Ege Rallisi Yaklaşıyor

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

2005 yılı, Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu yarış takviminin ilk rallisi olan Ege Rallisi 9-10 Nisan 2005 tarihlerinde İzmir’de gerçekleşecek.

Ege Otomobil Sporları Kulübü tarafından ilk kez 1990 yılında mahalli olarak düzenlenen Ege Rallisi, 1991 yılından itibaren Türkiye Şampiyonası’na puan veren ulusal ralli sıfatıyla yapılmaya başlandı. Geçtiğimiz 15 yıl içinde, Türkiye Ralli Şampiyonu’nun belirlenmesinde büyük önem taşıyan bu büyük organizasyon, 2005 yılı ralli sezonuna iyi bir başlangıç yapmak isteyen takımlar için bu sene de büyük önem taşıyor.

Fiat, Ford, Hyundai, Renault ve Opel gibi güçlü fabrika takımlarının ilk kez bu kadar fazla sayıda otomobille katılacağı Ege Rallisi bu sporun fanatikleri tarafından merakla bekleniyor. WRC otomobiller arasındaki mücadele Ford ile Hyundai arasında beklenirken Super 1600 grubunda ise Opel’in yeni transferi 2004 yılı İngiltere şampiyonu pilotu David Higgins’a karşı Türk pilotlarının performansının ne olacağı şimdiden merak konusu. Yaklaşık 60 aracın start alması beklenen 2005 Ege Rallisi’nde, ekipler 2 gün sonunda 137 km’si özel etap olan yaklaşık 333 km uzunluğundaki asfalt parkuru geçecekler.

9 Nisan 2005 Cumartesi günü Kipa Balçova önünden verilecek start’ la başlayacak ralli’de ralli merkezi Hotel Princess olacak. Ekipler Ralli servis alanı olarak Kipa Balçova’yı kullanacak.

Balçova, Seferihisar, Güzelbahçe ve Limontepe güzergahlarında gerçekleştirilecek olan ralli’de, 10 özel etap geçişi yapılırken, geçtiğimiz senelerde kullanılan ve Seferihisar çöplüğünün içinden geçen Beyler özel etabı yerine Tırazlı ve çamtepe özel etapları yer alacak.

EOSK tarafından hazırlanan parkurda, ekipler ilk gün sonunda toplam 6 etap geçerek, rallinin 190 km’lik bölümünü geride bırakacak.

İkinci gün sabahın erken saatlerinde parkura çıkan ekipler, 10 Nisan 2005 Pazar günü saat 13.00’da Kipa Balçova’da finish görecek.

Kipa Balçova ve Hotel Princess’in katkılarıyla gerçekleşecek 2005 Ege Rallisi, 10 Nisan Pazar günü saat 17.00’de Hotel Princess’deki ödül töreniyle sona erecek.

 

Bir Cevap Yazın