Ogier liderliği devraldı

Kategori : IRC/Sait Kuş

Monte Carlo Rallisi’nin ilk gününde yaşanan heyecanlı anlardan sonra ikinici gün daha fazla heyecana ve dramaya sahne oldu. Peugeot 207 S2000 ile ralliye katılan bir çok pilot zor bir gün geçirse de Sebastien Ogier ve Freddy Loix ilk iki sırayı ele geçirirken ilk günü lider Skoda Fabia S2000 ile mücadeleye katılan Juho Hanninen ikinci günün son etabında lastik patlatınca günü de üçüncü sırada tamamladı.

İkinci günün programında ekipler üç etabı sabah ve öğleden sonra ikişer geçtiler. Sabah etaplarından sonra servise gelen ekipler özellikle lastik seçimlerinde zorlandılar. İlk etap nemli, ikinci etap tamamen kar ve üçüncü etap da hemen hemen kuru olarak rapor edilince ekipler ne lastik takacağını şaşırdı.

İkinci günün ilk etabında bu rallinin neden en zor ralliler klasmanına girdiğini ispatlayacak olaya Stephane Sarrazin karıştı. Sarrazin yoldan çıkınca dört dakika kaybederek podyumdan oldukça uzaklaştı.

Bu arada Peugeot Belux pilotu Nicolas Vouilloz finişe yedi kilometre kala lastiği patlayınca kar kaplı ikinci özel etaba çivisiz lastikler ile çıkmak zorunda kaldı. Vouilloz aynı etabın öğleden sonraki geçilişinde ise yoldan çıkarak yarışa veda etti.

Sarrazin yaşadığı talihsizliklere rağmen öğleden sonra etaplarında oldukça hızlandı, yedinci ve dokuzuncu özel etaplarda en iyi zamana imza atan Fransız pilot yağmur lastiklerini seçerek doğru karar  vermiş olduğunu ispatladı.

Genç Sebastien Ogier de öğleden sonra aynı özellikteki lastikler ile etaba çıkınca ikinci gün geçilen altı özel etabın beşinde ilk sırada yer almayı başardı. Bu temposu sayesinde ilk gün sonunda Freddy Loix’dan 32 saniye, Skoda pilotu Juho Hanninen’den ise 55 saniye önde liderlik koltuğuna oturdu.

Peugeot Belux pilotu Freddy Loix ikinci gün temposundan oldukça memnun kaldı. İki gündür mücadele eden Loix henüz hiç bir etapta en iyi zamanı gerçekleştiremese de güvenli sürüş stili ve doğru lastik seçimleri ile ikincilikteki yerini koruyor.

Peugeot UK pilotu Kris Meeke günü dördüncü sırada tamamladı. Meeke altıncı özel etabın finişine jant üzerinde gelince çok değerli zamanları kaybettiği de anlaşılmış oldu.

İkinci günü ilk dört sırada tamamlayan Ogier (Peugeot), Loix (Peugeot), Hanninen (Skoda) ve Meeke (Peugeot) bir dakika içinde sıralanıyorlar. Son günün beş özel etabına çıkacak ekipler ralli severlere heyecanlı dakikalar yaşatacaklar. Son gün geçilecek beş özel etapta yağmur bekleniyor. Bu beş özel etabın ikisinde ekipler meşhur Col de Turini’yi de ziyaret edecekler.

Bir Cevap Yazın