Rally d’Orient’de iki Touareg

Kategori : Cross-Country Dünya Şampiyonası

Volkswagen takımı 26 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında FIA Marathon Rally World Cup’da dördüncü ralli olarak düzenlenecek Rally d’Orient’e iki Race Touareg ile katılacak. Kupanın lideri Bruno Saby/Michel Perin ve Giniel de Villiers/Tina Thörner’in kullanacağı Touareg’ler ile zirvedeki yerlerini korumak için mücadele edecekler. Volkswagen Rally d’Orient’i de tamamlayarak bu sezon içinde tamamladıkları ralli sayısını beş’e yükseltmeye çalışacak.
Rally d’Orient’de ekipler 26 Haziran’da Ankara’dan start alarak 2000 kilometrelik özel etap geçecekler Erzurum’a giderek tekrar Ankara’ya dönecekler.

"Sezonun ilk yarısında gayet başarılıydık ve geri kalan rallilerden de iyi sonuçlar alarak Bruno Saby ile Maraton Ralli Kupası’nı kazanacağız." diyen Volkswagen Motorspor Direktörü Kris Nissen, şöyle devam etti : "Bu nedenle kısa bir göz geçirmeden sonra Rally d’Orient’e katılmaya karar verdik. Aynı zamanda yeni pilotumuz Giniel de Villiers’in de 2006 Dakar’a hazır olması için Touareg ile daha fazla deneyim kazanmasını istiyoruz. Sezonun geri kalan rallilerindeki baskıyı azaltmamak için de ralliye katılıyoruz. Aslında esas amacımız aracımızı 2006 Dakar için daha iyi hazırlamak."

Volkswagen takımı sadece marathon rallilerinde mücadele etmiyor aynı zamanda takımın organizasyonu da apayrı bir maraton rallisi. Bunun da ötesinde Türkiye’nin Asya kıtasındaki bölgelerinde yarışmasının başka bir amacı da altı ay içinde dördüncü kıtada da yarışmak olarak açıklandı. "Dört ayrı test gerçekleştirdik, Dakar Rallisi’ne katıldık ve üç ayrı rallide mücadele ettik. Takım çalışanlarının gösterdikleri etkileyici performanstan memnunuz." Kris Nissen.

26 Haziran’da Ankara’da başlayacak rallide altı özel etapta ekipler Erzurum’a kadar gidip Ankara’ya geri dönecekler ve ralli 2 Temmuz’da Ankara’da sona erecek. Yedi gün sürecek Rally d’Orient’de 2000 kilometrelik özel etabın yer aldığı toplam 3600 kilometrelik yol katedilecek.

"Bu ralliyi seviyorum çünkü etapları çok farklı." diyerek sözlerine başlayan Bruno Saby, "Tüm etaplar bana WRC etaplarını hatırlatıyor. Eski bir ralli pilotu olarak bu etaplar tam bana göre. Fas’daki son rallideki off-road olmayan etaplardan sonra burada yön bulmanın önemi de artacak. Etaplarda fazlasıyla dar yollar, köyler ve geri dönüşler var ve bunlar yön bulmayı epey zorlaştıracak." dedi.

Bruno Saby ayrıca şunları da söyledi :" Volkswagen’in bu ralliye katılmasına çok sevindim çünkü bu ralli aracın gelişiminde fazlasıyla önemli bir rol oynayacaktır. Bunu yanısıra Rally d’Orient’d başarılı olursam şampiyon olma yolunda önemli bir adım atmış olacağım. Ayrıca bu rallide, bu sezon ilk defa, taktiksel sürüş gerçekleştireceğim; atak yapmak ve güvenli bir sürüş arasında orta nokta bulmam gerekecek."

Race Touareg’ler podyuma geçen sene ilk kez Türkiye’de çıkmıştı.
Geçen sene Volkswagen Türkiye’de başarılı olmuştu: Bruno Saby üç özel etabı kazanırken takım arkadaşı Jutta Kleinschmidt da bir özel etabı alarak Volkswagen takımı ralliyi önde götürüyordu. Ancak dört gün süren liderlikten sonra Bruno Saby son gün içinde süspansiyonuna hasar alınca ralliyi bırakmak zorunda kalmıştı ve Jutta Kleinschmidt’in liderliğe çıkmasına sebep olmuştu. Böylece Race Touareg’ler ilk kez podyuma çıkmış oluyordu.

Bir Cevap Yazın