Yağız Avcı tarih yazmaya çok yakın

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası/Türkiye Ralli Şampiyonası

Boğaziçi Rallisinde ikinci gün tamamlandı. Sabah geçilen etapların ikinci geçişinden sonra ekipler servis alanına gelmeye başladılar. Günün ikinci bölümünün büyük sürprizi yarışın en büyük favorilerinden İtalyan Renato Travaglia’nın 11. etap Darlık-2’de bir taşa çarparak yarış dışı kalması oldu. Genç pilot Yağız Avcı’nın sabah ilk etaptan itibaren yaptığı ataklara cevap vermekte güçlük çeken Travaglia, hata yaparak bedelini ağır ödedi.

Günün ikinci bölümünde geçilen dört etaptan üçünde en iyi zamanı yapan Yağız Avcı ise Travaglia’nın yarış dışı kalmasıyla tarih yazmaya bir adım daha yaklaştı. En son 1999 yılında gerçekleşen yarışı Volkan Işık kazanmış, sonraki yıllarda ise Türk sporcular zirveyi Avrupalı rakiplerine kaptırmıştı. Yağız, son gün geçilecek 4 etapta pozisyonunu korursa, uzun yıllar sonra Avrupa Ralli Şampiyonası’na 20 katsayı üzerinden puan veren en önemli yarışlardan birisi Boğaziçi Rallisi’ni kazanan ilk Türk sporcu olacak.

Travaglia’nın kalmasıyla bir basamak yükselen Luca Betti ise Yağız’ın yaklaşık 40 saniye arkasında ikinci durumda bulunuyor. Betti, geçen yıllarda yaşadığı şanssızlıkları yenerek, İstanbul’da podyumu hedefliyor. Betti’nin arkasında ise Polonyalı Maciej Oleksowicz üçündü sırada. Aradaki fark, Betti ile 36, Yağız ile 1 dakika 16 saniye olarak görünüyor. Pazar günü tamamlanacak son dört etapta Betti ve Yağız’ı geçmesi pek mümkün görünmüyor ancak asıl Oleksowicz’i rahatsız eden, hemen arkasında bulunan Murat Bostancı. Serdar Bostancı’nın oğlu olan Murat, gün içinde yaşadığı kaput açılması, kırılan cam gibi problemlere rağmen podyum mücadelesine tutunmayı başardı. Oleksowicz’in sadece 22,5 saniye arkasında yer alıyor ve Polonyalının en küçük hatası Murat’ın podyumda yerini garantilemiş olacak.

Bonus Parkur Racing adına yarışan eski şampiyonlardan Ercan Kazaz ise EVO10’la yapabileceğinin en iyisini göstererek ilk beşi tamamlayan isim oldu.

5 Haziran pazar günü ekipler Mudarlı ve Ballıca etaplarını ikişer kez geçerek 15:35’de podyuma çıkacaklar. 40. yılını kutlayan Boğaziçi Rallisi’nin bitimine sadece 93 kilometrelik 4 özel etap kaldı ve bu yıl zirvede bir Türk sporcuyu görebilme ümidimiz son derece kuvvetli.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: