Kartepe’de Yağmur Etkisi!

Kategori : Türkiye Tırmanma Şampiyonası

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın ikinci yarışı 25-26 nisan 2009 tarihlerinde Kocaeli Kartepe’de gerçekleştirildi. Maşukiye’den Kartepe’ye çıkan yolun 4,2 kilometrelik bölümünde, üç çıkış üzerinden geçekleştirilen yarışa 23 yarışmacı kayıt yaptırdı. Cumartesi günü tamamlanan teknik kontrol ve antrenmanların ardından Pazar sabah 10:00’da ilk start verildi. Yarışa Son çıkışta bastıran yağmur damgasını vururken, bazı kategorilerde tüm hesaplar altüst oldu.

Kuru ve güneşli bir havada başlayan yarışın ilk çıkışı tamamlandığında en iyi zamanın sahibi 02:27,5 dereceyle Öğül Orhan oldu. İlk çıkışın ardından alınan servisin tamamlanmasıyla araçlar kapalı parka bırakıldı. Bir saatten fazla aranın ardından ikinci çıkış için yarış otomobilleri konvoy halinde start noktasına indiler.

12:30’da verilen start ile ikinci çıkışlar başladı. Bu turda en iyi zaman el değiştirerek Cem Acar’a geçti. Acar, Megane KitCar’ı ile 02:22,9 derecesini elde ederek gün sonunda en iyi zaman kupasını da aldı.

Kategori 4’te beklendiği gibi Cem Acar, açık ara ile birincilik kupasını kazandı. Kategoride günün sürprizi ise Peugeot 309GTI ile yarışan Ufuk Yavuz’dan geldi. Geçtiğimiz sezon bir türlü istediği sonuçları elde edemeyen Yavuz, Kartepe’de edindiği asfalt lastiklerle hak ettiği başarıyı yakaladı. Güçlü Renault Clio’lara karşı kazandığı bu ikincilik şampiyona için de önemli puanlara kavuşmasını sağladı. Kategorinin üçüncüsü ise Renault Clio Sport ile Arslan Acar’ın oldu.

Özellikle Mitsubishi Evo’ların boy göstererek seyircilerin ilgisini çeken Kategori 3’te büyük çekişme yaşandı. Geçen yılın şampiyonu Evo 9 pilotu Öğül Orhan ilk iki çıkışta rakibi yine bir Evo9 pilotu Tolga Çilingir’i geride bırakmasını bildi. Ancak üçüncü ve son çıkışta bastıran yağmurla kayganlaşan parkura, Tolga Çilingir yağmur lastikleriyle çıkarken, Öğül Orhan kuru zemin lastiklerini tercih edince kategori liderliği el değiştirdi. Tolga Çilingir, ilk iki çıkışta rakibinin 1,8 saniye gerisindeyken, doğru lastik tercihiyle gösterdiği performans sonunda 11,7 saniye farkla birincilik kupasının sahibi oldu. Öğül Orhan ikinci olurken, Opel Astra GSI ile yarışan bayan pilot Sena Özge Aydın üçüncü oldu. Aydın aynı zamanda en iyi bayan pilot kupasını da evine götürdü.

Kategori 2 geçtiğimiz sezon yaşanan heyecandan uzak görünürken, son şampiyon Tunç Tuncer ilk kez start aldığı Honda Civic Type R ile oldukça rahat bir birincilik elde etti. Araca alışması için zamana ihtiyacı olduğunu belirten Tuncer’in en yakın rakibi Burak Nomer ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. Bu kategoride üçüncülük ise Alfa Romeo ile yarışan Ümit Kemal Coşkun’un oldu.

Toplam 8 katılımıyla geçen sezonun kalabalığını aratan Kategori 1’de ise iki Deltasport pilotunun mücadelesi ilgi çekti. İlk çıkışta kategori liderliğini alan ve Palio yerine Citroen Saxo ile yarışa katılan Hakan Kargın, ikinci ve üçüncü çıkışlarda yaptığı hatalarla istediği dereceleri elde edemedi. Bu fırsatı temkinli ve istikrarlı sürüşüyle iyi değerlendiren Barkın Şahin, toplamda sadece 2,3 saniye farkla Kategori 1 birinciliğini elde etti. Kariyerindeki ilk birinciliği kazanan Şahin, yarış sonrasında sonuçtan oldukça memnun görünüyordu.

Yarışın ödül töreni aynı zamanda yarış merkezi olarak da kullanılan Kartepe Green Park Otel’de gerçekleştirildi. Sezonun bir sonraki tırmanma yarışı 30-31 Mayıs tarihlerinde Ege Otomobil Sporları tarafından organize edilecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: