Tırmanma Şampiyonları Bozhane’de belli oldu.

Kategori : Türkiye Tırmanma Şampiyonası

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın son yarışı Bozhane Tırmanma, Pazar günü İstanbul Otomobil Sporları Kulübü, İSOK’un organizasyonuyla yapıldı. Uzun yıllardır eşi görülmemiş bir rekabete sahne olan yarışta her 4 kategoride de şampiyonlar Bozhane etabında belli oldu.

Kategori 1

2009 Sezonuna Kartepe yarışıyla başlayan Deltasport pilotları Can Ekin ve Eytan Halfon, Bozhane’ye 58’er puanla geldiler. İlk antrenman çıkışı öncesi Can ve Eytan’ın gerginlikleri yüzlerinden okunuyordu. Can, hafta içi iyi antrenman yapmış olsa da, Eytan’a karşı büyük bir avantaja sahip değildi. İlk antrenman çıkışında yaptığı hata saonucu yoldan çıkıp aracına hasar vermesi, Can Ekin’e pahalıya mal oldu. Aracı Deltaport tarafından yarışa yetiştirilirken ikinci antrenman çıkışını yapamadı. Yarışın başlamasıyla da Eytan, 6,5 saniyelik fark yapıverdi. Bütün gözler ikinci çıkışa çevrilmişti. Ancak Can Ekin sadece 2,5 saniye daha iyi derece yapabilince, toplamda 4 saniyelik fark Eytan Halfon’un şampiyon olmasına yetti. Eytan yarış sonrası “Elbette şampiyon olmak çok güzel ancak çok da beklediğim bir sonuç değildi, sezon boyunca Can’la çok iyi bir rekabet sergiledik. Bence bu şampiyonluk daha çok Can’ın bana hediyesi oldu” dedi.
Kategori 1’de bu yarışa Deltasport’tan kiraladığı araçla giren Atakan Boğazlıyan üçüncü, Serhat Susuzluoğlu dördüncü oldu.

Kategori 2

Antalya’da düzenlenen sezonun ilk yarışında parça yetişmediği için start alamayan Tunç Tuncer, takip eden tüm yarışları kazanarak iyi bir seri yakalamıştı. Antalya’da birinci olup, sonraki yarışlarda da ikincilik ve üçüncülük dereceleriyle zirveden kopmayan Burak Nomer Bozhane’ye gelindiğinde Tunç Tuncer’in sadece 7 puan arkasındaydı. Antrenman çıkışları ve yarışın birinci çıkışında Tunç Tuncer yine kategorisinin en iyi zamanlarını yaparak, yarışı ve şampiyonluğu kazanmaya ne kadar yakın olduğunu gösterdi. Ancak Otomobil Sporlarında her şey bitene kadar kağıt üstündeki hesaplara güvenilmeyeceği bir kez daha ispatlandı. İkinci çıkışta İzmirli yarışmacı Doktor Tunç Tuncer’in Honda TypeR’ının aksı kırılınca, yarışı tamamlayamadı ve Burak Nomer yarışı birinci olarak bitirmeyi başardı. Bu sonuç, Nomer’in Kategori 2 Şampiyonu olması için yetiyordu. Nomer “Bozhane’de başlayan yarış kariyerimi yine Bozhane’de noktaladım. Bu benim son yarışımdı ve burada kazanmak, hatta şampiyon olmak çok ama çok anlamlı. Bu yarışı, benim bu günlere gelmemde çok büyük emeği olan rahmetli Renç Koçibey’e ithaf ediyorum” dedi.

Kategorinin bir diğer ismi Murat Üçbaşaran, ilk çıkışta etabın bitişine metreler kala yoldan çıkarak taklalar attı ve bir seyirciye çarparak yaralanmasına neden oldu. Alev alan Peugeot 306’ya ilk müdahaleyi Stop masasında bulunan takım elemanları ve hakemler yaptı. Murat’ın sağlık problemi olmazken, derhal ambulansla hastaneye sevk edilen seyircinin de durumunun iyi olduğu bildirildi.

İzmirli T-Max ekibinden Mehmet Ekşioğlu kategoride üçüncü olurken, ilk kez bir tırmanma yarışına katılan ve bu kez deklanşör yerine direksiyonun başına geçen dergimiz fotoğrafçılarından Veysel Ünal, dördüncü olmayı başardı.

Kategori 3

Sonucu merakla beklenen Kategori 3’te Öğül Orhan ve Tolga Çilingir arasındaki rekabet doruğa ulaştı. 75’er puanla Bozhane’ye gelen ikili, şampiyon olmak için son kozlarını oynadı.

Bu yarış için lastik ısıtıcı battaniye bile temin eden Öğül Orhan, bu işi ne kadar ciddiye aldığını gösterdi. Birinci çıkış sonunda Tolga Çilingir, Öğül Orhan’ı sadece 1,1 saniye geçebildi. Yarışın galibiyeti ve şampiyonluk ikinci çıkışa kaldı. Verilen startla önce Öğül Orhan etaba çıktı. Ancak bir sağ virajda yoldan çıkıp trafik tabelasının direğine çarparak hem aracına hasar verdi ve hem de zaman kaybetti. Yavaş bir virajda yaşadığı bu soruna rağmen 4:01,3 gibi oldukça iyi bir derece yapmayı başardı. Hemen arkasından start alan Tolga Çilingir, 3:53,8 derecesiyle aradaki farkı açmayı başardı ve Kategori 3 birincisi olup sezon şampiyonluğunu ilan etti. Tolga “ Sezonun en zor ve hata affetmeyen etabıydı. Puanlar eşitti ve ilk çıkışı yapana kadar çok tedirgindim. Bu şampiyonluğu çok istiyordum ama yarışı tek parça bitirebilmek daha önemliydi. Öğül Ağabey’le sezon boyu çok iyi bir çekişme yaşadık, kendisini de tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum” dedi.

Yarış sonrası Spor Komiserleri toplantısında, ilk çıkışta fo-depar bayrağına uymadığı gerekçesiyle Öğül Orhan’a 1 dakika ceza verilince, üçüncülüğe geriledi. Berkay Şavkay ikinci olurken Sena Özge Aydın dördüncü oldu.

Kategori 4

Kategori 4’te favori gösterilen Cem Acar, Antalya ve İsabeyli’ye girmeyip iki yarışta da motor arızası sebebiyle kalınca şampiyonluk şansını zora sokmuştu. Cem Acar’ın puan kaybetmesiyle bir anda kendisini kategori liderliğinde bulan Ufuk Yavuz ise, güçlü otomobillere karşı direnemeyeceğini biliyordu.

Bozhane’de Acar Racing garajından bir çok otomobil kayıt yptırdı. Cem Acar ise Tırmanma tarihinde ilk kez bir Super 2000 araçla etaba çıktı. Megane ile Ünal Şenbahar, Lancia Delta HF Integrale ile Taner Şengezener , Renault 19 ile Sarp Üstel ve  Clio Sport ile Aslan Acar start aldı. Ayrıca İzmitli KitCar Racingden Ferhat Tanrıbilir ve Çağrı Zeybek ile Tayfun Apuhan listedeki diğer isimler oldu.

İlk çıkışta 4:01,7 ile en iyi dereceyi yapan Cem Acar, ikinci çıkışta motoru durup çalıştırmakta zorlanınca, 1 dakikadan fazla zaman kaybetti ve tüm ümitleri tükendi. İki çıkıştaki toplam derecesiyle Kategori 4 birinciliği Ünal Şenbahar’a giderken, Bursalı pilot bu sonuçla 2009 şampiyonluğunu da kazanmış oldu. Lancia HF ile Taner ikinci olurken Arslan Acar üçüncü olmayı başararak sezonu kupayla kapattı.

Tolga Çilingir, yarışın ikinci çıkışında elde ettiği derece olan 3:53,8 ile en iyi zaman kupasının da sahibi olurken, 2009 sezonunda dördüncü kez bu unvana sahip olmayı başardı.

İstanbul Otomobil Sporları Kulübünün genç ekibinin genel olarak başarılı organizasyonuyla gerçekleşen yarışta, özellikle güvenlik konusunda sergilenen çifte standart uygulamaları tartışmalara neden oldu. Zaman planlaması ve yarışın akışı ile ilgili sorun yaşanmazken, antrenmanlarda kategorilerin sırayla değil karışık olarak çıkarılması tepki çekti.

Bozhane Tırmanma Yarışı ile 2009 Tırmanma Şampiyonası sezonu sona erdi. Elde edilen puanlara göre Kategorilerinde ilk sırada yer alan sporcular, TOSFED’in sezon sonunda ilan etmesiyle şampiyonluklarını kutlayabilecekler ve gerçekleşecek ödül töreninde kupalarına kavuşacaklar.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: