Meeke ilk günü lider tamamladı.

Kategori : IRC

Brezilya’da düzenlenen Uluslararası Curitiba Rallisi ile devam eden Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC)’de geçen sene burada zafere ulaşan Kris Meeke ilk gün geçilen yedi özel etabın altısında en iyi zamana imza atarak ilk günü lider kapattı.

Geçen senenin şampiyonu Meeke’i 32.7 saniye geriden İngiliz Guy Wilks takip ediyor. Meeke geçen sene de farkı açtığı ikinci gün etaplarında yine aynı tempoda giderek ikinci zaferine imza atmak istiyor.

Meeke güne rakiplerinin aksine sert hamurlu lastikler ile başladı. Böylece rakiplerinin yağmur beklentisi ile seçtiği yumuşak hamurlu lastikler ile Meeke’i yakalaması imkansızlaştı. Meeke seçimde etkisi olan kopilotu Paul Nagle ve takım direktörü Marc van Dalen’in sayesinde rakiplerinin bir kaç adım önüne geçmiş oldu. Meeke lastik seçimindeki başarısının yanısıra gün boyunca iki yedek lastik taşıyan tek ekip oldu. Böylece neredeyse 40 kilo ağır olmasına rağmen yine de günü lider tamamlayabildi.

Günü ikinci sırada tamamlayan Wilks rakibi ve aynı zamanda vatandaşı olan Meeke’in tecrübesi ile ilk günü lider tamamladığını ve farkın açılması ile morallerinin bozulduğunu ifade etti. Ayrıca üçüncü özel etapta araç içi mikrofon setinin yerinde çıkması ile görüşünü engellediğini belirtti. Skoda İngiltere takımı ile yarışa katılan Wilks ikinci günde rakiplerinin temposuna karşılık vereceklerini söyledi.

Skoda Motorsport takımı adına mücadeleye Skoda Fabia S2000 ile katılan Jan Kopecky günü üçüncü sırada tamamlamayı başardı. Sabah etaplarında aracın arkasının çok fazla kaydığını belirten Çek pilot gece yağan yağmurun ve yumuşak lastiklerin kurbanı olduklarını söyledi. Meeke ve Wilks’in temposuna yaklaşamasa da podyumda yer almak istediğini vurguladı.

Kopecky’nin takım arkadaşı Juho Hanninen günü dördüncü sırada bitirse de Fin pilotun gün içinde yaşadığı aksaklıklardan canı epey sıkıldı. Günün ilk etabında bitime iki kilometre kala sol arka lastiği patlayan Hanninen bu şekilde tamamladığı etap sonrası güne kötü başlamış oldu. Tek yedek lastik ile servisten çıkan Fin pilot öğle servisine kadar çok fazla dikkatli sürmekten temposunu bir türlü yükseltemedi. Öğle servisinde iki yedek lastik alıp kafasını rahatlatan Fin pilot biraz daha hızlanmayı başardı.

Bruno Magalhaes öğle servisine dördüncü sırada gelse de beşinci özel etapta sağ ön lastiği janttan çıkınca etap sonunda tek yedek lastiğini kullanmak zorunda kaldı ve geri kalan etaplarda temposunu düşürerek daha dikkatli gidince Hanninen’e geçilmekten kurtulamadı.

Brezilyalı pilot Daniel Oliveira ilk defa kullandığı Stohl Racin imzalı Peugeot 207 S2000 ile günü sorunsuz geçti. Genç pilot Perşembe günü ilk kez oturduğu 207 direksiyonunda oldukça rahat görünüyordu. Daha da hızlı olabileceğini ancak kopilotu Denis Giraudet’in kendisine hızdan çok tempoyu korumaları gerektiğini söylediğini belirtti.

Brezilyalı efsanevi rallici Oswaldo Scheer’in oğlu Eduardo Scheer geçen sene burada A6 sınıfında zafere imza atmıştı. Bu sene dört çekere terfi eden Scheer, Mitsubishi Evo IX ile dikkat çeken zamanlara imza atarak Bolivyalı Eduardo Peredo’nun önünde günü yedinci sırada tamamladı.

Peugeot 207 ile Marcos Tokarski IRC 2 Çeker Kupası’nda önde giderken yine 1600cc’lik 207 ile mücadeleye katılan Brezilyalı Ulysses Bertholdo ikinci sırada yer alıyor.

Curitiba Rallisi ikinci gün geçilecek sekiz özel etap ile tamamlanacak. IRC sezonunun ikinci yarışı olan Curitiba Rallisi öncesinde burada start almayan Mikko Hirvonen 10 puan ile lider. İkinci sırada yer alan Juho Hanninen’in sekiz puanı var. Markalarda ise Skoda 14 puan ile ilk sırada yer alırken, M-Sport Ford 10, Peugeot ise 7 puana sahip.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: