Türkiye Rallisi’nde geri sayım başladı!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Türkiye Ralli Şampiyonası

2003 yılından bu yana düzenlenen Türkiye Rallisi, 2010 Dünya Ralli Şampiyonası takviminin dördüncü yarışı olarak 15-18 Nisan tarihlerinde İstanbul’da ilk kez organize edilecek.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından gerçekleştirilecek şampiyona heyecanı, Asya ve Avrupa kıtalarında yaşanacak. 15 Nisan Perşembe günü Sultanahmet Meydanı’nda açılış seremonisi yapılacak yarışta otomobiller ve sürücüleri, daha sonra Yenikapı’ya inerek buradan İDO tarafından Türkiye Rallisi için özel tahsis edilen feribot ile boğaz turu yapacaklar.

Türkiye’nin birçok farklı ilinden gelen gönüllü görevliler ile resmi kurumlardan alınan destek sonucunda 2 bin kişinin görev yapacağı ve 4 gün sürecek rallinin 358 kilometresi özel etap, 746 kilometresi normal etap olarak koşulacak. Toplam bin 104 kilometre sürecek yarışta Türkiye Rallisi’nde geçilecek özel etaplar Anadolu yakasında yapılacak.

Dünyanın en iyi ralli sürücüleri için özenle hazırlanan etapların yanı sıra Kadıköy’de 16 Nisan Cuma gününden itibaren koşulacak Kadıköy Özel Seyirci Etabı’nda da İstanbullular ralli deneyimi yaşama fırsatı bulacaklar. Kadıköy Rıhtım’daki İSPARK otoparkında düzenlenecek parkurda yarışmacılar, zamana karşı mücadele ederken, seyirciler iki otomobilin hem birbirlerine hem de zamana karşı olan yarışlarını nefeslerini tutarak izleyecekler.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın destek serilerinden Junior WRC, Pirelli Star Driver ve Ford Fiesta Sporting Trophy’nin (FSTi) 2010 takvimindeki ilk yarışları da Türkiye Rallisi ile start alacak.

Bu önemli yarış öncesinde Feriye Lokantaları’nda Devlet Bakanı Faruk Özak’ın katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Faruk Özak, bakanlık olarak Türkiye Rallisi’ne tam destek vereceklerini belirterek, sadece 13 ülkenin evsahipliği yaptığı şampiyonanın önemine değindi.

Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ise ülkenin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan Türkiye Rallisi’ne sadece devletin değil, özel sektörün de destek vermesi gerektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: