Monte Carlo’da Beşinci Kez Üstüste Ogier Zaferi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Ralli

Sezonun açılış yarışında Ogier, Ott Tanak’ın önünde zirvede yer aldı. Son Dünya Ralli Şampiyonu kendi evinde kazanarak altıncı ünvan için sezona çok kuvvetli bir başlangıç yaptı. Üstelik bu Monte Carlo’da üstüste beşinci galibiyeti olarak kitaplara geçti. M-Sport sürücüsü son güne rakibi Ott Tanak’ın 33.5 saniye önünde başladı. Tanak’ın yaptığı ataklara 14. özel etapta 11.5 saniyelik farkla verdiği cevapla boyun eğdirdi. Tanak ise bu cevap sonrası güvenli bir şekilde pozisyonunu koruma stratejisini seçerek, yeni takımı Toyota’yla ilk yarışında podyum başarısını gösterdi ve başta patronu Tommi Makinen olmak üzere ona güvenenleri haklı çıkardı.

Ogier: “Monte Carlo Rallisi benim için çok özel bir yarış. Burada hep iyi gitmeyi başardım. Görünen o ki kendi evimdeki yarışla oldukça güçlü bağlarım var. Tekrar kazandığım için süper mutluyum. Zorlu bir haftasonu oldu. Genelde burada zorlu koşullarla mücadele etmeniz gerekir ancak bu sene biraz daha aldatıcı idi. Lastik seçiminde ile hiç bu kadar zorlanmamıştım. Tüm olay yaptığınız hataları en aza indirmeyi başarmak ve ben diğerlerinden biraz daha az hata yaptım. Sezona yapılabilecek en iyi başlangıç için desteğinden ötürü takımıma teşekkür ederim. Ancak bu gösteriyor ki bu yıl rekabet çok ateşli olacak. Önü çok açık ve ben buna girişmek için sabırsızlanıyorum”

Tanak yeni takımıyla ilk yarışında podyuma çıkmanın keyfini sürüyor. Ogier’in 58.3 saniye ardında olsa da arkasında da 53.7 saniyelik fark vardı. Takım arkadaşı Latvala’nın da podyumda yer almasıyla Japon ekibi sezona moralleri yüksek başladı. Takım arkadaşının hızlarına çıkamasa da Latvala da podyumda yer almaktan dolayı son derece mutluydu. Özellikle 2017’nin kapanış yarışının son etabında kaza yaparak muhtemel bir ikincilikten olması, üzerinde hissedilir bir baskı yaratmıştı.

Power Stage’i kazanan ise Kris Meeke oldu. Genel Klasman dördüncülüğü yanında fazladan gelen puanlar Meeke için mümkün olan en iyi sonuçtu.

Sezonu son derece değişken koşullarda açan ekipler buradan kuzeye, tamamı kar üzerinde olan tek yarış olan İsveç Rallisine hareket ediyorlar. Torsby merkezli yarış 15-18 Şubat’ta gerçekleşecek

Monte Carlo Rallisi sonuçları:

1. S Ogier FRA Ford Fiesta 4:18:55.5
2. O Tänak EST Toyota Yaris + 58.3
3. J-M Latvala FIN Toyota Yaris +1:52
4. K Meeke GBR Citroën C3 + 4:43.1
5. T Neuville BEL Hyundai i20 +453.8