak olan JWRC şampiyonu Sebastien Ogier bu yılın BF Goodrich pilotu olarak yer alıyor.

Şahsi Katılımcılar
1994 Dünya Ralli Şampiyonu ve Monte Carlo Rallisini daha önce üç kez kazanan Didier Auriol de İtalyan Grifone tarafından hazırlanan bir Peugeot ile yarışa katılıyor. 50 yaşındaki pilota her zaman olduğu gibi Denis Giraudet kopilotluk yapacak.

Bu ralliyi kazanma şansına sahip birçok pilottan birisi de Fin Toni Gardemeister, Astra Racing tarafından hazırlanan Abarth Grande Punto ile yarışacak. WRC müdavimlerinden olan Gardemeister bu ralliyle ilgili oldukça başarılı bir geçmişe sahip: 2005’te ikinci ve 2006’da üçüncü olmuştu.

İki Çeker Kupası (2WD Cup)
IRC iki çeker kupası (2WD Cup)  2009’da ikinci sezonuna giriyor. Son şampiyon Marco Cavigioli, Çin Rallisinden Fiat Grande Punto Dizel’ini geri getirmekte sorun yaşayınca, Monte Carlo’ya hazırlanması biraz aceleye geldi ve yetişemedi. İtalyan pilot IRC serisine daha sonra geri dönecek. İki çeker kupasının en güçlü iki rakibi ise Manuel Villa (Fiat) ve Luc Gellusseau (Peugeot) gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın