İstanbul Rallisi’nde Yüksek Rekabet, Düşük Kayıt

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası/Türkiye Ralli Şampiyonası

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın (ERC)  ikinci ve Türkiye Ralli Şampiyonası’nın da ilk yarışı olan İstanbul Rally, 2-3 Mayıs tarihlerinde organize edildi. 250 kilometresi 15 toprak özel etap olmak üzere toplam 705 kilometre yol kat eden ekipler 1 Mayıs Cuma 19:30’da Fenerbahçe Burnu’nda yapılan start seremonisiyle yarışa başladılar. Cumartesi 10:23’te Deniz etabı ile başlayan rallide ilk en iyi zaman Polonyalı ekip Michal Solowow – Maciek Baran’dan geldi. Rallinin parkuru Denizli, Darlık, Ballıca ve Ulupelit etaplarının çeşitli kombinasyonlarıyla oluşturulurken, bir lupta 3 etap yapan ekipler arlarda araçlarının bakımı için servis alanına geldiler.

Geçtiğimiz yıl Kıtalararası Ralli Mücadelesi’ne (IRC) de puan veren İstanbul Rallisi, bu kez sadece ERC’ye puan verince ve ekonomik krizin de etkisiyle ulusal şampiyonayı takip edenlerin sayısı düşünce, katılım açısında oldukça zayıf kaldı. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED tarafından organize edilen ralli’de yabancılar dahil sadece 25 ekip start alınca, kış aylarında gerçekleştirilen mahalli şampiyona kayıt sayısının dahi altına düşülmüş oldu.

ERC puanları için rekabete giren Michal Solowow ve İtalyan Luca Betti, ilk gün geçilen 9 etapta birbirlerine karşı üstünlük sağlamaya çalıştı. Etapların genelinde Solowow daha iyi dereceler yaparken, aracına aldığı iki darbeyle 40 saniyeden fazla zaman kaybederek gün sonunda rakibi Betti’nin 3,8 saniye gerisine düştü. Betti, ilk günü lider olarak tamamlamanın verdiği rahatlıkla Pazar etaplarını bekledi.

Türkiye Ralli Şampiyonası için mücadele eden ekplerden Parkur Racing adına yarışan Yağız Avcı – Ersan Alkır ikilisi, geçtiğimiz yıllarda dört çeker otomobille yarışmış olmanın verdiği avantajı iyi değerlendirerek, rakipleri ile arasındaki farkı gün boyu korudu. Yuriçi Kargo Ralli Takımı adına yarışan Burak Çukurova ve Dağhan Ünlüdoğan, zaman zaman Yağız Avcı’dan daha iyi dereceler yapsa da genel klasmandaki farkın açılmasına engel olamadı.

Cumartesi günü geçilen etapların arıdndan Luca Betti ilk sırada yer alırken Michal Solowow hemen ardında günü tamamladı. Üçüncü sırada bulunan Yağız Avcı aynı zamanda en iyi Türk ekip olarak günü tamamladı. Burak Çukurova ve Dağhan Ünlüdoğan da ilk beşi tamamlayan pilotlar oldular.

Pazar sabah 9:50de servisten çıkmaya başlayan ekipler etaplara doğru yol alırken, günün ilk sürprizi Burak Çukurova’dan geldi. Pendik sabit Pazar yerinde kurulan servis alanından çıkan Çukurova, sahil yolunda daha ilk trafik ışıklarında benzin pompasına gelen hortumdaki sorun nedeniyle yarışı terk etmek zorunda kaldı.

Pazar günü etapları, bir önceki gün geçilen etapların ters yönde geçilmesinden oluşuyordu. Günün ilk en iyi zamanı Luca Betti’den geldi ve farkı 6,3 saniyeye çıkardı. Ancak Solowow’un cevabı gecikmedi. Günün ikinci etabı Darlık B1’de ve üçüncü etabı Deniz B1’de en iyi zamanları yaparak servise rakibi Betti’nin 0,1 saniye önünde gelmesini bildi. Servisten sonra gidilen ilk etap olan Ballıca’da, Luca Betti, bu ağır rekabete yenik düştü ve yaptığı hata sonrası takla atarak yarış dışı kaldı. Bu hata sonrasında zirvede yalnız kalan Michal Solowow, kalan son iki etabı da rahat bir tempoyla geçirerek İstanbul Rallisini kazanmasını bildi.

Betti’nin kalmasıyla bir basamak daha yükselen Yağız Avcı, İstanbul Rallisini genel klasman ikincisi olarak tamamladı ve en iyi Türk ekip oldu. Yurtiçi Kargo Ralli Takımı adına yarışan ve bu rallide ilk kez koltuğuna oturduğu Evo 9 ile önemli bir başarıya imza atan Dağhan Ünlüdoğan, genel klasman üçüncüsü olarak şampiyonada da iddialı olduğunu gösterdi. Rallinin son etabında gösterdiği performansla Bulgar yarışmacı Krum Donchev’i geçip bir basamak yükselen ST Racing ekibi Cenk Ceyişakar – Kenan Engin dördüncü olarak uzun zamandır bekledikleri başarıya ulaştılar.

A7 sınıfını, geçen yıl Fiesta SportingTrophy International’da Dünya Şampiyonu olan Emre Yurdakul kazandı. İstanbul Rallisine, eski kopilotu Can Erkal yerine Burak Erdener’le katılan Yurdakul’un ardından ikinciliği Burcu Çetinkaya kazandı. A7 sınıfının üçüncüsü ise Cengiz Kabatepe oldu. N3 sınıfında ise Ford Fiesta’yla yarışan Ünal Şenbahar – Emire Cantürk ikilisi birinci oldu.

N2 sınıfı Deltasport pilotlarının rekabetine sahne oldu. Takla atarak yarış dışı kalan Gökhan Serim ve mekanik arızayla kalan Hakan Kargın’ın yokluğunda N2 sınıf birinciliğini Cem Özdemiroğlu kazandı. Özdemiroğlu geçtiğimiz sezon Tırmanma Şampiyonası takip etmiş ve tecrübe kazandıktan sonra ralli parkurlarına gelmişti.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda ilk yarış sonuçlarına göre genel klasmanda liderlik Yağız Avcı’nın oldu. İkinci sırada Dağhan Ünlüdoğan bulunurken, üçüncü sırada Cenk Ceyişakar yer alıyor.

Şampiyonanın bir sonraki yarışı 23-24 Mayıs tarihlerinde organize edilecek olan Ege Rallisi olacak. İzmir Seferihisar – Menderes ilçeleri arasındaki dağlık asfalt etaplarda geçekleşecek rallinin startı Forum Bornova’dan verilecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: