32.Hitit Rallisi’nde ilk gün etapları…

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

Hitit Rallisi başlamadan önce herkesin aklında cevabını veremedikleri sorular vardı. Geçen senenin hızlı etaplarını hatırlayanlar Pirelli Rallisi’nde yaşanan kazalardan sonra burada da aynı sorunların yaşanacağı endişesine kapılmaktaydı. Ralli haftası başladığında takımlar tüm planlarını yaparak Ankara’ya doğru yola koyulmaya başladılar. Yeni etapların da hızlı olduğu haberleri geldikçe endişeler de artmaktadı. Yeni etapları herkes merak ediyordu. Antremanlar başladıktan sonra pilotlar etapları beğenmişti ancak hızlı noktalarından çekindiklerini de gizlemiyorlardı. Uzun düzlüklerde hazırlanan şikanlar hız kesmelerini ve güzel görüntü vermelerini sağlayacaktı. Özellikle tüm etaplara yakın olan Dodurga köyü yakınlarındaki bölge ralli izleyicileri için merkez oldu ve şikanlar da bu bölümde yer alıyordu. İzleyiciler gün içinde koşulan tüm etapları izleme şansına sahip olabilecekleri başka bir ralli bulamayacaklarını bildiklerinden bu bölgeyi üs olarak kullandılar. Ayrıca ralli araçlarının kaldırdığı toz dumanın otoyoldan gözükmesi de bir çok sürücünün dükkatini çekerek otoyol üzerinden ralliyi izlemelerine sebep oldu.

ÖE1 – Motta1 (8.20 km)
Ralli başlamadan yayılan endişe dalgası startın verilmesinin ardından heyecan dozunun arması ile dağılmaya başladı. İlk etapta öne fırlayan ise Ford Focus pilotu Mehmet Besler oldu. İlk etapta Ford takımının diğer Focus’u da ikinci sırayı alarak ne kadar arzulu olduklarının mesajını verdiler. Nejat Avcı, Besler’in 4.7 saniye ardında yer aldı. Yeşil Bursa’nın galibi Serkan Yazıcı ise Besler’in 8.5 saniye ardından üçüncü sırada finişe geldi.

Wrc pilotlarının gölgesinde kalsalar da heyecanın en yüksek seviyede yaşanan Süper 1600 kategorisinden ise heyecan Ankara’da da hiç azalmadan devam edeceğinin mesajı ilk etapta Renault pilotu Ercan Kazaz’ın Fiat Punto plotu Volkan Işık’ı 0.7 saniye ile geçtiğinde gelmiş oldu. Heyecana ortak olmaya çalışan Hamdi
Ünal ise sezonun sürpriz ismi Hasan Özseyhan’ın 0.9 saniye gerisinde mücadelesine devam ediyordu. Hasan Özseyhan, Kıbrıs’dan gelen genç bir pilot olarak ST Racing ile anlaştığında kimse ondan böyle bir sürpriz beklemiyordu ancak etaplara damga vurmaya başladı.
Ralliye ilk veda eden ekip, ilk etabın son metrelerinde lastik kopartan Berkay Şavkay-Kemal Çetinkaya oldu.

ÖE1 – Motta1 – Klasman Sonuçları
A8
Mehmet Besler Ford Focus WRC 4:50.3
Nejat Avcı Ford Focus WRC +4.7
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
+8.5
Süper 1600
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
5:07.3
Volkan Işık Fiat Punto S1600
+0.7
Hamdi Ünal Fiat Palio S1600
+3.6
N4
Hasan Özseyhan Mitsubishi EVO8
5:12.0
Ahmet Burkay Mitsubishi EVO7
+1.6
Murat Ersönmez Subaru Impreza +3.3

 


ÖE2 – Erbil1 (13.60 km.)
İkinci etap sonunda Ömer Tolon, Hyundai Accent WRC’si ile en iyi zamanı elde etti. Etabın en iyi üç pilotu da Hyundai Accent WRC pilotları oldu. Ford ekibi ise 7. ve 8. olarak bir an için “neler oluyor” sorusunun sorulmasına sebep oldular. Mehmet Besler zirvedeki yerini korurken Nejat Avcı 2.likten 5.liğe kadar düştü. Ali Deveci 2.liğe çıkarken, Serkan Yazıcı ve Ömer Tolon onu izlediler.

Süper 1600’da ise Ercan Kazaz farkı 3.5 saniyeye kadar çıkartarak Volkan Işık üzerinde baskı kurmayı başarıyordu. Hamdi Ünal ise gerilere düşerek mücadeleden uzaklşmaya başladı.

Ahmet Burkay ilk etapta gelen sürprizden sonra kendine gelerek etapta en iyi altıncı zamanı gerçekleştirerek kendi sınıfında liderliği ele geçirdi. Subaru Impreza pilotu Murat Ersönmez de etap için problem yaşayınca sıralamalarda gerilere düşüyordu.

İkinci etapta sorun yaşayan ekiplerden, Serkan Koparipek-Samet Saat Peugeot 306’sındaki mekanik arızası ile, Okan Karaçam-Celal Kırdar da Palio’larının lastik problemi ile ve Hakkı Yıldız-Mürat Güray da Palio’ları ile yol dışına çıkarak ralliye veda ettiler.

ÖE2 – Erbil1 – Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Ömer Tolon Hyundai Accent WRC
7:38.3
Ali Deveci Hyundai Accent WRC
+5.4
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
+6.4
Süper 1600
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
7:46.3
Volkan Işık Fiat Punto S1600
+2.8
Hamdi Ünal Fiat Palio S1600
+3.0
N4
Ahmet Burkay Subaru Impreza 7:49.6
Hasan Özseyhan Mitsubishi EVO8
+5.8
Hakan Dinç Subaru Impreza +11.0

 


ÖE3 – Anok1 – (6.55 km)
Üçüncü etap sonunda “neler oluyor” sorusunun cevabı Mehmet Besler tarafından verildi: “Sorun yok, herşey kontrol altına!” Besler, Serkan Yazıcı’nın 1.8 saniye önünde en iyi zamanı elde etti. Nejat Avcı da Yazıcı’nın hemen ardından üçüncü sırada yer alarak cevaba katıldığını belirtmiş oldu. Diğer Hyundai Accent WRC pilotları Ali Deveci ve Ömer Tolon da ilk beşi tamamladılar.

Altıncılıkta ise Süper 1600 mücadelesinde Ercan Kazaz’ı sıkıştıran Volkan Işık yer alıyordu. 3.5 saniyelik fark bu etapta 0.8 saniye düşmüştü ancak bu Işık için yeterli sayılmazdı. Hamdi Ünal ise bu etapta takımının genç pilotu Fatih Kara’ya da geçilerek etabı 12. sırada tamamladı.

Ahmet Burkay ve genç pilot Hasan Özseyhan arasında geçen mücadelenin bu bölümünü Özseyhan Burkay’ın 4.9 saniye önünde tamamladı ve genel klasmanda da Burkay’ı geçmeyi başardı.

Üçüncü etabın şanssız ekibi ise üçüncü kilometresinde mekanik arıza ile ralliye veda eden Peugeot 106 ile yarışan Nebil Erbil-Onur Ahıskalı ikilisi oldu.

 

ÖE3 – Anok1 – Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Mehmet Besler Ford Focus WRC 3:54.1
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC +2.8
Nejat Avcı Ford Focus WRC +4.1
Süper 1600
Volkan Işık Fiat Punto S1600 4:08.8
Ercan Kazaz Renault Clio S1600 +2.7
Fatih Kara Fiat Palio S1600 +6.1
N4
Hasan Özseyhan Mitsubishi EVO8 4:10.2
Ahmet Burkay Subaru Impreza +4.9
Hakan Dinç Subaru Impreza +5.2

 


Ekipler ilk günün ilk üç etabını tamamlayarak servis alanına geldiklerinde genel klasmanda Mehmet Besler’in liderdi ve Serkan Yazıcı da onu 5.4 saniye ardından ikinci sırada yer alıyordu. Süper 1600’ün heyecan fırtınasında geçilen ilk üç etap sonunda gidip gelen etap birincilikleri sonrasında Ercan Kazaz’ın 0.8 saniyelik fark ile önde yer alıyordu.

ÖE4 – Motta2 – (8.20 km)
Öğleden sonra da aynı etapları geçmek üzere dördüncü etabın start noktasına geldiğinde Serkan Yazıcı bu tura hızlı başlayarak liderliği devralmak istiyordu. 5.4 saniyeye kadar çıkan farkı kapatmak için tam gaz gitmesinden doğal bir şey olamazdı. Ayrıca herkesin korktuğu kadar kötü düzenlenmiş bir ralli de değildi Hitit Rallisi, etapları geçtikçe daha da çok zevkli hale geliyordu, böylece heyecan da artıyordu. Yakalanan yüksek tempoya ayak uyduramayan pilot da yoktu. WRC’ler kendi aralarında, S1600’ler kendi aralarında kapışırken N4 araçlar arasında ise ilk ona girip çıkanlar oluyordu.
Bitiş çizgisini geçen pilotların dereceleri merkeze geldiğinde Yazıcı’nın tempoyu yukarı çekmeye çalıştığı ancak Mehmet Besler’in buna pek de izin vermeye niyetli olmadığı açıkça anlaşılıyordu. Besler, Yazıcı’nın sadece 0.7 saniye gerisinde kalmıştı. Yazıcı’nın daha da fazla hızlanması gerekecekti.
Ercan Kazaz ve Volkan Işık arasındaki müthiş mücadele ise kaldığı yerden devam ediyordu. İlk turun son etabında farkı 0.8’ye düşüren Işık, Kazaz’ın 1.4 saniye daha hızlanmasına engel olamadı. Motta1’de ettiği dereceden yaklaşık 10 saniye daha iyi derece elde eden Kazaz, etaplara ne kadar çabuk ısındığını belli ediyordu. Fiat pilotları Hamdi
Ünal ve Fatih Kara birbirlerine yakın dereceler yaparak genel klasmadaki yerlerini korudu ancak Fiesta’ya iyiden iyiye alışan Yağız Avcı da yavaş yavaş yukarılara doğru geliyordu.
Hasan Özseyhan fırtınası Ankara’da sert esmeye devam ediyordu. Özseyhan, Ahmet Burkay ile girdiği mücadelede yine önde gidiyordu. Burkay, sorunlar yaşadığı bu etabı ancak 15.sırada bitirebildi.

ÖE4 – Motta2 – Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
4:44.0
Mehmet Besler Ford Focus WRC +0.7
Ömer Tolon Hyundai Accent WRC
+1.2
Süper 1600
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
4:57.8
Volkan Işık Fiat Punto S1600
+1.4
Hamdi Ünal Fiat Palio S1600
+5.3
N4
Hasan Özseyhan Mitsubishi EVO8
5:01.4
Hakan Dinç Subaru Impreza +1.0
Cenk Ceyişakar Mitsubishi EVO7
+5.4

 

ÖE5 – Erbil2 – (13.60 km)
Hitit Rallisi’nin en uzun etabında Serkan Yazıcı liderlik için biraz daha bastırarak Mehmet Besler’in 3.4 saniye önünde en iyi zamanı gerçekleştirdi. Yazıcı Erbil1’de burada elde ettiği dereceden 32.4 saniye daha iyi bir zamanda bitiş çizgisine geldi. Mehmet Besler ve Nejat Avcı’yı biraz olsun rahatlatan ise Ali Deveci oldu. Deveci etap ortasında lastik patlararak fazlası ile zaman kaybetti, patlayan lastiğin parçaları da aracın sağına zarar verdi. Ömer Tolon da Hyundai Assan takımına puan kazandırabilmek için podyum mücadelesine devam ediyordu. Tolon, Nejat Avcı ile arasındaki farkın 4.8 saniyeye kadar çıkmasına engel olamadı. Nejat Avcı, 3. etap sonrası aldığı üçüncülükteki yerini Deveci’nin sorun yaşaması ile biraz da olsa sağlamlaştırdı.
Süper 1600’de ise Ercan Kazaz – Volkan Işık mücadelesine Hamdi
Ünal da girerek heyecanın dozunu biraz daha arttırdı. Fiat pilotları Kazaz’ın hızına yetişemese de onu sıkıştırmaya ve rahatsız etmeye devam ediyorlardı. Kazaz,
Ünal’ın 3.1, Işık’ın da 3.3 saniye önünde etabı beşinci sırada bitirdi.
Hasan Özseyhan, Ahmet Burkay’ın 13.5 saniye önünde genel klasmandaki yerini korururken Hakan Dinç de mücadeleye ortak olmak için hızını arttırmaya başladı.

 

ÖE5 – Erbil2 – Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
7:12.3
Mehmet Besler Ford Focus WRC +3.4
Nejat Avcı Ford Focus WRC +8.
Süper 1600
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
7:32.5
Hamdi Ünal Fiat Palio S1600
+3.1
Volkan Işık Fiat Punto S1600
+3.3
N4
Hasan Özseyhan Mitsubishi EVO8
7:39.8
Ahmet Burkay Subaru Impreza +5.5
Hakan Dinç Subaru Impreza +10.7

 

 

ÖE6 – Anok2 – (6.55 km)
Günün son etabına gelindiğinde Mehmet Besler ile Serkan Yazıcı arasındaki mücadelenin artması ile bu ikili genel klasmanda üçüncülükte yer alan Nejat Avcı ile aralarındaki fark 26.5 saniyeye çıktı. Besler-Yazıcı liderlik için mücadele ederken Avcı-Tolon arasında da üçüncülük mücadelesi başlamıştı. Ali Deveci ise lastik patlattıktan sonra günü beşincilikte Ercan Kazaz’ın 14.6 saniye önünde bitirebildi.
Volkan Işık son etapta gerçekleştirdiği atak ile Ercan Kazaz’ı 3.3 saniye geçti ve gün sonunda genel klasmandaki farkı 2.6 saniyeye indirdi. Kazaz son etapta yaptığı 4:08.4 derecesi ile Hamdi
Ünal’ın da 0.4 saniye önünde yer aldı. Hamdi Ünal günü S1600 kategorisinde üçüncü, genel klasmanda sekizinci sırada bitirdi.
Hakan Dinç, Subaru Impreza’sı ile son etapta N4’de en iyi zamanı elde ederek aradaki farkı biraz da olsa kapatmış oldu. Hasan Özseyhan’ın Ahmet Burkay’ın 0.3 saniye ardında bitirdiği son etapta farkı 13.2 saniyede tutmayı başardı.

 

ÖE6 – Anok2 – Klasman Sonuçları
A8 (WRC)
Mehmet Besler Ford Focus WRC 3:48.7
Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC
+4.3
Ömer Tolon Hyundai Accent WRC
+6.9
Süper 1600
Volkan Işık Fiat Punto S1600
4:05.1
Ercan Kazaz Renault Clio S1600
+3.3
Hamdi Ünal Fiat Palio S1600
+3.7
N4
Hakan Dinç Subaru Impreza 4:07.6
Ahmet Burkay Mitsubishi EVO7
+4.0
Hasan Özseyhan Mitsubishi EVO8
+4.3

 

32.Hitit Rallisi – 1.Gün Sonu Genel Klasman
1
Mehmet Besler Ford Focus WRC 32:24.1
2 Serkan Yazıcı Hyundai Accent WRC +5.6 +5.6
3 Nejat Avcı Ford Focus WRC +26.5 +32.1
4 Ömer Tolon Hyundai Accent WRC +2.5 +34.6
5 Ali Deveci Hyundai Accent WRC +30.5 +1.05.1
6 Ercan Kazaz Reanult Clio S1600 +14.6 +1.19.7
7 Volkan Işık Fiat Punto S1600 +2.6 +1:22.6
8 Hamdi Ünal Fiat Palio S1600 +21.6 +1:43.9
9 Hasan Özseyhan Mitsubishi Evo8 +2.7 +1:46.6
10 Ahmet Burkay Subaru Impreza +13.2 +1:59.8

Bir Cevap Yazın