Monte Carlo’da ilk günü Hanninen aldı

Kategori : IRC/Sait Kuş

Monte Carlo Rallisi’nin ilk günü Saint en Royans – Col de Gauissart arasındaki 30 kilometrelik parkurda yer alan ve geniş yollar ile başlayıp bir aracın zor sığdığı dar yollarda finiş gören tırmanmayı da içeren üç etabın tamamlanması ise sona erdi.

Gün boyunca pilotlar düz yollardan virajlı bölümlere çok değişken parkurda deniz seviyesinden metrelerce yukarda tam anlamı ile "Monte Karışımı" içinde kuru zeminden yer yer buzlu bazen de karlı zeminlerde mücadele ettiler.

IRC (Kıtalararası Ralli Mücadelesi) sezonunun ilk yarışının ilk gününde ilginç sonuçlar alındı. Hemen hemen her etapta farklı bir isim ön plana çıktı.

Kris Meeke etaba çıkan ilk isim oldu. Peugeot UK (İngiltere) adına mücadeye katılan Meeke, 208 S2000’i ile sezonun ilk etabının ilk finiş çizgisini geçtiğinde 18:56.6’lık bir zaman elde etmişti. Kuşkusuz bu sezona çok güzel bir başlangıç anlamına geliyordu.

Meeke en yakın rakibine sadece saniyenin onda yedisi kadar fark atabilmişti, o pilot da Kronos servisi ile hazırlanan Peugeot ile mücadeleye katılan Stephane Sarrazin’di. Sarrazin tecrübesini bir kez daha konuşturarak zafere odaklandığını gösterdi.

Peugeot Belçika-Lüksemburg adına mücadeleye katılan Freddy Loix finiş çizgisini geçtiğinde üçüncü sıradaydı ve ikinci ile arasında çok da fark yoktu ancak Skoda Fabia ile yarışa rüzgar gibi başlayan Juho Hanninen en iyi zamanı elde edince Belçikalı pilot da dördüncülüğe indi. Hanninen finiş masasına gelince ilk sözleri : "Yağan kar tahminimden iyi tutunmamı sağladı." oldu.

Geçen senenin şampiyonu Nicolas Vouilloz ilk etabı beşinci sırada tamamladı. Peugeot Belux takımının pilotu böylece takım arkadaşının hemen ardında yerini aldı. Skoda pilotu Jan Kopecky ise çok az farkla sekizinciliğe oturdu.

BFGoodrich Takım pilotu olarak yarışa katılan  Sebastien Ogier liderden 30 saniye geride kaldı. Abarth pilotu Giandomenico Basso ise lastik seçimindeki hatası yüzünden lider ile arasında 41.6 saniye fark açılmasına engel olamadı.

Grande Punto ile Toni Gardemeister ve Mitsubishi Evo 9 ile ilk günü ilk on içinde tamamlayan pilotlar oldular.

"Yanlış lastikler ile etaba çıktım" diyerek itirafta bulunan Gardemeister’in başı o kadar da kolay kurtulamadı "Kar yığınına çarptıktan sonra da lastiğim patladı" diyerek günü özetledi.

İlk gün sonunda zirve mücadelesinde ilk sırayı Skoda fabrika takımından Juho Hanninen aldı. Böylece Skoda tam sezon mücadele edeceği IRC’nin ilk yarışında zirveyi de ele geçirmiş oldu.

Stephane Sarrazin, Peugeot 207 S2000 ile ilk IRC rallisine güçlü bir başlangıç yapmış oldu ve ilk günü ikinci sırada tamamladı.

Fransız Nicolas Vouilloz ilk günü liderin 22 saniye gerisinde tamamlarken dördüncülük basamağında bir diğer Fransız pilot Sabastien Ogier yer alıyordu, beşincilikte ise Freddy Loix vardı.

Monte Carlo Rallisi’nin ikinci gününde ekipler sabah geçecekleri üç etabı öğleden sonra da geçerek günü tamamlayacaklar.

Bir Cevap Yazın