Rallide yeni heyecan: Castrol Fiesta Rallye Cup!

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

Ford Rallye Sport Turkey daha önce düzenlemiş olduğu Ka Challange’dan sonra yepyeni bir organizasyon ile gençleri ralli sporuna çekmeyi amaçlıyor. Castrol Fiesta Rallye Cup önümüzdeki sene başlayacak ve iki sene boyunca ralli etaplarına yeni bir heyecan getirecek. Mart ayında hayata geçen proje adım adım ilerliyor ve Ford Fiesta’lar etaplara çıkmaya hazırlanıyor. Yeşil Bursa Rallisi’nde öncü araç olarak izleyenlerin karşısına çıkan Fiesta N3, önümüzdeki yıl etapların tozunu atmaya hazırlanıyor.
3 Ağustos 2005 tarihi itibari ile kayıtların başladığı organizasyonda şartları yerine getiren katılımcılardan seçilecek katılımcılar 2000cc’lik 175 PS gücündeki 2006 model Fiesta ST’den birini kullacaklar.

Castrol ana sponsorluğunda düzenlenen kupanın diğer sponsorları Lassa ve Ağaçlı Taşımacılık olacak, kupanın operasyon kısmını Ford Rallye Sport Turkey üstlenecek.
Fiesta N3’ün 30.Yeşil Bursa Rallisi’ndeki görüntülerini buradan izleyebilirsiniz.

 

Organizasyon
“Türkiye’nin En Hızlı Gençlerini Arıyor” sloganı ile yola çıkan Tek Marka Ralli Kupası Castrol Fiesta Rallye Cup, 2006 – 07 sezonlarında Türkiye Ralli Şampiyonasına puan veren 6 yarışın içinde koşulan ayrı bir organizasyon olarak işleyecek. Castrol Fiesta Rallye Cup araçları yarıştıkları rallinin genel klasmanında yer alacaklar. Katılımcılar ayrıca, organizasyon kapsamında Türkiye Şampiyonası puantaj kurallarına uygun şekilde oluşturulan özel bir Castrol Fiesta Rallye Cup klasmanında değerlendirilecekler. Castrol Fiesta Rallye Cup’ın Tosfed tarafından onaylanmış ve Türkiye Ralli Şampiyonası kurallarını temel alan özel bir yönetmeliği olacak.

 

Otomobil
Ford Fiesta ST Fiesta Rallye Cup Araçları Ford Fiesta ST baz modeli üzerine inşa edilecek ve Grup N Sınıf 3 olarak hazırlanacak. Tek marka kupası prensiplerine uygun olarak hepsi eşit özellikte hazırlanacak olan 10 aracın teknik detayları yandaki gibi olacak. Araçların hepsi 2006 model yılı ve sıfır kilometrede ithal edilmiş Fiesta ST’lerden oluşacak.

– 2000 cc, 175 PS gücünde Motor
– 5 ileri yakın oranlı şanzıman
– Diferansiyel Kilidi
– özel olarak Fiesta Rallye Cup için geliştirilen 3 yönlü ayarlı süspansiyon
– Yarış tipi fren ve el freni donanımı
– FIA onaylı güvenlik ekipmanları
– Asfaltta 17 inch Lassa Racing, toprakta 15 inch Lassa Rally yarış lastikleri
– Castrol TWS Motorsport yağ ve SRF hidrolik

Başvuru ve Katılımcı Seçimi Detayları
www.ford.com.tr/motorspor Castrol Fiesta Rallye Cup’a başvuruda bulunmak isteyen 40 yaşını aşmamış adayların Ford resmi internet sitesindeki başvuru formunu doldurup motorsport@ford.com.tr e-posta adresine yollamaları ya da 0 212 2862266 numaraya fax’lamaları yeterli olacak.
Castrol Fiesta Cup’a başvuruda bulunanlar arasından bir ön eleme yapılarak adaylar ilk aşamada 20 kişilik bir listeye indirgenecek. Bu liste 30 Kasım 2005 tarihinde basın kanalıyla duyurulacak.
İlk aday olmaya hak kazanmış olan bu 20 kişi Ford Rallye Sport Turkey yönetim ekibi tarafından bu aktivite için özel olarak hazırlanmış bir eğitim/test uygulamasından geçirilecekler. Castrol Fiesta Rallye Cup’a katılmaya hak kazanacak 10 kişi, bu eğitim sonrasında takım yetkilileri ve onlara eşlik edecek bir adet Federasyon Spor Komitesi üyesinin de içinde bulunacağı bir juri tarafından seçilecek. Seçim kriterleri sadece Juri üyeleri tarafından bilinecek olmakla beraber genel olarak; ktılımcı ekibin marka temsil yeteneği, ekip çalışması ve takım ruhuna uyumu, pilot aday için rekabetçi seviyede otomobil kontrolü ve sürat potansiyeli; ko-pilot aday için pilot ekip arkadaşı ile uyumu, genel fiziksel yeterlilik ve davranış bütünlüğü, katılımcı ekibin verilen eğitimi alabilme ve uygulama kapasitesi konularında değerlendirilecekler.

İşleyiş
Castrol Fiesta Rallye Cup katılımcıları verdikleri katılım ücreti karşılığında; 2007 sezon sonunda aracın mülkiyeti (satın alma seçeneğini tercih edenler için geçerli), yarış kayıt ve sigorta ücretleri, araçların tüm lastik ve yakıt masrafları, sezon öncesi ve her yarış sonrası araçların tüm mekanik yenilenmeleri (kazalar hariç), takım ve yarış kıyafetleri (yarış eldiveni ve ayakkabısı hariç), yarış günüyle kısıtlı olmak şartıyla oda kahvaltı konaklama masrafları, qraçların tüm nakliye masraflarını Ford Rallye Sport Turkey karşılayacak.

Maliyet
Castrol Fiesta Rallye Cup’a katılmaya hak kazananların iki farklı seçeneği olacak:
-Satın Alma: 20,000 Euro 3 taksitte ödenecek. Araçlar organizasyon bitiminde (2007 sonu) bedelsiz olarak yarışmacıya devredilecek.
-Kiralama: 15,000 Euro Yıllık kira bedeli olarak 3 eşit taksitte ödenecek.

ödül
Castrol Fiesta Rallye Cup’ın sezon sonu birincisi her yıl için 15,000 Euro para ödülü kazanacak.
Castrol Fiesta Rallye Cup 2005 Takvimi:
Başvuruların Açılması: 3 Ağustos
Başvuruların Kapanması: 30 Eylül
20 Kişilik Asıl Aday Listesinin Açıklanması: 31 Ekim
Eğitim ve Test Aktivitesi: 14 – 15 Kasım
Kazananların açıklanması: 2 Ocak 2006
Başvuru Formu linki:
http://www.ford.com.tr/motorsport/images/basvuru.xls

Bilgi
Daha Fazla bilgi için: Ford Rallye Sport Turkey ekibinden Rıza özsoy ile 0 212 2851753 numaralı telefondan ya da motorsport@ford.com.tr e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz.
Castrol Fiesta Rallye Cup ile ilgili zaman içinde gelişen diğer detaylardan haberdar olmak için:
www.ford.com.tr/motorspor

Bir Cevap Yazın