Sezon İtalya’da başladı.

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda sezonun ilk yarışı olan İstanbul Rallisi’ne günler kala Türk pilotlar İtalya Ralli Şampiyonası’nda boy göstermeye başladı. Serkan Yazcı ve Burcu Çetinkaya’dan sonra Burak Çukurova da İtalya’da start alıyor.

Lassa Ralli Takımı pilotu Serkan Yazıcı yeni kopilotu Ünal Tezel ile İtalya Toprak Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı olan Adriatico Rallisi’nde start alarak 2009 sezonunu açmış oldu. Yazıcı yeni kopilotun yanısıra yeni aracı Fiat Grande Punto S2000’e de alışma evresinde olduğunu gösterdi. Oniki etaplık yarışı 21. sırada tamamlayan Yazıcı ilk gün üçüncü özel etapta yol dışına çıkınca 20 saniye kaybetmişti. Toprak ralli olmasına rağmen etapların asfalt sertliğindeki zemininde zorlanan Lassa Ralli Takımı pilotu Serkan Yazıcı, sezonun ikinci yarışı olan San Marino Rallisi’nde nisbeten saha yumuşak toprak zeminde start alacak.

Adriatico Rallisi’nde start alan bir diğer Türk pilot ise Burcu Çetinkaya idi. Çetinkaya da Yazıcı gibi ilk kez Fiat Grande Punto S2000 kullanırken, yine onun gibi yeni bir kopilot ils start aldı. Çetinkaya’nın kopilotu ise çok deneyimli Fabrizi Pons idi. Pons, efsanevi bayan pilot Michele Mouton ile beraber yarıştığı dönemde Dünya Ralli Şampiyonası kazanan tek bayan ekip olma özelliğini taşıyor. Pons’un yanına oturması ile uluslararası arenada kendinden biraz daha söz ettirmeyi başaran Burcu Çetinkaya, S2000 ile çıktığı ilk yarışı 39. sırada tamamlayabildi. Burcu yarışı tamamlayabilen tek bayan pilot olmayı da başardı.

Toprak ralli olan Adriatico’da start alan iki Türk pilottan sonra İtalya Ralli Şampiyonası’nın asfalt yarışlarından Mille Miglia Rallisi’nde ise Burak Çukurova – Aykan Alakoç ikilisi start alacak. Çukurova, Renault Clio R3 ile katılacağı rallide Clio Cup organizasyonunda mücadele edecek. Yaklaşık 30 Clio arasında sezon boyunca mücadele edecek olan Burak Çukurova aynı zamanda Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yine Yurtiçi Kargo Ralli Takımı adına Mitsubishi Evo 9 ile start alacak.

Mille Miglia Rallisi’nde ekipler iki günde 13 özel etapta toplam 205 kilometre kat edecekler. 16 Nisan akşamı start alacak yarış 18 Nisan Cumartesi akşamı sona erecek. Mille Miglia Rallisi, Avrupa Ralli Şampiyonası’nın da ilk yarışı olması sebebi ile bir çok deneyimli pilotun start alacağı bir yarış olacak.

Bir Cevap Yazın