Ralli dolu hafta sonu

Kategori : Mahalli Ralliler/Sait Kuş

Ralliseverler açısından çok bereketli bir haftayı geride bıraktık. Bizim yakından takip ettiğimiz üç ayrı şampiyonada, üç ayrı ralliyi izleme fırsatımız oldu. 2008 sezonunun sona ermesinin ardından henüz haftalar geride kalmışken, 2009 sezonu rallileri birbiri ardına gündeme düşmeye başladı.

Bunlardan ilki, Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC) olarak bilinen ve kimilerine göre Dünya Ralli Şampiyonası’na alternatif olarak gösterilen seri. IRC ilk sezonundan beri Türkiye’de de kendisine yer buldu. Eski adıyla Fiat, yeni adıyla İstanbul Rally, seriye puan verdi ancak 2009 yılı takviminde Türkiye maalesef yok. 2011 yılından sonra Dünya Ralli Otomobilleri’nin (WRCar) yerini alması planlanan Super2000 otomobillerin şampiyonası olarak da bilinen ve bu otomobillerin geliştirilmesine büyük katkı sağlayan IRC, Monte Carlo Rallisi ile start aldı. Bu sezon Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) yerine IRC takviminde yer alan ralli, Col de Turini gibi efsanevi etaplarda organize edildi ve dünyanın en zorlu organizasyonlarından biri olduğunu tekrar ispatladı. Geçen iki sezondan tanıdığımız, Vouilloz, Basso, Rossetti, Loix gibi isimlerin yanında son Dünya Gençler Şampiyonu Ogier gibi isimler ve eski Dünya Şampiyonlarından Didier Auriol da Monte Carlo’da start aldı. Hava şartlarının çok büyük değişkenlik gösterdiği, etaplarda irtifa farkının fazla olduğu asfalt karakterli rallide, beklendiği gibi kar yağışı ve soğuk hava, sonucu belirleyen en büyük etken oldu. Hem seride hem de dünya ralli arenasında çok tecrübeli isimlerin arasından sıyrılarak ralliyi kazanan genç Sebastian Ogier, kuşkusuz 2009 Monte Carlo’nun en çok kendinden söz ettiren ismi oldu. Bu ralliyle ilk kez resmi yarışına çıkan Skoda takımı da, Fabia Super2000’leriyle göz doldurdu. Bir diğer unutulmayacak anı ise, Eurosport’un Cuma gece geçilen final etabının tamamını, hem araç içi kameralardan ve hem de dışarıdaki kameralardan canlı yayınlaması oldu. Geçtiğimiz sezon test yayınlarını yapan Eurosport IRC’nin ana organizatörlerinden birisi ve görünen o ki, bu sezon tüm yarışlarda bu canlı yayını sürdürerek bizleri mutlu edecek. Dağlarda, orman etaplarında gerçekleşen rallilerden yapılan canlı yayının herhangi bir pist yarışında yapılan canlı yayından kat be kat zor olduğu aşikarken, teknolojinin nerelere vardığı ve ralli için bu teknolojinin kullanıldığı göz önüne alınırsa, Eurosport’u bir kez daha tebrik etmek gerekir.

Geçtiğimiz hafta sonu tozu dumana katarak yeni sezona merhaba diyen bir başka seri ise FIA Ortadoğu Ralli Şampiyonası oldu. Seri, NGK Katar Rallisi ile başladı ve aslında çok da sürpriz olmayacak bir biçimde Nasser Al Atiyah’ın zaferiyle sonuçlandı. Al Attiyah, 2008’i de şampiyon olarak tamamlamış ve hiç ara vermeden BMW X5 ile yarıştığı Dakar Rallisine yol almıştı. Bu sene Al Attiyah’da gördüğümüz en büyük fark ise yıllardır yarıştığı Subaru yerine Mitsubishi Evo X ile etaplara çıkmasıydı. Avusturya BRR tarafından hazırlanan Evo On’lar şampiyonada ilk kez görücüye çıkmış oldu. Bu yarışın bizim açımızdan önemli de bir yanı vardı. Geçtiğimiz yıllarda Atölye Kazaz’ın bazı takım veya isimlere servis verdiğini biliyorduk. Bu sene Toksport da Ortadoğu Ralli Şampiyonası’nda servis vermeye başladı. Hatta sadece servis değil, İstanbul’daki garajında kendi hazırladığı Evo 9’u önce Kuveyt’e ihraç etti ve sonra bu araca servis vermeye başladı. Bu Türkiye’deki motorsporları garajlarının geldiği seviyeye en güzel örneklerden birisidir. Geçtiğimiz yıllarda Citroen Saxo ile yarışan Kuveytli pilot Meshal Al Nejadi, 2009 sezonunda Mitsubishi ile yarışma kararı aldı ve devamında Toksport’la yaptığı sezon anlaşması sonrasında ilk yarışına Katar’da çıktı. Al Nejadi, lastik patlatarak gerilere düşmesine rağmen, zorlu geçen yarışı genel klasman onuncusu olarak bitirmeyi başardı. Yarışın bir başka sürprizi ise Suudi pilot Yazeed Al Rajihi’den geldi. Şampiyonada ilk kez bir Super2000 araç start aldı. Al Rajihi, Peugeot 207 S2000 ile yarışı genel klasman ikincisi olarak bitirdi ve son şampiyon Al Attiyah’ın en büyük rakibi olduğunu gösterdi.

Son olarak ülkemizden bir ralli haberiyle yazımızı tamamlayalım. Castrol İstanbul Mahalli Ralli Şampiyonasının üçüncü ve son yarışı Pazar günü klasikleşen Belgrad Ormanı etaplarında yapıldı. İlk iki yarışta olduğu gibi yarışı Lassa pilotu genç Serhat Öztemir kazandı. Bu sonuçla Serhat Mahalli Şampiyonluğu da elde etmiş oldu. Yağan yağmurun ardından yine ağırlaşan etaplarda zorlu anlar yaşayan ekipler, toplam beş etap geçerek Maslak Doğuş Power Center’da yarışı noktaladılar. İstanbul Otomobil Kulübü, yine sorunsuz şekilde ralliyi organize ederken, ulusal şampiyonada bütçe veya zaman sorunları nedeniyle yarışamayan amatörler de ralliye doymuş oldu.  Rallinin sonunda çok ilginç de bir gelişme yaşandı. Zirve mücadelesinin en büyük isimlerinden Ömer Erdem ve Halid Avdagiç, geçilen beş etap sonunda salisesine varana kadar aynı derece ile yarışı tamamladılar. Ancak Halid Avdagiç’in daha önceden 9 dakika geç girme cezası olduğu için, etaplarda bozulmayan eşitlik, ralli merkezindeki hesaplamalarla şekillendi. Yarışın canlı sonuçları, ilk iki yarışta olduğu gibi rallidergisi.com organizasyonuyla yayınlandı ve özellikle wap üzerinden yapılan cep telefonu için canlı yayın, büyük takdir topladı.

Dünyanın farklı köşelerinden, farklı ralli heyecanlarıyla geçen hafta sonunun ardından tüm gözler, 29 Ocak’ta başlayacak Dünya Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı için İrlanda Rallisi’ne çevrildi. İrlanda Rallisi ile ilgili en geniş haberleri ve takımların içinden detayları en kısa sürede yine bu satırlardan takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın