Takım emri demiri kesti: Avustralya Rallisi Hirvonen’e kazandırıldı.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın onuncu rallisi Avustralya Rallisi’ni kazanan Ford pilotu Mikko Hirvonen 212 gün sonra ilk kez Citroen’lerin önünde finişe gelmeyi başardı. En son Şubat ayındaki İsveç Rallisi’ni kazanan Hirvonen, takım arkadaşı Jari-Matti Latvala’nın sondan bir etap önce yavaşlaması ile podyumun ilk basamağına çıkarak Avustralya’da üçüncü kez kazandı.

Üç gün süren rallinin ikinciliğini Jari-Matti Latvala alırken bireysel katılımcı Petter Solberg Citroen DS3 WRC’si ile üçüncülük basamağında yer aldı.

Hirvonen yarış sonunda “Bu olağanüstü bir duygu, benim ve takımımın şampiyonluğu için çok değerli puanlar kazandık.” diyerek sözlerine başladı ve birincilik kupasını kendisine armağan eden takım arkadaşı Latvala’yı da unutmayarak ona da teşekkür etti : “Takımım ve yavaşlayarak benim öne geçmemi sağlayan Latvala’ya çok çok büyük teşekkürler ediyorum ama asfalt ayarlarımızı çok iyi geliştirmemiz gerekiyor. (bundan sonraki iki yarış asfalt)”

Yarış boyunca dokuz özel etap kazanan Latvala yarışı takım arkadaşının 14.7 saniye ardında yarışı da ikinci sırada tamamlarken takımın kazanmasının önemine değindi : “Elbette kazanmak çok iyi olurdu ancak takımımın elde edeceği başarı daha da önemli.”

Solberg üçüncülük basamağına çıkarak bu sezon ikinci kez podyumda yer bulmuş oldu. “Çok mutluyum çünkü çok uzun zamandır bunu bekliyordum. Takımım çok iyi bir iş başardı ve yeniden podyumda olmak güzel. Takım elemanlarıma teşekkür ediyorum.”

Citroen’de de emir “işledi”
İlk gün yaşadıkları kazadan sonra gerilere düşen Citroen pilotları Sebastien Loeb ve Sebastien Ogier kalan iki gün boyunca ilk ona girmek için mücadele ettiler. Loeb, takım arkadaşı Ogier’den daha geride olduğu için Citroen takım yetkilileri Ogier’in son etaptan önce yavaşlamasını istediler. Ogier de sondan bir etap önce etabın bitimine yakın bir yerde durarak etabı yaklaşık on dakikada bitirmiş oldu ve Loeb’in ilk onda yer almasını sağladı. Onunculuk puanı ve Power Stage’de elde ettiği birincilik ile Loeb, Avustralya Rallisi’nden 4 puanla ayrılmış oldu.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda Pilotlar Klasmanı’nda Sebastien Loeb 196 puan ile lider konumda yer alıyor. Hirvonen son yarıştan aldığı 25 puan ile ikinciliğe çıktı. Oiger ise son yarıştan “sıfır” çekince üçüncülüğe düşmüş oldu.

Markalar Klasmanı’nda ise Citroen 347 puan ile lider, Ford Abu-Dhabi ise 285 puan ile ikinci, M-Sport Ford ise 117 puan ile üçüncü sırada yer alıyor.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun onbirinci rallisi 29 Eylül – 2 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Fransa Rallisi olacak. Geçtiğimiz sezon Korsika’dan Alsace bölgesine taşınan rallinin son galibi Sebastien Loeb. Asfalt rallinin düzenlendiği Alsace bölgesi zaten Sebastien Loeb’in memleketi. Geçen sene Özel Seyirci Etabı da Loeb’in doğduğu Haguenau şehrinin caddelerinde düzenlenmişti.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: