Prokop ilk beşe girmeyi başardı

Kategori : IRC

Bu sezon üçüncü kez bir IRC rallisinde düzenlenen BF Goodrich Pilotları Takımı organizasyonunda yeni bir sürpriz daha yaşandı ve Çek pilot Matin Prokop, Kronos Racing tarafından hazırlanan Peugeot 207 S2000 ile katıldığı Barum Rallisi’nde genel klasman beşincisi olmayı başardı.

Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen ve 23 adet Süper 2000 araç ve bir o kadar da kazanma potansiyeli olan güçlü aracın katıldığı yarışta mücadele eden 26 yaşındaki Prokop genel klasman beşincisi olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Çek Motorsporları Federasyonu, BF Goodrich ve Kronos Racing tarafından organize edilen BF Goodrich Pilotları Takımı’na seçildiği 4 Ağustos tarihinde açıklanan Martin Prokop genç yaşına rağmen Ağustos ayı başında düzenlenen Finlandiya Rallisi sonrasında 2009 Dünya Genç Pilotlar Şampiyonluğunu ilan etmişti.

Prokop, 18 Ağustos tarihinde Zlin kenti yakınlarında düzenlenen test ile hem aracı Peugeot 207 S2000’e alışma sürecini tamamladı hem de BF Goodrich lastiklerin araç ile nasıl uyum sağladığını görmüş oldu.

Bir sonraki gün etaba çıkan Çek pilot orta sertlikteki A11 lastikleri ile sürekli ilk 10 içinde dereceler yapmaya başladı. Prokop temposunu koruyarak tamamladığı günde sekizinci özel etapta en iyi üçüncü zamanı da yaparak günü altıncı sırada tamamladı.

Pazar günü geçilen özel etapların ikisinde de en iyi üçüncü zamanı yapmayı başaran Prokop, bu yarışı üç kez kazanma başarısı gösteren Roman Kresta’nın ardında genel klasman beşincisi olarak tamamladı.

Martin Prokop yarış sonunda şunları söyledi : “Öncelikle BF Goodrich’e ve Kronos’a sonrasında da bana inanıp yarışmamı sağlayan herkese buradan çok büyük teşekkürler ediyorum. Bu haftasonu gerçekten çok eğlendik. IRC gerçekten çok güzel bir organizasyon sundu bizlere, burada zirve mücadelesi yapan pilotları zaman zaman geçerek ilk üçte zamanlar yapmak inanılmaz keyif verdi. Ayrıca yarışı bitirmiş olmak da çok güzel, özellikle son etapta 160 Km/sa hızla geçtiğimiz bölümlerden sonra! BF Goodrich lastiklerinin verdiği tepkilerden ve sağladığı tutunmadan inanılmaz derecede etkilendiğimi de söylemeliyim.”

BF Goodrich’in IRC programından sorumlu olan Jacques Morelli ise sezon planlarından bahsetti : “BF Goodrich Pilotları Takımı geçen sene burada genel klasman dördüncülüğünü elde ettikten sonra bu sene de ilk beşte yer almayı başardı. Takımımızın bir sonraki yarışı Eylül’de düzenlenecek olan Sanremo Rallisi olacak. İtalyan federasyonundan beş pilot ismi elimize ulaştı bunların arasından birini seçerek yarışa hazırlıklarımızı sürdüreceğiz.”

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: