Yağız Avcı 12 yıllık hasreti bitirdi

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası/Bülten/Türkiye Ralli Şampiyonası

Avrupa Ralli Şampiyonası’na puan veren Boğaziçi Rallisi’ni birinci bitiren Yağız Avcı, 1999 yılından bu yana bu yarışı kazanan ilk Türk pilot oldu. Yerli ve yabancı olmak üzere toplam 10 adet S2000 otomobilin start aldığı yarışta Castrol Ford Team Türkiye’nin iki Fiesta S2000 otomobili ilk 5 sırada finiş gördü.

Türkiye’nin en eski rallisi olan Boğaziçi Rallisi’ne uzun bir aradan sonra ilk kez bir Türk pilotun adı yazıldı. 12 yıllık zafer özlemini sonlandıran Castrol Ford Team Türkiye pilotu Yağız Avcı, co-pilotu Bahadır Gücenmez ile Avrupa Ralli Şampiyonası lideri İtalyan pilot Luca Betti’den 25.7 saniye önde finiş görerek Boğaziçi Rallisi’nin galibi oldu. Geçtiğimiz yıl Avrupa Şampiyonu pilot Luca Rosetti ile başa baş mücadele eden Castrol Ford Team Türkiye pilotu, Ford Fiesta ile bu yıl Avrupa’nın en iyi pilotlarını geride bırakarak 1999 yılından bu yana Boğaziçi Rallisi’ni kazanan ilk Türk pilot oldu.

İkinci günün üçüncü etabında 0.9 saniye fark ile liderliği ele geçiren ve sonrasında farkı açmaya başlayan Yağız Avcı’nın temposuna ayak uyduramayan kariyerinde üç Avrupa Ralli Şampiyonası Şampiyonluğu bulunduran Renato Travaglia’yı hata yapmaya zorladılar. 16 özel etaptan oluşan Boğaziçi Rallisi’nin 6 etabında en iyi zamana imza atan Yağız Avcı, 15 özel etap sonunda en yakın rakibi ile arasındaki farkı 44 saniyeye çıkardı. Son etabı kontrollü tamamlayan Castrol Ford Team Türkiye pilotu, Türkiye Ralli Şampiyonası için de son derece önemli puanlar kazandı.

Murat Bostancı’dan anlamlı mezuniyet hediyesi

Oxford Üniversitesi Motorsporları Mühendisliği’nden bu yıl mezun olan Castrol Ford Team Türkiye’nin diğer pilotu Murat Bostancı, Boğaziçi Rallisi’nde ulaştığı 4’üncülük ile ailesine anlamlı bir mezuniyet hediyesi vermiş oldu. Türkiye Ralli Şampiyonası’nda ilk kez Fiesta S2000 ile parkura çıkan Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi, genel performansları ile olduğu kadar, 7’nci Özel Etap’ta elde ettikleri en iyi zaman ile de performanslarını ortaya koydular ve rallide gençler birinciliğine ulaştılar.

Boğaziçi Rallisi’ni Genel Klasman’da 12 ve 14’üncü sırada tamamlayan Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ve Emre Yurdakul-Burak Erdener ikilileri, Türkiye Ralli Şampiyonası için Castrol Ford Team Türkiye’ye önemli puanlar kazandırdılar. Orhan Avcıoğlu, Sınıf 6’da elde ettiği birincilikle Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Sınıf 6 liderliğine yükseldi.

Castrol Ford Team Türkiye, Türkiye’de motorsporlarının da Avrupa seviyesinde olduğunu gösterdi

Yıllardır genç pilotlara yatırım yapan ve takım yaş ortalaması 25 olan Castrol Ford Team Türkiye, Türkiye’nin motorsporları arenasında uluslararası başarılara imza atabileceğini gösterdi. Avrupa Ralli Şampiyonası’na da puan veren Boğaziçi Rallisi Genel Klasmanı’nda iki genç pilotunu ilk 5 içerisinde finişe ulaştıran ekip; pilotları, teknisyenleri ve deneyimleriyle Avrupa Ralli Şampiyonası’nda da rekabetçi olduğunu kanıtladı.

Serdar Bostancı: “Yağız’ın elde ettiği bu zaferin Türkiye için anlamı çok büyük”
Yağız Avcı’nın geçtiğimiz yıl Boğaziçi Rallisi’ni az bir farkla 2’nci sırada tamamlamasının ardından bu yıl için çok daha büyük umutlarla start aldıklarını belirten Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, “Yağız’ın Türk motorsporlarının 12 yıldır süren özlemini sona erdirmesinden mutluluk duyuyorum. Boğaziçi Rallisi’nde güçlü, hızlı ve dayanıklı Fiesta otomobillerimizi teslim ettiğimiz genç pilotlarımızın bizi haklı çıkardığını görmek bizi ayrıca gururlandırdı. Hem Yağız Avcı hem de Murat Bostancı’nın bugün elde ettikleri sonuçla Avrupa Motorsporları Arenası’nda da başarılı olabileceğimizi kanıtladık. Tüm pilotlarımızı, takımımıza kazandırdıkları puanlar için kutluyorum,” dedi.

Türkiye Ralli Şampiyonası Puan Durumu:
Pilotlar

1.Yağız Avcı 45,00
2.Ercan Kazaz 29,00
3.Murat Bostancı 26.20
4.Burak Çukurova 20,00
5.Fatih Kara 20,00

Takımlar
1.Castrol Ford Team Türkiye 98,40
2.Bonus Parkur Racing 59,00
3.Tok Sport 54,60
4.Pegasus Racing 27,00
5.ST Racing 5,00

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: