Kopecky, Barum’da 1.2 saniye fark ile zafere ulaştı

Kategori : IRC

Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC) rallilerinde tarih yazıldı ve Kopecky ilk zaferine ulaşırken ikinci Loix ile arasındaki 1.2 saniyelik fark da IRC yarışlarındaki en yakın finiş oldu. Geçen senenin şampiyonu Juho Hanninen de yarışı üçüncü sırada tamamlayınca Skoda ilk üçü kapatmış oldu.

Hanninen bu yarşı üçüncü sırada tamamlasa da IRC Pilotlar Klasmanı’nda 98 puanla ilk sıradaki yerini korudu. Kopecky ise 95 puan ile ikinci sırada yer alıyor. Barum’da ikinci olan Freddy Loix ise 88 puan ile şampiyonada üçüncü sırada yer alıyor.

Kopecky son günün son üç etabına Loix’nın 1 saniye önünde girmişti. Servis sonrası Kopecky Loix arasındaki sıkı mücadele başladı. İki pilot Skoda Fabia S2000’ler ile çıktıkları mücadelede yaklaşık 300.000 ralli severin önünde çok heyecanlı bir mücadeleye giriştiler. Kopecky son üç etabın ilkinde 0.7 saniye, ikincisinde de 0.3 saniye daha iyi zaman yaparak rakibi Loix’yı arkasında tutmayı başardı. Son etapta Loix 0.8 saniye avantaj elde etse de bu fark kazanmaya yetmedi.

Kopecky son IRC zaferine 2010 sezonunda Kanarya Adaları’ndaki yarışta ulaşmıştı. Geçen sene kendi evindeki bu yarışta son gün yol dışına çıkarak zafere ulaşamamıştı. Son günün ilk özel etabında hidrolik direksiyonun yağ soğutucusunun arızalanması ile kabusu yeniden yaşamaya başladı ancak kopilotu Petr Starý ile etap arasında yedek hortumları ile hidrolik yağ soğutucularını devre dışı bırakarak yarışa devam ettiler. İlk etaba girerken 19.7 saniye olan fark ilk etap sonunda 5.6 saniyeye düştü, öğle servisine girerken ise sadece 1 saniye fark kaldı. Son üç etapta yaşanan mücadeleden galip çıkan Kopecky kendi evinde ilk zaferine de ulaşmış oldu.

IRC’de sezonun sekizinci yarışı 9-10 Eylül 2011 tarihlerinde Macaristan’da düzenlenecek Mecsek Rallisi ile devam edecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: