İstanbul’da Kupa Vakti!

Kategori : Mahalli Ralliler/Sait Kuş

Geçen sezon olduğu gibi yine bir sonraki seneye sarkan Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nda son yarış da geldi çattı. Üç yarışlık şampiyonada ilk yarıştan itibaren “ıslak” kış şartlarında mücadele eden ekipler son yarışa çıkarak İstanbul’un Şampiyonları arasına girmeye çalışacaklar.

İki yarış sonunda en iddialı isim kuşkusuz iki yarışı da kazanan Serhat Öztemir – Ünal Tezel ikilisi olarak görülüyor. Puanlar yakın olsa da iyice “yorulan” parkurda ekipler son yarıştan kazasız belasız ayrılmaya bakacaklar. Castrol özel etabının ilk kilometrelerindeki çukurlar ikinci yarışta boyut olarak kratere yaklaşmışlardı, son yarışta da üç kez geçilecek bu özel etap kırıcılığını iyice arttırabilir. İsok özel etabı ise daha sert zeminde başlasa da sonlara doğru karakterini topraktan çamura doğru değiştiriyor. Bu nedenle ikinci yarışın son etabı olan İsok etabında ekiplerden bazıları yoldan çıkarak finişe metreler kala yarış dışı kalmışlardı. Aynı kabusu yaşamak istemeyenler temkinli gideceklerdir.

Öztemir’in peşinden gelen ve podyum hesapları yapan ekipler ise Ömer Erdem – Erhan Akpınar, Halid Avdagiç – Özhan Varinli ve Can Çelebi – Burak Erdener ikilileri olacak. İki yarıştır Deltasport’un girişimleri ile Ukrayna’dan gelen ekipler son yarışa katılmayacaklar. Yine Deltasport renkleri ile ikinci yarışın sürprizine imza atan Merve Hasbay da start alamayacak.

İlk yarış start alan ancak ilk etapta kalan Mert Soley üçüncü yarışta yeniden boy gösterecek. Türkiye Klasik Ralli Şampiyonası’nda mücadele eden Erdal Tokcan da son yarışa girecekler arasında yer alıyor. Tokcan yine Anadol STC ile mücadeleye katılacak. Kayıt listesinde yer alan en ilginç isim ise Rallivideo.com’un sanal ortamdaki Türkiye İnternet Ralli Şampiyonası’nda ikinci sırayı alan Necmi Hasbudak olacak. Hasbudak, şampiyona birincisi İbrahim Mercan’ın yarışa katılamaması sonucunda bulduğu bu şans ile ilk kez “gerçek” bir ralli aracının direksiyonuna geçerek bir hayali gerçekleştirmiş olacak. Son yarışa kayıt yaptıran diğer yeni pilotlar ise Mert Uçankale – Oğuzhan Engin, Levent Kantürk – Enis Erkencioğlu, Ersin Tunç – Ramazan Güler ikilileri olacak.

25 Ocak Pazar sabahı saat 10:30’da Maslak Doğuş Power Center otoparkından verilecek start ile başlayacak rallide ekipler beş özel etabı tamamlayıp akşam 16:20’den itibaren yine aynı yerde kurulacak finiş tak’ından geçerek yarışı ve şampiyonayı tamamlayacaklar.

Bayan pilotlar arasında Demet Kapani Soley en büyük rakibi Merve Hasbay’ın yarışa katılmaması ile artık şampiyonluğu elde etmiş durumda sayılabilir.

Grup N’de pilotlar birinciliği için mücadele eden ekipler yeniden karşı karşıya geliyorlar. Serhat Öztemir burada da avantajını korurken Ömer Erdem, Halid Avdagiç ve Can Çelebi podyum mücadelesine devam ediyorlar.

Grup A’da ise Alptekin Işıkalp ve Bora Kabatepe arasında sıkı bir puan mücadelesi olacak. Zira Işıkalp, Kabatepe’nin sadece 3 puan önünde yer alıyor. Halim Özal üçüncü sırada ancak onun durumu ancak rakiplerinin puan kaybetmesine bağlı kalıyor.

Grup H’de ise lider Engin Kap. Kap, Escort Mk2 ile seyircilerin göz zevkine hitap ederken iki yarışı da tamamlayınca 15 puan ile liderliğe oturdu. İkinci yarışta mekanik sorun yaşayan Keşfi Tarkan Özgüç ise ilk yarıştaki birinciliğinin getirdiği 9 puan ile ikinci sırada yer alıyor.

Sınıf birinciliklerine gelince, ilk olarak N2 sınıfında Kemal Çetinkaya’yı lider konumda görüyoruz. Ukraynalı pilotların ve Merve Hasbay’ın son yarışa kayıt yaptırmaması ile kupanın bir kulbunu yakalayan genç pilot yarışı tamamladığı taktirde kupayı diğer kulbundan da tutup havalandırabilecek.

Birbirine en yakın pilotlar N3 sınıfında bulunuyor. Murat Soyçopur 13 puan ile ilk sırada yer alırken Demet Kapani Soley 12 puanla ikinci ve Can Çoker de 9 puan ile üçüncü sırada yer alıyor. Son yarışta ilk kez mücadele edecek Mert Uçankale ve Necmi Hasbudak ile iki yarışın şanssız ismi Mustafa Çakal da sıralamaya girerse farklı bir puan durumu ortaya çıkabilir. Sınıf birincisini son etabın finiş masasına, belki de son servis girişine kadar bilmek mümkün olamayacak.

Pilotlar şampiyonasında mücadele eden ekipleri sınıf N4 içinde bir kez daha sıkı mücadele içinde görüyoruz. Öztemir bu yarışı bitirmesi halinde üç kupanın da sahibi olabilir.

Sınıf A6’da ise Alptekin Işıkalp 12 puan farkla lider konumda yer alıyor. Işıkalp’in birinciliğini garantilediği sınıfta Halim Özal, Yüksel Özgür ve Ahmet İskender Kaya ikincilik mücadelesi verecekler.

Hızı ve stili ile göz dolduran ancak sadece ikinci yarışı tamamlayabilen Murat Bostancı ile iki yarışta da finiş gören Bora Kabatepe’nin yer aldığı A7 sınıfında da birinci belli olmuş durumda. Rakibini 12 puan farkla geçen Bora Kabatepe sınıf kupasını evine götürmeyi başaracak. Deneyim kazanan bu iki genç pilotun iyi zaman ve finişe gelme tercihleri birinciyi de belirlemiş durumda bulunuyor.

rallidergisi.com kapakları arasında en dramatik olanlardan birisi de bu kapağımız oldu galiba, çünkü solda ağacın arkasında duran Kerem Üstünkaya’nın heyecanına ortak olmak ile başlayacağı askerlik arasında kalmış birisi var : Fatih Kara. Kara, şu anda askerliğini tamamlamak üzere birliğine teslim olmuş durumda. Yaşanan krizin en “teğet” noktası da burası belki de. Yarışamayacağını az çok kestirebildiği için askerliğe başlayan Kara’ya yeni görevinde başarılar diliyoruz. Sayılı gün çabuk geçer, hayırlı teskereler.

Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nın canlı sonuçları her zaman olduğu gibi yine www.rallidergisi.com/sonuc sayfalarından izlenebilecek. Ayrıca internet başında olamayanlar için wap yayını da açık olacak. Cep telefonlarınızın internet tarayıcısında wap.rallidergisi.com adresini açtığınızda sonuçları ve rallinin önemli gelişmelerini takip edebileceksiniz. Rallinin seyirci alanına kolay ulaşmanız için hazırlanan Seyirci Kılavuzu’nu ve ralli ile ilgili diğer bilgileri www.rallidergisi.com/harita/isok adresindeki rallinin özel sayfalarında bulabilirsiniz.

Ralinin kayıt listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın