Yazıcı, Kara ve Kazaz geri döndü, zirveyi ele geçirdi.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Türkiye Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın dördüncü yarışı olarak düzenlenen Türkiye Rallisi aynı zamanda Türkiye Ralli Şampiyonası’na üç günü üç ayrı yarış olarak puan veriyor. Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) kaydı yaptıran Türk ekipler aynı zamanda WRC klasmanında görünürken, Ulusal Seri olarak adlandırılan üç yarışlık seriye katılan ekipler ile beraber Türkiye Ralli Şampiyonası klasmanında da listeleniyorlar.

Ulusal Seri’nin ilk yarışını bu sezon yeniden Türkiye’de yarışmaya başlayan Serkan Yazıcı kazandı. Atlasjet ve Ströer sponsorluğunda ve ST Racing garajında Fiat Grande Punto Süper 2000 ile yarışlara katılan Yazıcı’nın kopilotuğunu Kaan Özşenler yapıyor. Ulusal Seri’nin ilk yarışında ikinciliği yine bir sezon aradan sonra etaplara dönen bir başka pilot Fatih Kara elde etti. Kara üçüncü etapta yol dışına çıkınca kaybettiği zamanı geri alamadı ve yarışı liderin sadece 20.8 saniye gerisinde ikinci sırada tamamladı. Kara askerlik nedeni ile verdiği aradan sonra temposunu yüksek tutarak sezonun ilk yarışından ikincilik puanı aldı. Ulusal Seri’nin ilk yarışında üçüncülük bir başka eski şampiyon Ercan Kazaz’ın oldu. Böylece Ulusal Seri’nin ilk yarışının ilk üç basamağını “eli soğuk” olarak nitelenen ancak tempolarından hiç bir şey kaybetmemiş üç pilot paylaşmış oldu. Kazaz gün boyunca istikrarlı bir tempoda götürdüğü yarışı üçüncü sırada tamamlayarak sezona güzel bir başlangıç yapmış oldu. Bonus Parkur takımı ilk günü klasmanda iki pilot ile tamamlarken üçüncü pilotları Burak Çukurova şanssız bir şekilde sekizinci etapta benzin pompası arızası ile yarış dışı kalmak zorunda kaldı. Çukurova gün içinde WRC klasmanında onikinciliğe kadar yükselmeyi başarmıştı. Çukurova son serviste onarılan aracı ile Ulusal Seri’nin ikinci yarışındaki ve WRC klasmanındaki mücadelesine devam edecek.

İnci Akü desteği ile etaplarda Mitsubishi Evo IX ile mücadele eden Serhat Öztemir WRC klasmanında en iyi Türk pilot olarak yarışın ilk gününü 16. sırada tamamladı. Öztemir, Ulusal Seri’nin ilk yarışını ise dördüncü sırada tamamlamayı başardı. Sorunsuz bir gün geçiren genç pilot WRC’deki ve Ulusal Seri’deki mücadelesine yüksek tempoda devam etmeyi planlıyor.

WRC kaydı yaptıran Castrol Ford Team Türkiye pilotları Yağız Avcı Fiesta S2000 ile mücadeleye katılırken Emre Yurdakul ve Orhan Avcıoğlu ise Fiesta R2’ler ile yarışıyorlar. Geçen senenin Türkiye Ralli Şampiyonu olan genç pilot Yağız Avcı sezonun ilk yarışının henüz ilk etabında yoldan çıkarak sol arka lastiğine zarar verince ilk gün yarışından da puan alamamış oldu. Yağız’ın yoldan çıktığı yerde babası Nejat Avcı da vardı ve eski pilotlardan Nejat Avcı oğlu Yağız’ın yola dönerek etabı tamamlaması için çaba sarfederken bir yandan da giden puanlara üzüldü. 2008 Fiesta Sportin Trophy International Şampiyonu olan Emre Yurdakul ise ilk etabın henüz üçüncü kilometresinde lastik patlatınca gerilere düşmekten kurtulamadı. Emre özel seyirci etabından önceki son etapta da lastik patlatarak epey zaman kaybetti. Emre ilk günü WRC klasmanında 27. sırada, Ulusal yarışın ilkini ise 14. sırada tamamladı. Orhan Avcıoğlu ise ilk günü WRC klasmanında 22. sırada, Ulusal yarışın ilkini ise 7. sırada tamamladı.

Geçen sezon Ralli, Tırmanma ve Kros’da topladığı kupalar ile dikkatleri üzerine çeken Bursalı Ünal Şenbahar dört çeker aracı Mitsubishi Evo IX ile temposunu fazla yükseltmeden mücadelesine devam ediyor. Ulusal Seri’de Toksport servisi ile mücadeleye katılan Şenbahar ilk yarışı onuncu sırada tamamlasa da Cumartesi etaplarında “yeni yarış, yeni strateji” parolası ile start alacak.

Bu sezon Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC) takvimini Peugeot 207 S2000 ile takip edecek olan Burcu Çetinkaya WRC klasmanında günü 18. sırada tamamlarken, Ulusal Seri’nin ilk yarışını beşinci sırada tamamladı. Çetinkaya son toprak etapta biraz yoldan çıksa da etabı tamamladı ve mücadelesine devam ediyor. Gördüğü ilgiden oldukça memnun olan Burcu Çetinkaya / Çiçek Güney ikilisi ikinci günde de tempolarını koruyarak yarışı tamamlamak istiyorlar.

Türkiye’de düzenlendiği 2003 yılından beri ilk kez İstanbul’da organize edilen Türkiye Rallisi’nin ilk gün etapları daha önce düzenlendiği Antalya’daki yarışlardaki kadar zorladığı görüldü. İlk gün sonunda Mustafa Söylemez yol dışına çıkarak, Mehmet Besler kaza yaparak, Vedat Diker mekanik arıza ile, Ahmet İskender Kaya ilk etapta aks taşıyıcısı kırılınca, Halim Ateş önünden start alan aracın yoldan çıkarak kenardan söktüğü kayaya çarparak, Bülent Gürkan ise özel seyirci etabının startında aks keserek yarış dışı kaldılar. Ulusal seride mücadele eden Söylemez ikinci yarışta start alacak, Besler, Diker ve Ateş ise araçlarındaki hasar giderilemediği için devam edemeyecekler. Gürkan ise son servise çekici ile gelen aracını ikinci güne yetiştirmeye çalışacak. Kaya ise ilk etapta kalıp aracını servise yetiştirdi ve tamir edilen Corsa ikinci yarışta start alacak duruma getirildi. Gün içinde sorun yaşayan ancak aracını son servise getirmeyi başaran Menderes Okur son etapları sadece önden çekiş olarak tamamlayabildi.

Türkiye Rallisi’nde ekipler ikinci güne Pendik’teki Servis Alanı’ndan başlayacaklar. Gün içinde Göçbeyli, Ulupelit, Bozhane ve Riva özel etaplarını ikişer kez geçecek ekipler toplamda 145,82 kilometrelik sekiz özel etap geçecekler. Özellikle yarışın en uzun etabı olan Riva’da zorlanacak ekipler en güzel pozları da bu etapta verecekler. Karadeniz kıyısını takip eden manzarası ile unutulmaz anılar bırakacak Riva özel etabının ilk geçilişi 12:00’da, ikinci geçilişi ise 17:10’da start alacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: