Volkswagen 2013’te WRC’de

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

“Sizi buraya Volkswagen’in 2013 yılından itibaren WRC’de yarışacağını duyurmak için çağırdık” diyerek sözlerine başlayan Volkswagen Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ulrich Hackanberg Volkswagen’in dünyanın en prestijli dört yarış organizasyonundan biri olan Dünya Ralli Şampiyonası (WRC)’de yer alacaklarının müjdesini verdi.

Yaklaşık 200 gazeteci önünde Polo R WRC aracının örtüsünü kaldırırken sözlerine devam eden Hackanberg iki sene önce yine Sardunya’da Polo’nun en yeni modelini tanıttıklarını şimdi ise Polo’nun en ateşli modelini tüm dünya ile paylaştıklarını belirtti.

Volkswagen Motorsporları Direktörü Kris Nissen ise Dakar Rallisi’ni son üç senedir kazandıklarını ve artık yeni heyecanlar aradıklarını itiraf etti. Volkswagen son üç sezondur üç araçla katıldıkları Dakar Rallisi’nden zafer ile ayrılmayı başarıyor. Volkswagen geri dönüşü yüksek WRC organizasyonlarında da aynı başarıyı hedefliyor. Bunu başarmak için de 300 beygir güç üreten 1.6 litre TSI motorlu dört çeker Polo R WRC’ye çok güveniyorlar.

Basın Toplantısı’ndan Notlar
Volkswagen 2012 yılından itibaren Dakar Rallisi’nde fabrika takımı olarak mücadele etmeyecek ancak bireysel katılımcılar için araçların parça üretimine devam edilecek.

Volkswagen ilk planlarını 2015 yılına kadar yapmış durumda, 2013’te yarışmaya başladıktan sonra uzun vadeli planlar yapılacak.

Polo R WRC’nin tasarımına Şubat ayında başlandı ve 2011 sezon sonuna doğru aracın testleri de başlamış olacak. 2012 sezonu başlamadan aracın gerçek etap verilerini toplamaya başlamayı ümit ediyorlar. Sezon sonunda Skoda markası ile bir kaç yarışa katılmayı hedefliyorlar.

Volkswagen takımının şu anda pilot seçimi yapılmadı, bu seçim için erken olduğunu düşünüyorlar. Şu anda bile bir çok teklif var ancak gelişim süreci uzun olacağından takım pilotlarını seçimi de bu süreç içinde oluşacak. Sorulan sorular arasında Alman pilot olup olmayacağı da vardı. Kris Nissen elbette yeni bir Walter Röhrl çıkmasını istediğini ancak önlerinde 20 ay bulunduğunu ve WRC klasında pilotların önceliğinin yetenek olduğunu ülke ayrımı yapamayacaklarını belirtti.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: