Antalya’da Düşük Katılımlı Sezon Açılışı

Kategori : Türkiye Tırmanma Şampiyonası

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın ilk yarışı olan ve aynı zamanda Akdeniz Mahalli Şampiyonası’na da puan veren Antalya Tırmanma Yarışı, Korkuteli yolu üzerindeki Döşemealtı mevkiinde gerçekleştirildi. 7,5 kilometrelik asfalt parkurda iki çıkış üzerinden yapılan yarışta arada yağan yağmur yarışmacıların performansını etkiledi.

Geçtiğimiz yıllarda yükselen bir grafikle daha çok ilgi çekmeye başlayan tırmanma yarışları, 2009 sezonunun ilk yarışında katılımın oldukça düşük olmasıyla takipçilerini şaşırttı. 4 kategoride toplam 13 yarışmacının start aldığı yarışta kategori 1 ve kategori 4’te sadece ikişer otomobilin bulunması hayal kırıklığı yarattı.

Geçtiğimiz yıllarda kayıtların artmasında önemli rol oynayan Deltasport takımından kimsenin olmaması; Cem Acar’ın kurduğu Acar Racing’in de Antalya’ya gelmemesi ile katılımcı sayısı tatmin etmekten çok uzak kaldı.

Yarışta en büyük çekişme az katılımına rağmen Kategori 3’te oldu.  Üç adet Mitsubishi Evo’nun start aldığı kategoride start aldıktan sonra yağmur nedeniyle zorlanan Ömer Erdem, istediği sonucu elde edemedi ve üçüncü oldu. İkinciliği ise Antalyalı pilot Mustafa Söylemez elde etti. Kategorinin tecrübeli ismi Öğül Orhan, 5 saniye farkla elde ettiği birinciliği ile günü hem kategori birincisi ve hem de en iyi zaman kupasının sahibi olarak tamamladı.

Kategori 2’de İzmirli Tunç Tuncer’in Honda’sı aks kesince Mustafa Çakal kategorinin zirvesine yerleşti ve sezona birincilik puanı ile başlamış oldu. Kategori 1’de Mustafa Boğazlıyan, rakibi Ümit Köse takla atarak yarış dışı kalınca; Kategori 4’te Salih Çağlayan rakibi diskalifiye edilince kategorilerinde yalnız kalarak podyumda birincilik kupasını kaldırdılar.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın bir sonraki ayağı 25–26 Nisan tarihlerinde Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü tarafından Kartepe parkurunda gerçekleştirilecek. Akdeniz Mahalli Şampiyonası ise 5 Nisan’da yine Döşemealtında organize edilen asfalt ralli ile sona erecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: