Yağız Avcı emin adımlarla…

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın üçüncü yarışı İSOK İstanbul Rallisi tamamlandı. Rallinin galibi 1 dakika 20 saniyelik açık farkla Yağız Avcı – Ersan Alkır ikilisi oldu. İlk etaptan itibaren liderliği ele geçiren Yağız, son etaba kadar pozisyonunu korudu ve bu sezon ikinci kez podyumun zirvesinde yar aldı.

İstanbul Rallisi, bu yıl 30. kez düzenlendi ve İstanbul Otomobil Sporları Kulübünün genç ekibi, hem seyirciyi ve hem de yarışanları tatmin edecek bir program hazırladı. Cumartesi akşam İDO Pendik Feribot İskelesinin otoparkı ve çevresinde özel olarak hazırlanan seyirci etabıyla başlayan ralli, daha ilk etaptan seyircilerin gönlünü fethetmeyi başardı. Güzel yaz akşamının da etkisiyle, etabı seyretmek için çok sayıda meraklı, yol kenarına yığıldı.

Seyirci etabının en iyi zamanını 2:06.8 ile Yağız Avcı yaptı. Güven Bostancı, Kerem Üstünkaya onu izlerken, Ford Fiesta ile Özen Özer dördüncü en iyi zamanı yapınca büyük takdir topladı.

Ekipler Pazar sabah Pendik Sahilde kurulan servis alanını terk ederek ilk etaba doğru yola çıktılar. İlk etap Yeşilvadi 1’de  Yağız Avcı yine çok hızlıydı ve en büyük rakibi Burak Çukurova’nın 21,6 saniye önünde en iyi zamanı yapmayı başardı. Yurtiçi Kargo Ralli Takımı pilotu Burak Çukurova ise aracının ayarlarından memnun değildi ve ilk servise kadar aracını bu şekilde kullanmak zorundaydı. İlk servise kadar da 5 etap geçmesi gerekiyordu.

Bu açığı iyi yakalayan Yağız Avcı , ara servise kadar geçilen 5 etapta temposunu hiç düşürmedi ve Burak’la arasındaki farkı açmayı başardı. Burak Çukurova ise, elinden gelenin en iyisini denedi ve ikincilikte tutunmayı başardı. Serviste sorunları giderilen Çukurova, etap zamanlarını aşağıya çekse de 1,5 dakikaya kadar çıkan farkı kapatmayı başaramadı. Yağız Avcı, aradaki farkı, temkinli ama yüksek tempoda sürüşüyle korudu ve İstanbul Rallisi’ni kazanmayı başardı. Burak Çukurova, ikincilikle yetinse de şampiyona için değerli puanlar kazandı.

Rallinin ilk etaplarında genel klasman ikiciliğine oturan Güven Bostancı – Vedat Bostancı ikilisi, Burak Çukurova’nın atağına cevap veremedi ve üçüncülüğe geriledi. Ancak burada tutunmayı başardı ve yıllar sonra ilk kez podyumda yer aldı. Daha önce mekanik arıza veya kazalarla bu başarıya uzak kalan Bostancı’lar, şeytanın bacağını kırdılar.

Ege Rallisi’nde üçüncü olarak podyuma çıkan Mustafa Söylemez, bu kez dördüncü olarak, istikrarlı çizgisini sürdürdü. Tecrübeli kopilotu Cem Bakançocukları ile girdikleri üçüncü yarışta şampiyona için çok değerli puanlar kazandılar. Toksport tarafından hazırlanan Mitsubishi Evo9’ları ise sorunsuz bir yarış çıkardı.

Dünyada ilk kez Türkiye’de bir ralliye çıkan yeni Ford Fiesta R2, Emre Yurdakul’un pilotajında etaplarda seyircilere güzel görüntüler verdi. Ancak üçüncü etapta debriyaj arızası baş gösterince, yarışı terk etmek zorunda kaldı.

Burcu Çetinkaya – Çiçek Güney hem Grup A ve hem de Bayanlar Kupasını kazanırken, A6 sınıfı araçlar Burcu’yu takip etti. Süheyl Polatoğlu A6 birincisi ve Grup A ikincisi olurken, Halim Özal ve Yüksel Özgür sıralamayı tamamladı.

Ford Fiesta’yla yarışan Bursalı ekip Ünal Şenbahar – Emire Cantürk, N3 sınıfında birinci olurken, Özen Özer ve Yunus Kolcu iki ve üçüncü oldu.

Sınıf N2’de ise büyük rekabetin yaşandığı yarış sonunda birinciliği Hakan Kargın kazandı. Roya Angejiheidari hem sınıf hem de bayanlar ikinciliğini elde ederken, Özcan Söke üçücü oldu.

103,8 kilometresi 10 toprak özel etap olmak üzere toplam 411 kilometrelik yolun geçildiği yarışa bitiş seremonisi Pendik meydanda kurulan podyumda gerçekleştirildi. Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin’in genel klasman ilk üçe kupalarını vermesinin ardından hemen podyumda gerçekleşen basın toplantısıyla ralli sona erdi.

Şampiyonada bir sonraki yarış 15-16 Ağustos tarihlerinde Bursa’da organize edilecek olan Yeşil Bursa Rallisi olacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: