Grup N’e Mobil/ST Racing imzası

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

2005 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın altıncı ayağı olan 34. Fiat Rallisi 09-11 Ağustos tarihleri arasında İzmir’de düzenlendi. İki otomobil ile start alan Mobil / ST Racing takımından Ahmet Burkay – Bilge Ayan ikilisi yarışı Grup N klasmanında birinci olarak bitirirken  Mitsubishi Lancer Evo 8 ile mücadele eden  Hasan özseyhan – Erkan Güleren çifti ise yarışı Grup N kategorisinde üçüncü sırada tamamladı.

42 otomobilin start aldığı 34. Fiat Rallisi’nin ilk ayağında Mitsubishi Lancer Evo 7 ile Grup N’de mücadele eden Ahmet Burkay rallinin ilk ayağında yaşadığı lastik patlamalarından dolayı ilk günü liderin 14 saniye ardında ikinci olarak tamamladı. Son gün atağa kalkan Bursalı pilot rallinin 13. etabı sonrasında bu ataklarının karşılığında Grup N’de liderliğe yerleşti. Bu pozisyonunu yarışın bitimine kadar koruyan Ahmet Burkay 34. Fiat Rallisi’nde Grup N birincisi olarak bu sezon ard arda sınıfında ikinci kez zafer kazandı.

Ahmet Burkay ralli sonrası yaptığı değerlendirmede “Fiat Rallisi her zamanki gibi organizasyon olarak çok başarılıydı. Tek sorun seyircinin yok denecek kadar azlığıydı. Hitit Rallisi birinciliğimizden sonra Sliven Rallisi’nde de aldığımız puanlarla şampiyonada iddialı duruma gelmiştik. Rallinin ilk günü iki kez lastik patlattık. Lider durumda giderken lastik patlatmak bizi iki dakika kadar geriye düşürdü. İzmir’in asfalt etaplarının viraj içlerinde çok ciddi lastiği patlatabilecek kesme noktaları var. Bir kez daha bu sorunu yaşamamak için maksimum dikkat gösterdik. İkinci güne biraz daha atak ama temkini elden bırakmadan başladık. çok şükür lastik de patlatmadan rakibimizi geçtik. Burada da kazandığımız birincilikle şu an Grup N klasmanında dört puan farkla liderliğe yükseldik. İnşallah Kocaeli Rallisi’ni de üst sıralarda tamamlayıp Mobil ST Racing’i takımlar şampiyonu, bizi de Grup N birincisi yapabilmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.
Türkiye Ralli Şampiyonası’nın yedinci ve son ayağı olan Kocaeli Rallisi 24-25 Ekim tarihleri arasında İzmit’de düzenlenecek. Asfalt etapların koşulacağı rallide birçok sınıfta birincilerin henüz belli olmaması nedeniyle heyecanlı bir yarış olması bekleniyor.

 

Bir Cevap Yazın