Sordo Almanya’da yeni kopilot ile start alacak

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Citroen takım pilot Dani Sordo, beş yıldır beraber yarıştığı Marc Marti ile yollarını ayırıp Almanya Rallisi’nde yeni kopilotu ile start alacak.

Sordo’nun yeni kopilotu da İspanyol olacak. Diego Vallejo ile yarışa katılacak olan Sordo takım içindeki yeri sallantıdayken mücadele gücünü arttırmak istiyor.

Marc Marti, 2005 yılında Sordo’nun yanına oturmadan önce Carlos Sainz ile beraber yarışıyordu. İkili o sene J-WRC (Dünya Gençler Ralli Şampiyonası) zaferine ulaştılar ve 2006 sezonunda Citroen takımının WRC (Dünya Ralli Şampiyonası) ekibine dahil oldular. Birlikte yarıştıkları bu dönemde 26 kez podyuma çıktılar ancak hiç bir ralliyi kazanamadılar.

Bu sezon takımdaki yeri Citroen Junior Takımı’ndaki Sebastien Ogier’in başarılı sonuçları sonrasında tehlikeye giren Sordo, son yarış Finlandiya Rallisi’nde takımdaki yerini de Fransız pilota kaptırdı. Ogier iki ay önceki Portekiz Rallisi’nde zafere ulaşmıştı, Fransız pilot Sordo’yu katıldıkları sekiz rallinin beşinde geride bırakmayı da başarmıştı.

Kişisel internet sitesinde Marti ile “dost olarak” ayrıldıklarını belirten Sordo, “kişisel gelişimi için yeni bir destek” almak için bu değişikliğe gittiğini belirtti.

“Araç içinde bir değişikliğe ihtiyacım vardı” diyerek sözlerine başlayan Sordo : “Marc bu kadar zamandır bana mükemmel bir partner oldu. Ondan çok şey öğrendim ve ona minnettarım ama sonuçta pilot ve kopilot olarak çalışmamanın bizim için en iyisi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sordo’nun yeni kopilotu Vallejo 37 yaşında, İspanya ve Avrupa’da kardeşi Sergio ile yarışan Diego 2009 yılında İspanya Asfalt Ralli Şampiyonu olmuştu. Son zamanlarda Sordo’nun ekibine dahil olmuştu ve WRC’nin asfalt yarışlarında etap ekibinde görev almıştı.

Sordo, Vallejo’nun bir çok nedenden bu göreve seçildiğini belirtti: “Onu uzun zamandır yakından tanıyorum, insan ilişkileri oldukça iyi. Bundan başka onun çalışma stilini görmek için testler de yaptık ve ihtiyaçlarıma karşılık verebileceğini gördük. Kariyerimin bu kritik virajında benim yanımda olacak iyi bir kopilot olduğunu düşünüyorum.”

Sordo ve Vallejo, Almanya Rallisi öncesinde iki günlük bir test yapacaklar.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: