Yağız Avcı asfaltta da geçilemiyor

Kategori : Bülten/Türkiye Ralli Şampiyonası

İlk kez ulusal şampiyonaya ev sahipliği yapan KYK Eskişehir Rallisi’nde genel klasman birinciliği elde eden Yağız Avcı, co-pilotu Bahadır Gücenmez ile zafere ulaşarak ilk asfalt yarışını kazandı. Castrol Ford Team Türkiye’nin üç aracı ilk 5 sırada finişe ulaşarak ekibe Türkiye Ralli Takımlar Şampiyonluğu’nda 46 puan kazandırdı.

Castrol Ford Team Türkiye’nin araçları, ilk kez ulusal şampiyona statüsünde gerçekleştirilen KYK Eskişehir Rallisi’nde 1, 3 ve 5’inci sırada finiş görerek Türkiye Ralli Takımlar Şampiyonluğu için değerli puanlar kazandılar. İki günde 130 km’si özel etap olmak üzere 267, 50 km’nin koşulduğu ve 49 aracın start aldığı yarışta toplam 9 özel etap koşuldu. Türkiye Ralli Şampiyonası’na ilk kez ev sahipliği yapmasıyla Eskişehir Rallisi, bugüne kadar geçilmemiş olan etapları ile tüm pilotlara eşit rekabet ortamı yaratmasıyla sezonun önemli yarışlarından biriydi.

Türkiye’de genç yaşına rağmen toprak parkurların ustası olarak anılan Yağız Avcı, co-pilotu Bahadır Gücenmez ve aracı Ford Fiesta S2000 ile asfaltta da geçilemeyeceğini gösterdi. İki gün koşulan yarışın ilk gününü en yakın rakibinin 0.5 saniye önünde tamamlayan Avcı, ikinci gün koşulan 6 etapta temposunu düşürmeden rakibiyle başa baş mücadele ederek sezonun 5’inci yarışı olan KYK Eskişehir Rallisi’nde de genel klasman birincisi oldu. Türkiye Ralli Şampiyonası’nda şu ana kadar koşulan 4 yarışın üçünü zaferle tamamlayan genç pilot, 105 puanla şampiyonadaki liderliğini sürdürüyor.

Castrol Ford Team Türkiye adına bir başka Fiesta S2000 ile yarışan Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi, genel klasmanda elde ettikleri üçüncülük ile Türkiye Ralli Şampiyonası’ndaki ikinciliklerini daha da güçlendirdiler. Murat Bostancı ayrıca KYK Eskişehir Rallisi’nde ikinci sırada finiş görerek Türkiye Ralli Genç Pilotlar Birinciliği için de değerli puanlar topladı.

Yarıştıkları iki çekerli Fiesta R2 otomobilleriyle KYK Eskişehir Rallisi Genel Klasman 5’inciliği ile Castrol Ford Team Türkiye’ye 10 puan kazandıran Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ikilisi, pek çok daha güçlü dört tekerlekten çekişli rakiplerini geride bırakmayı başardılar. Bu sonuçla Türkiye Ralli İki Çeker Kupası Birinciliği’nde 2’nci sıraya yükselen Orhan Avcıoğlu, kalan yarışlarda klasman zaferine ulaşabileceğini gösterdi.

KYK Eskişehir Rallisi’nde Castrol Ford Team Türkiye adına ilk kez start alan Eskişehirli Buğra Banaz, genel klasmanda 14’üncü gelerek Eskişehir adına en iyi derecenin sahibi oldu. Sadece 18 yaşında olmasına rağmen co-pilotu Şahin Yalçın ile iyi bir performans sergileyen Banaz, aynı zamanda genç ve yetenekli pilotlara şans tanındığında ulaşılabilecek başarıları gözler önüne serdi.

Bostancı: “Fiesta’nın gücü asfaltta da kanıtlandı”
KYK Eskişehir Rallisi’nde takımın üç aracının ilk beşte finişe ulaşmasından son derece memnun olduğunu dile getiren Castrol Ford Team Türkiye Direktörü Serdar Bostancı, “Eskişehir Rallisi’nde asfalt parkurda elde ettiğimiz zafer hem Yağız hem de Fiesta için son derece anlamlıydı. Özellikle toprak parkurda rakiplerinden çok daha iyi performansa sahip bu ikilinin asfaltta da aynı performansı sergilediğini görmek, gelecek adına daha umutlu olmamızı sağlıyor. Eskişehir Rallisi’nde elde ettiğimiz sonuçla Türkiye Ralli Şampiyonası ve Türkiye Ralli Takımlar Şampiyonluğu’nda çok büyük bir avantaja sahip olduk. Castrol Ford Team Türkiye adına kaydını yaptığımız genç pilot Buğra Banaz’ın elde ettiği sonuç ise bizi daha da gururlandırdı. 18 yaşında olmasına rağmen yarışa katılan Eskişehirli ekipler içerisinde en iyi dereceye imza atan Buğra, Castrol Ford Team Türkiye’nin genç yeteneklere yatırımının önemini bir kez daha haklı çıkardı” dedi.

Türkiye Ralli Şampiyonası Puan Durumu

Pilotlar:

1. Yağız Avcı 105,00
2. Murat Bostancı 75,20
3. Burak Çukurova 67,00
4. Ercan Kazaz 62,00
5. Fatih Kara 40,00

Takımlar:

1. Castrol Ford Team Türkiye 237
2. Bonus Parkur Racing 145
3. Tok Sport 105,6
4. Pegasus Racing 73
5. Neo Motorsport 41

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: