Seekz’de Türk Sporcuların Yükselişi Sürüyor

Kategori : Bülten/Karting

Güneydoğu Avrupa Karting Bölge Şampiyonası(SEEKZ)’nın 1-3 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Türkiye ayağına Türk kartingçilerimiz damga vurdu. Mini Kategori’de Yiğit Çetin podyumun zirvesine çıkarken, KF3 kategorisindeki temsilcimiz Batuhan Ünlü dört yarışın dördünü de kazanarak hafta sonunu zirvede tamamladı.

Türkiye’nin en önemli spor tesislerinden bir tanesi olan İzmit Körfez Pisti’nde yeni inşa edilen karting pisti kapılarını ev sahibi pilotların başarılarıyla gururla açtı.

Kara şikanı tarafında inşa edilen ve ana pist ile bağlantısı bulunmayan 930 metre uzunluğundaki pist, pilotaj isteyen bölümleri ve akıcı yapısıyla beğeni topladı. Özellikle start finiş düzlüğü öncesindeki son bölüm lastik performansı üzerinde önemli bir rol oynarken, viraj çıkışı da motorun çekişini de sınayan bir karaktere sahip olarak pilotları zorladı.

Bulgaristan, Yunanistan, Karadağ’dan sporcuların misafir olarak yarıştığı sezonun üçüncü ayağında perşembe günü serbest antrenmanlar, cuma günü yine serbest antrenmanlar, idari ve teknik kontroller yapıldı. Antrenmanlar da piste ilk kez ayak basan sporcular hafta sonu öncesinde en iyi ayarları bulmak için çaba sarf ederken, turlar atıldıkça yarış çizgisi temizlenmeye ve tur zamanları düşmeye başladı.

Cumartesi günü sıralama turlarında Mini Kategoride Bulgar Simeon Simeonov en yakın rakibi Yiğit Çetin’in 1.8 saniye önünde en hızlı zamanı yaptı. KF3’te ise Bulgar Pavel Lefterov, temsilcimiz Batuhan Ünlü’nün saniyenin binde 15’i kadar daha iyi bir zamana imza atıp en hızlı isim oldu. KF2’de ise Vasilis Kourtidis kategorisinin en hızlısı oldu.

Cumartesi günü sabah erken saatlerde yağan yağmur sürücüleri antrenmanda zorlasa da etkisini çabuk kaybetti ve pist kurumaya başladı. Koşulan yarışlarda Mini Kategori’de Simeon Simeonov ve Yiğit Çetin birer galibiyet elde ederek günü kapatırken, KF3’te Batuhan Ünlü, startta ele geçirdiği liderliği damalı bayrağa kadar taşımayı başardı ve KF2’deki Vasilis Kourtidis gibi günü iki galibiyetle kapattı.

Pazar günü ise Mini kategoride Can Luca Ünsal, cumartesi günü yaşanan mücadeleyi bir adım daha ileri taşıdı. Genç sporcu her iki yarışı da açık ara domine etmeyi başardı. Startta liderliğe yükselen Ünsal birinci yarış sonunda farkı 8.7, ikinci yarışta ise 6.5 saniyeye kadar çıkarmayı başarıp günü iki galibiyetle tamamlamış oldu. KF3 ve KF2’de ilk günün galipleri değişmedi. KF3’te Batuhan Ünlü, KF2’de Vasilis Kourtidis rahat bir şekilde yarışları kazandılar.

Hafta sonunun koşulan dört yarışına göre şekillenen puan tablosuna göre kupa almaya hak kazanan isimler podyumda ödüllerini aldılar. Öte yandan her kategorinin podyuma çıkan isimlerine para ödülü de verildi.

Mini kategorinin podyumunda aldığı bir birincilik ve üç ikincilik ile Yiğit Çetin zirveye çıktı. Pazar gününü domine etmeyi başaran Can Luca Ünsal iki üçüncülük ve iki galibiyet ile Çetin’in çok az bir farkla gerisinde ikinci oldu. Hafta sonu tek bir galibiyet kazanan Simeon Simeonov üçüncü olarak podyumu doldurdu. Mert Dalkıran, Türkiye’den kazandığı puanlarla sezonu üçüncü sırada tamamlama şansını son ayağa taşırken ve Ege Şairoğlu uluslararası bir şampiyonada tecrübe edinerek gelişimini sürdürdü.

Batuhan Ünlü’nün dörtte dört yaptığı KF3’te Luca Djurovic ikinci olurken, bir diğer temsilcimiz Efe Eryalaz üçüncü oldu. Sarp Kuzey Eroldu, Berk Durak ve hafta sonunun tek bayan sporcusu İdil Gökmen hanelerine puan yazdırmayı başardılar.

KF2’de de podyum dört yarışın sonucundaki gibi sıralandı. Yunan Vasilis Kourtidis birinci, Gün Taşdelen ikinci ve Mehmet Çınar üçüncü olarak kupalarına ve para ödüllerine kavuştular.

Şampiyonanın tamamlanan Türkiye ayağıyla beraber Mini Kategori’de Can Luca Ünsal ve Yiğit Çetin kategorilerinde ilk iki sıraya yerleşti ve şampiyonluk umuduyla son ayak Yunanistan’a gidecekler. KF3’te de Efe Şairoğlu ve Batuhan Ünlü şampiyonluğu Türkiye’ye getirmeye çalışacak. KF2’de ise Gün Taşdelen iki puan farkla da olsa şampiyona lideri olarak piste çıkacak.

Böylelikle Türkiye, son yıllarda sürekli yukarıya taşıdığı kartingdeki başarısını daha da ileri götürmeyi başardı ve çoğunluğu 25 Küçük Adam Projesi’nden yetişen sporcularıyla beraber 2011 Doğu Avrupa Karting Bölge Şampiyonası’nın son ayağına üç kategoride şampiyonluk adaylarıyla gidiyor olacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: