32.Hitit Rallisi’nde ikinci gün…

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

İkinci gün başlarken, Ford ve Hyundai arasında geçen zirve mücadelesinde ilk gün düz geçilen etaplar tersten geçilecek ve heyecan daha artacaktı. 32. Hitit Rallisi’nde ilk kez kullanılan etaplara ralli başlamadan önce tepkiler gelmişti ancak ilk gün sonunda pilotlar ve takımlar organizasyondan fazlası ile memnun kalmışlardı. Beklenenden iyi geçen rallinin ikinci gününe Mehmet Besler ilk sırada başlayarak ters etapları ilk kez geçecekti. Serkan Yazıcı yeni etapları ilk kez geçtiği ilk gün sonunda sorun yaşamadan ikincilikte tutunmuştu. İlk iki ve sonraki ikilinin mücadeleleri de ayrılmıştı. Besler-Yazıcı liderlik için çekişirken Avcı-Tolon ikilisi de üçüncülük için mücadele veriyordu.
Süper 1600’de ise Ercan Kazaz ve Volkan Işık’ın mücadelesi nefes kesmeye devam ediyordu. Kazaz ilk günü önde tamamlamıştı ancak Işık’ın ikinci gün ataklarına nasıl cevap vereceği merak konusuydu. Hamdi
Ünal da Fiat için puan mücadelesine katılıyordu. Genç pilotlar Fatih Kara ve Yağız Avcı ise takımlarına puan kazandırmaktan çok kendi deneyimleri için etaplarda ter döküyorlardı.
N4 mücadelesinde ise Kıbrıs’tan gelen heyecanlı pilot Hasan
Özseyhan fırtınası devam ediyordu. Deneyimli pilotlar bu “delifişek” genç pilot ile nasıl mücadele edeceklerini kestiremiyorlardı. Belki de
Özseyhan’ın kendisi ile mücadelesi daha da önemli olacaktı. Ahmet Burkay ve Hakan Dinç bu genç pilota nasıl önlem alacaklardı.
Serkan mı, Mehmet mi yoksa genç pilot
Ömer mi? Ralliyi kim kazanacaktı, soru netti ama cevaplar değişken…

 


ÖE7 – Anok3T – (6.55 km)
İkinci günün ilk etabında sıralamada taşları oynatan pilotlar ömer Tolon ve Volkan Işık oldu. Tolon, Nejat Avcı’yı geçerek genel klasmanda 0.2 saniye öne geçmiş oldu. Wrc pilotlarında bir diğer sürpriz ise Ali Deveci’den geldi. Deveci sorun yaşadığı etabı 23. sırada tamamlayarak S1600 pilotlarına da geçilerek genel klasmanda yedinciliğe indi. Mehmet Besler en iyi zamanı elde ederek Yazıcı ile olan farkı 1.5 saniye daha arttırdı.
Volkan Işık da beklene ikinci gün atağına ilk etaptan başlayarak Ercan Kazaz’a sürprizini açıkladı. Işık Kazaz’ı etapta 3.2 saniye geçerek genel klasmanda Renault pilotunun 0.6 saniye önüne geçmiş oldu.Kazaz’ın buna cevabı elbette olacaktı. Hamdi
Ünal’ın sorun yaşaması ile etabı 16. sırada bitirmesi Yağız Avcı’nın ikinci güne hızlı başlaması ile ayne etaba denk gelince Avcı ilk kez etapta ilk üçe girmiş oldu.
Hasan “Delifişek” özseyhan, ikinci günün ilk etabında seyirci noktasında takla atarak rakiplerinden çok kendisi ile mücadele etmesi gerektiğini anlayacaktı ama bunu uygulamak için Fiat Rally 2005’e kadar beklemek zorunda kalacaktı. önü açılan Ahmet Burkay artık Hakan Dinç’i kontrol ederek geride kalan etapları geçmeye başlayacaktı. Hakan Dinç ise N4’de zirve mücadelesine ortak olarak eski günlerine dönmeyi arzuluyordu.

ÖE7 Anok3T Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Mehmet Besler Ford Focus WRC 3:46.9
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
+1.5
ömer Tolon Hyundai Accent WRC
+11.2
Süper1600
Volkan Işık Fiat Punto S1600
4:01.3
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
+3.2
Yağız Avcı Ford Fiesta S1600
+11.4
N4
Murat Ersönmez Subaru Impreza 4:08.2
Hakan Dinç Subaru Impreza +1.4
Ahmet Burkay Mitsubishi EVO7
+0.1

ÖE8 – Erbil3T – (13.60 km)
Serkan Yazıcı’nın ralliye damga vurmaya başladığı etap, sekizinci etap oldu. Yazıcı, Besler’i 7.5 saniye geçerek genel klasmanda Besler’in 0.4 saniye önüne geçerek liderliği ele geçirdi. Mehmet Besler etap sonuna geldiğinde, etap içinde parmağını direksiyon ile vites arasına sıkıştırdığı için acı çektiğini ve konstantrasyonunu kaybettiği belirtiyordu. Ali Deveci de kaybettiği zamanları telafi etmek için atağa kalktı ancak Deveci’nin açılan arayı kapatması için yeterli etap da kalmamıştı. Nejat Avcı da yavaşlayarak etabı yedinci sırada bitirdi ve Tolon ile aradaki farkın 6.9 saniyeye çıkmasına engel olamadı.
İlk etapta gelen sürprize Kazaz’ın cevabı gecikmeden geldi ve Kazaz etabı Volkan Işık’ın 3.2 önünde bitirerek kaybettiği klasman liderliğini geri aldı. Hamdi
Ünal da toparlanarak etabı klasman üçüncüsü oldu.Yağız Avcı da hızını iyice arttırarak klasmanda kendisine yer aramaya başladı.
Hasan özseyhan’ın rallinin heyecanını azaltıp gitmesinden sonra rahatlayan Ahmet Burkay, Hakan Dinç’in nefesini ensesinde hissetmeye başlamıştı. Klasman üçüncülüğüne çıkan Güven Bostancı’nın ise bu ikiliden bir dakikadan fazla gerilerde idi.

ÖE8 Erbil3T Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
7:09.0
Mehmet Besler Ford Focus WRC +7.5
Ali Deveci Hyundai Accent WRC
+25.4
Süper1600
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
7:38.3
Volkan Işık Fiat Punto S1600
+3.2
Hamdi Ünal Fiat Palio S1600
+15.5
N4
Hakan Dinç Subaru Impreza 7:51.1
Ahmet Burkay Mitsubishi EVO7
+6.1
Murat Ersönmez Subaru Impreza +11.1

 

ÖE9 – Motta3T – (8.20 km)
Serkan Yazıcı liderliği aldıktan sonra farkı açmaya başlayarak ralliyi kazanmak için ne kadar hırslı olduğunu gösteriyordu. Yazıcı bu etapta da Besler’i 2.8 saniye geçerek genel klasmanda farkı 3.2 saniyeye kadar çıkarttı. Yarışan diğer pilotlardan iyice kopan Yazıcı – Besler ikilisinin ardından ömer Tolon geliyordu. Tolon ikinci sıradaki Besler’in 1:13.2 saniye gerisinde olsa da hemen peşindeki Nejat Avcı’nın sadece 7.4 saniye önünde yer alıyordu. Ali Deveci ise yaşadığı sorunlar yüzünden konsantrasyonunu da kaybetti. Deveci, önündeki Volkan Işık’ın 12.4 saniye ardından gelirken peşinden gelen Hamdi
Ünal’ın da 52.1 saniye önünde yer alıyordu.
Süper1600’de ise Işık-Kazaz arasındaki sıcak çekişme ise bu eapta Işık’ın önde tamamlaması ile iyice ısındı. Işık, Kazaz’ı 2.4 saniye geçse de genel klasmandaki farkı 0.2 saniyeye düşürebildi. Hamdi
Ünal ise bu ikilinin temposuna ayak uyduramayarak onları geriden takip etmeye devam ediyordu.
Ahmet Burkay rahatlamasının keyfini çıkartamadan Hakan Dinç’in baskısı altına girdi. Hakan Dinç, Burkay’ı 0.4 saniye de olsa geçerek aradaki farkı biraz daha kapattı. Murat Ersönmez de en iyi N4 zamanını elde ederek genel klasmanda bir basamak yükseldi.


ÖE9 Motta3T Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
4:34.2
Mehmet Besler Ford Focus WRC +3.2
ömer Tolon Hyundai Accent WRC
+9.6
Süper1600
Volkan Işık Fiat Punto S1600
4:45.3
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
+2.4
Fatih Kara Fiat Palio S1600
+12.9
N4
Murat Ersönmez Subaru Impreza 4:54.3
Hakan Dinç Subaru Impreza +1.0
Ahmet Burkay Mitsubishi EVO7
+1.4

 

ÖE10 – Anok4T – (6.55 km)
Ekipler ralliyi tamamlamadan önce son kez servis alanına gelerek gerekli takviyeleri, taktikleri ve moralleri aldıktan sonra son turu atmak üzere start noktasına geldiler. Serkan Yazıcı temposunu en üst seviyeye çıkartarak son turda da arayı açmaya başladı. Yazıcı, fark 6.9 saniyeye çıkınca rahatlamanın aksine konstantrsayonunu kaybetmeden son turu tamamlamak istiyordu. Besler ise yükselen tempoyu zorlamaktan ise kend temposunu kaybetmeden ikincikliğin değerini kaybetmeden anlamıştı. İlk ikilinin yarışı böyle tamamlama istekleri varken geriden gelen Tolon ve Avcı’nın mücadelesi daha da ısınmaya başlıyordu. Avcı bu etabı 1.4 saniye önde tamamlayarak genel klasmadaki farkı biraz daha azalttı.
Ercan Kazaz da temposunu yükselterek Volkan Işık’ı arkasında tutmayı başardı. Kazaz etabı da 2.7 önde tamamlayarak Işık ile olan farkı 2.9 saniyeye çıkarttı. Hamdi
Ünal ise N4’lerin kızışan mücadelesinden de etkilenerek etaptan onuncu olarak çıktı. Son tura hızlanarak başlayan diğer ekipler Ford Fiesta ile yarışan Yağız Avcı ve Opel Corsa pilotu Burak çukurova oldu.
Hakan Dinç’in baskısını hisseden Ahmet Burkay da yerini kaybetmemek için hızlandı ve etabı klasman birincisi olarak tamamladı. Burkay, Dinç’e 2.4 saniye fark atarak arayı biraz daha açtı.


ÖE10 Anok4T Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
3:46.8
Mehmet Besler Ford Focus WRC +3.7
Nejat Avcı Ford Focus WRC +3.8
Süper1600
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
3:58.0
Volkan Işık Fiat Punto S1600
+2.7
Hamdi Ünal Fiat Palio S1600
+9.2
N4
Ahmet Burkay Mitsubishi EVO7
4:03.1
Hakan Dinç Subaru Impreza +2.4
Murat Ersönmez Subaru Impreza +8.1

 

ÖE11 Erbil4T – (13.60 km)
Heyecanın doruklara çıktığı son iki etabın içinde olanlar herkesin aklını başından aldı. Uzun etabın son geçilişinde sorun yaşayan ekipler gerilere düşerek klasmandaki yerleri kaybettiler. Uzun etapta atağa kalkarak arayı kapatanlar, arayı açanlar… Arayı kapatanlardan ilk pilot Nejat Avcı oldu. Avcı, Tolon’u 1.9 saniye daha geçerek podyuma çıkma isteğini arttırdı. Son etaba girerken aradaki fark sadece 3.3 saniyeye düştü.Ali Deveci genel klasmada kaybettiği yerini geri almak için son iki etaba atak başladı. Deveci, 3.8 saniye daha azalttığı farkı son etapta kapatmak için elinden geleni yapacaktı.
Rallinin ilk etabından başlayarak heyecanı yükselten Kazaz – Işık mücadelesi Volkan Işık’ın sorun yaşadığı bu etaptan sonra bir anda bitiverdi. Kazaz son etaba girmeden fazlasıyla rahatladı. Fatih Kara ve Yağız Avcı’nın da sorunlarla boğuşması ile Opel Corsa S1600 pilotu Burak çukurova son etaba başlamadan klasmanda kürsüye çıkma şansını yakalamış oldu.çukurova istikrarlı etap derecelerinin sonucunu rallinin bitimine bir etap kala elde etti. Ancak çukurova ile Fatih Kara arasındaki fark sadece 0.2 saniye idi.
özseyhan’ın takla atarak veda etmesinden sonra Ahmet Burkay ve Hakan Dinç arasında geçen mücadelenin son bölümlerinde Hakan Dinç daha iyi dereceler elde ederek Burkay’ı rahatsız etmeye devam ediyordu. Klasmanın en rahat ismi ise Güven Bostancı’ydı. Bostancı, Hakan Dinç’in 1:48.0 saniye gerisinde, Cenk Ceyişakar’ın da 30.8 saniye önünde yer alıyordu.


ÖE11 Erbil4T Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
7:11.8
Mehmet Besler Ford Focus WRC +7.5
Nejat Avcı Ford Focus WRC +13.4
Süper1600
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
7:31.5
Hamdi Ünal Fiat Palio S1600
+19.1
Volkan Işık Fiat Punto S1600
+36.0
N4
Hakan Dinç Subaru Impreza 7:42.3
Ahmet Burkay Mitsubishi EVO7
+1.0
Murat Ersönmez Subaru Impreza +16.0

 

ÖE12 Motta4T – (8.20 km)
Serkan Yazıcı’nın galibiyetini kabul ederek temposunu düşüren Mehmet Besler ikincilikteki yerini sağlamlaştırdı. Besler son etabı sekizinci sırada tamamladı. Son etabın sürprizlerinden en büyüğünü Nejat Avcı gerçekleştirerek ömer Tolon’u son etapta geçerek üçüncülüğe yerleşti. Avcı, Tolon’u 5.3 saniye geçerek iki saniye fark ile podyuma çıkmış oldu. Tolon ise tecrübe eksiğinden bu şanstan mahrum kaldı.
Volkan Işık ile girdiği mücadelenin temposunu düşürmeyen Ercan Kazaz, son etaplardan yükselmeye başlayan Ali Deveci’yi de gerisinde tutmayı başararak Deveci’nin sadece 0.2 saniye önünde genel klasmanda beşinci sıradaki yerini korudu. Son etapta sorun yaşayarak gerilere düşen Volkan Işık da genel klasmandaki yerini korudu. Son etabın en kötü haberi ise Hamdi
Ünal’dan geldi. Ünal son etabın son metrelerinde takla atarak ralliyi tamamlayamadı. Hamdi
Ünal – KaaSern özşenler ikilisinin sağlık durumlarında endişe verecek bir şey yok ancak ekibin morali bozuk. Hamdi
Ünal puan olarak Ercan Kazaz’a Volkan Işık’tan daha yakın konumdaydı. Faith Kara’da sorun yaşayınca Fiat ekibi son etapta yıkıldı. üçüncülük ise temposunu yarış başından iyi ayarlayan ve sorun yaşamayan Opel Corsa pilotu Burak çukurova’nın oldu.
N4 klasmanında yaşananlar ise tam anlamı ile heyecan doluydu. Hasan özseyhan’ın taklasından sonra Burkay – Dinç arasında kızışan rekabet, rallinin heyecanınan can kattı. Ahmet Burkay son etap içinde aracını stop ettirip çalıştırmakta zorlanınca moral motivasyonunu kaybetti ancak kısa sürede toparlanan ekip bitiş çizgisini geçene kadar başka sorun yaşamadan etabı tamamladı. Etap sonunda 2.9 saniyelik farkın kapanıp kapanmadığına bakarken Hakan Dinç’in müthiş derecesi ile Burkay-Ayan ikilisinin moralleri iyice bozuldu. Ancak etap içinde gelen haberler Hakan Dinç’in şikanların birinde bantları da kopartarak düz geçtini söylüyordu. 9.3 saniyeye çıkan fark yapılan itirazlar sonrasına Hakan Dinç’e verilen bir dakikalık ceza ile bir anda kapandı ve Ahmet Burkay’ın zaferi ilan edilmiş oldu. Hakan Dinç bu sonuç ile ikinci olurken N4 üçüncülüğünü Güven Bostancı elde etti.


ÖE12 Motta4T Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
4:35.5
Nejat Avcı Ford Focus WRC +0.0
ömer Tolon Hyundai Accent WRC
+5.3
Süper1600
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
4:48.7
Yağız Avcı Ford Fiesta S1600
+6.1
Burak çukurova Opel Corsa S1600
+ 11.9
N4
Cenk Ceyişakar Mitsubishi EVO7
4:55.4
Ahmet Burkay Subaru Impreza +2.4
Murat Ersönmez Subaru Impreza +3.0

 

32.Hitit Rallisi Yarışsonu Genel Klasmanı
1 Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC 1:03:35.4
2 Mehmet Besler Ford Focus WRC +36.6 +36.6
3 Nejat Avcı Ford Focus WRC +1:04.4 +1:41.0
4 ömer Tolon Hyundai Accent WRC +2.0 +1:43.0
5 Ercan Kazaz Renault Clio S1600 +1:14.1 +2:57.1
6 Ali Deveci Hyundai Accent WRC +0.2 +2:57.3
7 Volkan Işık Fiat Punto S1600 +1:32.5 +4:32.4
8 Ahmet Burkay Subaru Impreza +6.7 +4:39.1
9 Hakan Dinç Subaru Impreza +50.7 +5:30.2
10 Güen Bostancı Mitsubishi Evo8 +1:18.8 +6:39.0

Bir Cevap Yazın