Opel Corsa podyuma çıktı…

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 5. ayağı olan 32. Hitit Rallisi’nde, Opel Motor Sport pilotu Burak Çukurova Super 1600 ile nefes kesen mücadele sonunda yarışı ilk üç içerisinde tamamlayarak kupaya ulaştı. Ankara Otomobil Sporları Kulübü tarafından organize edilen 32. Hitit Rallisi, Cumartesi ve Pazar günleri 303 km lik toprak bir parkurda gerçekleştirildi. 113.40 km uzunluğunda toplam 12 özel etapta koşulan 32. Hitit Rallisi nde bu yıl tamamen farklı bir parkur kullanıldı. İzlemesi son derece kolay olan rallide gruplarda yaşanan sıkı mücadeleler sonucunda bir çok yarışmacı yol dışına çıkarak ralliyi tamamlayamadı.

Hitit Rallisi hedeflerini ilk üç içerisinde yer almak olarak belirleyen Opel takımı test çalışmalarını yarıştan üç gün önce Kazan ın Güvenç köyünde yaptı. Testlerden oldukça memnun kalan Tarık Öktem ve Burak Çukurova, Ankara nın kavurucu sıcağına ve toprak parkura çabuk ısındı.

Puan kaygısı taşımadıkları için son derece rahat bir yarış çıkartan Opel pilotları ilk gün rakiplerinin kendi aralarındaki kıyasıya mücadelesini bir adım arkadan temkinli bir şekilde izledi. Önceki yarışlara göre daha iyi bir performans sergiliyen Tarık ve Burak rallinin ilk etaplarını biribirlerine yakın zamanlarla geçti. Ancak Tarık için şanslı bir gün değildi, ralli otomobilleri için özel imal edilmiş ve kırılması çok zor olan gaz kelebeği kırılınca Tarık, yarış dışı kaldı.

Burak Çukurova günü rakiplerine yakın bir sırada bitirerek ilk üç umutlarını ikinci güne taşıdı. Bu sezonun en çekişmeli yarışı olarak akıllarda kalacak 32. Hitit Rallisi nin ikinci günü pilotlar bu kez aynı etapları tersten geçmek için start aldı. Genel Klasmanda ve sınıflarda birkaç saniye farkla etapları geçen pilotlar arasındaki rekabet servis ekiplerine ve seyirciyede yansıdı.

İkinci gün yol dışına çıkmalar mekanik sorunlar peşpeşe geldi. Tüm bu sorunları en hızlı şekilde çözen takımlar ve pilotlar podyuma çıkmayı başardı. Super 1600 grubundaki kıyasıya çekişmeden sıyrılarak podyuma çıkan Burak Çukurova da Opel Motor Sport takımı adına üçüncülük kupasının sahibi oldu.

Bir Cevap Yazın