Kopecky zirveye yerleşti.

Kategori : IRC

Jan Kopecky, 2009 IRC sezonun sekizinci yarışı Barum Rallisi’nde Çek Cumhuriyeti’nde üretilen bir araç ile kazanan ilk Çek pilot olmayı başardı. Kopeck bu zaferi ile Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC)’de pilotlar şampiyonluğunda ikinciliğe yerleşti.

Skoda Motorsport pilotu 27 yaşındaki Kopecky binlerce taraftarını da arkasına alarak başladığı yarışın ikinci özel etabında takım arkadaşı Hanninen’den aldığı zirveyi yarış sonuna kadar korumayı başardı. Çek pilot Kopecky yarışı en yakın rakibi Kris Meeke’nin yaklaşık bir dakika önünde tamamladı. Peugeot 207 S2000 ile mücadeleye katılan Kris Meeke de inanılmaz bir geri dönüş sergileyerek ilk özel etap sonunda bulunduğu 33.lükten zirveye kadar müthiş bir performans ile geldi.

Podyumu tamamlayan üçüncü pilot ise Juho Hanninen oldu. Skoda Motorsport pilotu Hanninen ilk özel etap olan Zlin’deki özel seyirci etabını kazansa da Çek dağlarındaki ilk özel etapta yerini takım arkadaşına devretmek zorunda kalmıştı. Hanninen’in bu zaferi bu yarışı üç kez kazanma başarısı göstermiş olan yerel pilot Roman Kresta’yı dördüncülüğe itti. Kresta kendi imkanlarını kullanarak kiraladığı Peugeot 207 S2000 ile etaplara çıkmıştı.

Beşinci sırada ise 2009 Dünya Gençler Ralli Şampiyonu Martin Prokop yer aldı. Prokop bu yarışa BF Goodrich Pilotlar Takımı desteği ile girdi. Çek Cumhuriyeti’nin ilk Dünya Şampiyonu olan genç pilot aracının limitlerini gördükten sonra temposunu da yükselterek yarışı beşinci sırada tamamlamayı başardı.

Çek’lerin dünya arenasında sunduğu ve bir kaç yıl içinde yıldızının iyice parlayacağı düşünülen Paval Valousek yarışı altıncı sırada tamamladı. Valousek yarışa kendi imkanları ile kiraladığı Skoda ile girmişti. Geçen sene bu yarışta BF Goodrich Pilotlar Takımı adına mücadele eden Valousek özel seyirci etabında yaşadığı mekanik sorunlar sonrasında gerilere düşmüştü ancak onbeşinci etap sonunda altıncılığa kadar yükselmeyi başardı.

Macar Janos Toth, kiraladığı Peugeot ile katıldığı yarışta Ralliart Evo IX ile mücadeleye katılan Vaclav Pech’in önünde yedinci sırayı elde etti.

Kaygan asfalt etapları ile meşhur olan Barum Rallisi’nde start alan 107 araçtan bazıları finişe gelemedi. En dramatik sonu yaşayanlar ise Proton Satria Neo S2000’ler oldu. İlk özel etap olan seyirci özel etabını tamamlayan pilotlar bir sonraki gün düzenlenen ilk özel etabın startına gidemediler. Araçların ikisinde de aynı sorunu başgöstermesi muhtemel bir yazılım hatasını işaret ediyor. Geçen senenin IRC şampiyonu Nicolas Vouilloz dördüncü özel etapta yoldan çıktı, kaza sonrasında aracı alev alınca yarışa dönemedi. Sağanak yağış altında geçilen sekizinci özel etap ise Giandomenico Basso için son etap oldu.

Belçikalı Freddy Loix onuncu özel etapta lastik patlatınca şampiyonluk hayalleri de zora girmiş oldu. Sezonun tamamlanmasına üç yarış kala Basso ve Loix, Kopecky’nin 12 puan arkasında üçüncülüğü paylaşıyorlar. Şampiyonada liderlik Kris Meeke’nin elinde bulunuyor.

IRC’nin İkiçeker Kupası’nda zafer Punto S1600 ile mücadeleye katılan Çek pilot Jiri Skoupil’in oldu. Honda’nın yeni Type R3’leri ile kalabalıklaşan grupta Honda Civic Vti’ler ile de çekiçen Skoupil ilk etapta elde ettiği liderliği kimseye bırakmadı.

2009 Barum Rallisi Genel Klasman
1 Kopecky (CZ) – Skoda – 2:24:21.1
2 Meeke (GB) – Peugeot – 1:0.4
3 Hanninen (FIN) – Skoda – 2:10.8
3 Kresta (CZ) – Peugeot – 2:10.8
5 Prokop (CZ) – Peugeot – 2:39.6
6 Valousek (CZ) – Skoda – 4:50.5
7 Toth (HUN) – Peugeot – 5:19.7
8 Pech (CZ) – Ralliart – 5:23.2

2009 Barum Rallisi – IRC İkiçeker Kupası

1 Skoupil (CZ) – Abarth Punto S1600 -2:44:29.6
2 Vizin (H) – Honda Civic Type R3 – 1:41.0
3 Smekal (CZ) – Honda Civic Type R – 2:32.0
4 Millet (F) – Peugeot 207 RC – 2:42.0
5 Krizek (CZ) – Honda Civic Type R – 4:5.0
6 Blatak (CZ) – Honda Civic Vti – 5:51.5
7 Jakubec (CZ) – Honda Civic Vti – 8:52.9
8 Brezik (CZ) – Honda Civic Vti – 10:2.9

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: