Misafir pilot kupayı kaptı!

Kategori : Mahalli Ralliler/Sait Kuş

77.Monte Carlo Rallisi’ni 2008 Dünya Gençler Ralli Şampiyonu Sebastien Ogier kazandı. Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC) rallilerinden beşinde yerel pilotlar ile mücadeleye katılacak olan BFGoodrich Pilotlar Takımı adına mücadeleye katılan Ogier takımının katıldığı ilk yarışı da kazanmış oldu.

Geçen sezonun IRC ikincisi Freddy Loix ise 2009 sezonuna iyi bir başlangıç yaparak Monte Carlo Rallisi’ni Stephane Sarrazin’in önünde ikinci sırada tamamladı

Sihirli atmosferi, mücadeleci etapları ve değişken hava şartları ile Monte Carlo Rallisi yeniden eski günlerindeki gibi efsanevi havasına büründü.

Super 2000 araçlara yabancı olmasına, yeni aracı ile sadece bir test yapmasına rağmen Ogier ikinci gün sonunda Juho Hanninen’in lastik patlatıp zaman kaybetmesinden sonra yerleştiği liderliği kimseye bırakmadı.

Fin pilot Hanninen Skoda’nın tam sezon kovaladığı 2009’un ilk yarışında ilk etaptan itibaren elde ettiği liderliği dokuzuncu etabın ortalarında bırakana kadar en yakın rakibine de bir dakikaya yakın fark atmıştı.

Hanninen patlak lastikle etabın sonuna kadar gelmeyi tercih edince ikinci günün sonunda liderlikten üçüncülüğe gerilemişti ancak Cuma günü ilk etabın ilk virajında yoldan çıkarak ralliye veda etmek zorunda kaldı.

Aynı etap Kris Meeke için de son etap oldu. Peugeot UK ile ilk yarışına çıkan İrlandalı pilot üçüncü etapta en iyi zamana imza attıktan sonra ikinci gün girdiği çukurda lastiğini patlatınca gerilere düşmüştü.

Cuma sabahı 207 S2000’in kontrolünü beşinci vitesle girdiği virajda kaybedince en az beş takla atarak savruldu. Meeke ve kopilot Paul Nagle koruma kafesi (roll-cage) ezilen araçtan sağ salim çıktılar.

En dramatik kalışlardan birini ise Peugeot Belçika pilotu, geçen senenin şampiyonu Nicolas Vouilloz yaşadı. Yedinci etapta aracına aldığı çok hafif bir darbeye rağmen kırılan direksiyon kolu kırılan Fransız pilot yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Her zaman olduğu gibi lastik seçimi Monte Carlo Rallisi’ni kazanmanın en önemli noktasıydı. Sürekli değişen hava şartlarının kuru zemini yer yer kar, yer yer de buzla kaplamasıyla pilotlar için zor anlar oluştu. Bu zor şartlar kendini özellikle meşhur Col de Turini etaplarında gösterdi.

Peugeot pilotu Stephane Sarrazin ilk gün içinde ikinciliğe kadar çıktıktan sonra perşembe gününün ilk etabı olan dördüncü özel etapta yoldan çıkıp beş dakikaya yakın zaman kaybetti. Ancak ondan sonra temposunu yükselten Fransız pilot yarışı üçüncü sırada tamamlamayı başardı.

Fransız pilot özellikle Col de Turini etaplarındaki lastik seçimi ile büyük bir kumar oynadı. Herkes kar lastikleri ile çıkmayı hesaplarken Sarrazin normal yağmur lastikleri ile çıktığı etapta elde ettiği zamanlar ile Skoda pilotu Jan Kopecky’nin bir saniye önünde podyuma çıkmayı başardı.

Sondan bir önceki etapta göstermiş olduğu performansla en iyi zamanı elde ederken Kopecky’nin yaklaşık yarım dakika önünde finiş görmeyi başardı.

Monte Carlo Rallisi’ni iki kez ikinci tamamlama başarısı göstermiş olan yıldız pilot Toni Gardemeister son üç etaba girerken yerleştiği ikincilikten Abarth Grande Punto’nun alternatörü arızalanınca inmek zorunda kaldı.

Abart takım pilotları Giandomenico Basso, Anton Alen ve Luca Rossetti ise çeşitli sorunlarla boğuşmak zorunda kaldılar. Rossetti henüz ilk etapta yol dışına çıkıp kar duvarına çarpınca yarış dışı kaldı. Aynı kadere 1994 Dünya Ralli Şampiyonu Didier Auriol da maruz kaldı. Auriol, Rossetti’nin bir kaç metre ötesinde yoldan çıktı.

IRC içinde koşulan İki Çeker Kupası’nın (2WD) ilk yarışı Fiat Punto S1600 ile mücadeleye katılan Manuel Villa kazandı.

Monte Carlo Rallisi sonuçları
1  Ogier/Ingrassia    Peugeot 207 S2000          4:40:45.7
2  Loix/Smets         Peugeot 207 S2000          1:43.6
3  Sarrazin/Renucci   Peugeot 207 S2000          2:21.6
4  Kopecky/Stary      Skoda Fabia S2000          3:17.3
5  Basso/Dotta        Abarth Grande Punto S2000  4:28.0
6  Alen/Alanne        Abarth Grande Punto S2000  10:49.7
7  Romeyer/Fournel    Mitsubishi Lancer Evo IX   20:30.0
8  Burri/Gordon       Abarth Grande Punto S2000  21:23.0
9  Artru/Virieux      Mitsubishi Lancer Evo IX   9:51.4
10 Cavallini/Zanella  Peugeot 207 S2000          28:44.2

IRC Pilotlar Şampiyonası
1  Ogier     10
2  Loix       8
3  Sarrazin   6
4  Kopecky    5
5  Basso      4
6  Alen       3
7  Romeyer    2
8  Burri      1

IRC Markalar Şampiyonası
1  Peugeot     18
2  Abarth       7
3  Skoda        5
4  Mitsubishi   2

Bir Cevap Yazın