Gürsu Tırmanma’da heyecan doruğa çıktı…

Kategori : Türkiye Tırmanma Şampiyonası

Türkiye Tırmanma Şampiyonasında sezon sonuna yaklaşılırken, sondan bir önceki yarış Bursa’nın Gürsu ilçesinde organize edildi. BOSSEK tarafından yapılan yarışta antrenmanlar cumartesi geçilirken, yarışın startı Pazar 12:00’de verildi.

Cumartesi günü yapılan antrenmanlarda, ilk kez direksiyonuna oturduğu Renault Megane Kitcar’a çabuk uyum sağladığını gösteren Ünal Şenbahar, 4:34.8 lik derecesiyle en iyi zamanı yaparak günü tamamladı. Kendi Megane’ının Fransa’dan beklediği parçaları yetişmeyince garajındaki bir diğer efsane otomobil, Lancia Delta HF Integrale ile etaba çıkan Cem Acar, cumartesi günü debriyaj arızası yaşayınca, antrenman yapamadı. Ekibinin hızlı bir organizasyonla İstanbul’dan getirttiği parçayla Pazar gününe arabası yetişince de rahat bir nefes aldı.

Benzer bir organizasyon da İzmir’li pilot Tunç Tuncer için yapılıyordu. Antrenmanın ilk çıkışında şanzıman arızası yaşayan Honda TypeR için İzmir’den yedek şanzıman ve parçalar yetiştirilmek üzere acilen yola koyuluyordu.

Mekanikerlerin yoğun çabasıyla her iki otomobil de Pazar günü start alarak, pilotlarını ve taraftarlarını üzmedi.

Pazar günü Gürsu Belediyesi önünde düzenlenen seremoninin ardından etaba yönelen araçlar, start noktasından önce hazırlanan toplama alanına yerleştiler. 12:00’de Kategori 4 ile başlayan yarışta 17 kapı numarasıyla yarışan Cem Acar, etaba çıkan ilk isim oldu. Ufuk Yavuz’un lider olarak geldiği Bursa’da şampiyonluk ümitlerini son yarışa taşıyabilmek için takımından da destek alan ve birincilikten başka alternatifi olmayan Acar, ilk çıkışta Ünal Şenbahar’ın 16 saniye arkasında kaldı. Megane ile ilk kez etaba çıkan Ünal Şenbahar ise kategorisinin en iyi derecesini yaparak ilk çıkışı tamamladı. İkinci çıkışın son metrelerinde motoru duran Megane, Ünal’a zaman kaybettirse de yarışı bitirebildiği için şanslıydı. Takımdan yapılan açıklamada benzin pompası arızası bu soruna gerekçe gösterildi. Bu arıza ise en çok Cem Acar’ın işine yaradı ve Gürsu Tırmanma yarışında Kategori 4 birinciliğini alarak son yarış Bozhane’de şampiyon olma ümidini korudu. Sarp Üstel Renault 19 ile üçüncü olurken, şampiyona lideri olarak Bursa’ya gelen Ufuk Yavuz ancak altıncı olabildi.

Kategori 3’te Evo’ların çekişmesine Bursa’da Menderes Okur Evo7’si ile katıldı. Tolga Çilingir kendi evinde rahat başladığı yarışta, ilk çıkıştan itibaren kendisini gösterdi. Öğül Orhan, yarıştan bir hafta öncesinden başlayan soğuk algınlığının da verdiği rahatsızlıkla istediği performansı gösteremese de ikinci zamanın sahibi olmayı başardı. Menderes üçüncü zamanı yaparken Özge Aydın Opel Astra’sı ile güçlü rakiplerine karışı dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı. ikinci çıkışta da Tolga Çilingir en iyi zamanı yaptı ve Öğül Orhan’ın önünde yarışı kazanmayı başardı. Ayrıca, 4:36,2’lik derecesiyle de yarışın en iyi zaman kupasını almaya hak kazandı. Kategori üçüncüsü Evo7 ile Menderes Okur oldu.

Gece şanzımanı yetişen Tunç Tuncer, ekibinin sabaha kadar arabasını hazırlamasıyla start alabildi ancak ilk çıkış öncesi sol arka freninin kilitlenmesiyle zor anlar yaşadı. Çok ince ayarlarla ve kendi imkanlarıyla sorunu çözerek start alan Tunç, ilk çıkıştan itibaren ağırlığını koydu ve kategorisinin en iyi zamanını yapmayı başardı. Şampiyona klasmanında ikinci sırada bulunan ve daha güçsüz bir otomobille yarışan Burak Nomer, Tunç’u geçemese de ikinci zamanın sahibi oldu. İlk çıkışta üçüncü zaman Palio pilotu Kenan Seferler’den geldi. İkinci çıkışta da benzer bir tablo vardı. Tunç, kategorisinde en iyi zamanla yarışı kazanmayı başarırken Burak Nomer ikinci sırada yer aldı. Kenan Seferler, ikinci çıkışta sorun yaşayınca üçüncülük Mustafa Aksoy’un oldu.
Büyük çekişmeye sahne olan Kategori1’de genç pilotlar Can Ekin ve Eytan Halfon arasındaki mücadele görülmeye değerdi. Gürsu’da bu iki isme Bülent Gürkan da katıldı. Antrenmanlarda en iyi zamanı yaparak mücadeleye ortak olduğunu gösteren Bursalı Bülent Gürkan, Pazar günü ismini favoriler arasına sokmayı başardı.

İlk çıkışta mücadelenin boyutları da belli oldu. Can Ekin en iyi zamanı yaparken, 0,1 saniye arkasında Eytan Halfon, 0,5 saniye arkasında Bülent Gürkan yer aldı. Alınan servisin ardından ikinci çıkış için start noktasına inildiğinde nefesler tutuldu. 1 kapı numarasıyla start alan Can Ekin, start noktasına geldiğinde, ilk çıkıştan eksilen araçlar nedeniyle kendi zamanının 1 dakika öne çekildiğini öğrenince, alelacele hazırlanırken hakemin start vermesiyle çıkış yapmak zorunda kaldı. O noktada bulunan yarışın direktörü Yalçın Yılmaz Can’ı durdurdu ve kemerini sıkmasını söyledi. Emniyet kemerini bağlayıp sıkan Can, etaba bu şekilde yollandı. Kemeri bağlı olmayan pilota start verilmesinin kurallara aykırı olmasına rağmen, start gözetmeninin Can’a startı vermesi tartışma yarattı. Tekrar başlatılması gerekirken, ilk verilen start zamanı işletilmeye devam etmesi Can Ekin’in ikinci çıkış derecesinin oldukça kötü çıkmasına neden oldu. Yarış sonrası uygulamaya itiraz etmek isteyen Can’a öncelikle itiraz bedeli olan 500 TL’nin yatırılması gerektiği söylendi. Bunu kabul eden Can’ın bilmek istediği ise hatanın nasıl giderileceği veya işin nasıl çözüleceğiydi. Tatmin edici hiçbir cevap alamayan Can, ücretini yatırmadı ve itirazda bulunmadı. Olanların sonucunda Eytan Halfon ikinci çıkışta en iyi dereceyi yaparak yarışı kazanırken, Bülent Gürkan ikinci ve Can Ekin üçüncü oldu. Bu kategoride ilk çıkışta takla atarak yarış dışı kalan Burcu Çilingir Ürkmez’in sağlığının iyi olması yüreklere su serpti.

Sondan bir önceki yarışta bazı Kategorilerde liderlikler de el değiştirdi. Kategori 1de kazandığı birincilikle Eytan Halfon 58 puana ulaştı ve yine aynı puana sahip Can Ekin’le liderliği paylaştı. Kategori 2’de Tunç Tuncer’in liderliği devam ediyor Burak Nomer ikinci sırada. Kategori 3’te de bir eşitlik söz konusu. Öğül Orhan ve Tolga Çilingir 75’er puanla liderliğe ortaklar. Kategori 4’te ise Ünal Şenbahar liderliğe yerleşti. Ufuk Yavuz ikinci durumda bulunurken, Cem Acar üçüncü sırada bulunuyor.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası, sezonu 22-23 Ağustos’ta Bozhane’de yapılacak yarışla kapatacak. Tüm kategorilerde şampiyonluklar son yarışa kalmış durumda ve İstanbul Otomobil Sporları Kulübü (İSOK) efsane parkurda sezona yakışır bir finalle kapanışı yapmayı planlıyor.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: