Touareg’ler Fas’ta Yine Favori

Kategori : Cross-Country Dünya Şampiyonası

Volkswagen 24-29 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen FIA Cross-Country rallilerinin üçüncüsü olan Fas Rallisi’ne üç Race-Touareg ile katılıyor.

Şu an lider olan Fransız ikili Bruno Saby/Michel Parin‘in yanısıra sezonun açılış rallisi Güney Afrika’nın galibi Jutta Kleinschmidt/Fabrizia Pons ikilisinden oluşan bayan ekip ve son olarak ekibe katılan Giniel de Villiers/Tine Thörner ikilisi 260 beygirlik Race-Touareg’leri kullanacaklar.

Türkiye Rallisi ile Xsara’nın direksiyonuna geçen Carlos Sainz da Race-Touareg’leri test etti.

Volkswagen Motorsports katılacakları dördüncü cross-country rallisine Fas’da düzenlediği testler ile hazırlandı. Takım direktörü Kris Nissen : ” Kleinschmidt ve Villiers bir çok farklı süspansiyon ayarını test ederek kendileri için en uygun olanını buldular. Ayrıca motorumuzun dayanıklılık testlerini de gerçekleştirdik. Test sonuçları gayet güzel ve tatmin edici.”

Testlerin son gününde Dünya Ralli Şampiyonası’nı 1990 ve 1992 yıllarında şampiyon olarak tamamlamış olan ve 26 ralli zaferi ile unutulmazlar arasına giren Carlos Sainz da Race-Touareg’leri test etti. Kris Nissen : “Carlos Sainz cross-country ile uzun zamandır ilgileniyor ve WRC araçlarından sonra farklı bir deneyim kazanmak için yarışmayı düşünüyor. Sainz Race-Touareg’leri test etti ve sonuçtan her iki taraf da memnun kaldı.”

 


Bruno Saby/Michel Parin – Volkswagen Race-Touareg – 2005 – Tunus

 

Beş eski Fas galibi Volkswagen’de
Fas Rallisi’ni eskiden kazanmış olan de Villiers, Thörner, Saby, Perin ve Pons Volkswagen ekibinde yer alıyor. Pilotlar şampiyonasında en yakın rakibinin 11 puan önünde yer alan Bruno Saby Fas Rallisi hakkında şunları söyledi : ” Fas Rallisi Cross-Country takviminde en çok sevdiğim rallidir. Bu etaplara ve halkına tapıyorum ve şunu da eklemeliyim; etaplar çok değişken.” Volkswagen Race-Touareg’deki son gelişmeler lider Saby’nin de iyimser olmasına neden olmuş : ” Takımın tamamı çok sıkı çalıştı. Yapılan bu geliştirmeler cesaret verici. Takım olarak yine doğru yolda bir adım attık.”


Bruno Saby & Jutta Kleinshmidt

2001 yılında Fas’da ikinci olan Jutta Kleinschmidt : ” Etaplar Agadir’den başlayıp Atlantik Okyanusu kıyısında devam ediyor ve Dakar Rallisi’nin etaplarına benziyor. Çok fazla kum ve toz olmasını bekliyoruz ama sert zeminler de olacaktır. Unutmamak lazım ki yön bulmak da önemli bir faktör olacaktır.” Amacını da şöyle açıkladı : ” Bizim için sorun; ilk günden atak yapmalı mıyız, olacaktır çünkü sprint denebilecek kadar kısa bir süre, 5 günlük bir ralli olacak.” Kleinshmidt start aldığı on rallide de bitiş çizgisine geldi. ” Bu da Touareg’lerin ne kadar güçlü ve takımın ne kadar profösyönel olduğunu gösterir.”

Ocak ayındaki Dakar Rallisi’nde Kleinshmidt ve kopilotu Fabrizia Pons dizel bir aracı ilk kez podyuma çıkartma başarısını gösterdi.


Giniel de Villiers/Tina Thörner – Volkswagen Race-Touareg – Fas – Test

Volkswagen ile ilk kez yarışacak olan Giniel de Villiers/Tina Thörner beş gün içinde 1425 kilometre koşulacak Fas Rallisi’nden iyi şeyler bekliyor. “İki yıl önce ilk zaferimi kazandığım bu rallide Volksawagen Race-Touareg ile yarışma şansı bana verildiği çin çok mutluyum.” Kopilotu Tina Thörner : ” Burada bizim için önemli olan yeterince deneyim kazanmak ve 2006 Dakar Rallisi’ne hazır olabilmek. İlk rallimiz olmasına rağmen iyi sonuçlar bekliyoruz.”

2006 Dakar Rallisi daha fazla dikkat isteyecek.
Volkswagen Motorsport Direktorü Kris Nissen, Fas Rallisi’de birden fazla hedefe odaklandıklarını belirterek : ” Zafer için tekrar mücadele etmek güzel olacak. Ancak asıl amacımız 2006 Dakar Rallisi’ne hazır olmak. Yeni motor ve süspansiyon ayarlarımızı denemek istiyoruz. Tunus Rallisi’nden beri yeni motorumuzu ve süspansiyonlarımızı çöl otlaklarında daha iyi kullanmak için ayarlar geliştiriyoruz. Yeni teknik gelişmelerin sonuçlarını almamız ve takımımızın 2006 Dakar Rallisi’ne hazır olması için olabildiğince fazla kilometre yapmamız gerekiyor. “

Bir Cevap Yazın