Aras Dinçer: Cezalılar ve bahtsız bedeviler

Kategori : Aras Dinçer

İkinci ralli-sprint de iyisiyle kötüsüyle bitti. Yarış vukuatsız geçmedi ama neyseki kimsenin de burnu kanamadı. Selim ve Murat N12’leri ile sadece son etapta gazlayarak yarışı kazandılar. İlk iki etapta fazla risk almadı Selim, bir de sağ arka lastiğini kütüklere vurunca temposu biraz düştü mecburen.

Herkes yarışın kahramanının Dağhan olduğunda hem fikir. Dağhan’ın Delta Sport’a ilk zaferini tattırmasına sadece 6 saniye kalmıştı ama ilk etapta Punto Kit-Car’ı hatırlamaya çalışırken birazcık uykuya dalınca Selim’in yaklaşık 10 saniye gerisinde kaldı. Son iki etapta bu farkı kapatmak için maksimum atak gitti Dağhan. Otomobilin de ince ayarları yapılınca çok daha iyi dereceler çıktı ama yarışı kazanmaya yetmedi. Yine de Dağhan’ın, Fatih’in ve Delta Sport’un ortaya koyduğu kazanma isteği ve performans takdir topladı. Zaten son etabın finişindeki kalabalık da bunun göstergesiydi.

Gelelim bu yarışın cezalılarına ve bahtsız bedevilerine… Özen ile başlamak lazım. Özen çok hızlı bir pilot ve gelecekte de daha da hızlı ve başarılı olacağının sinyallerini veriyor. Öğrenme aşamasındayken yaşadığı bu kaza çok da anormal değil. İlk etap zamanı ne kadar gözü kara ve yüksek tempoda gittiğini gösteriyor. Bundan sonra eminim ki, daha kontrollü hızlanmayı öğrenecektir Özen. Çünkü hatalarından ders çıkaran bir pilot olduğunu biliyorum. Bir başka kazazede ise Hasan Özal’dı. Hasan da aynı Özen’in durumunda. O da kısıtlı tecrübesiyle hızlanmaya çalışıyor ve potansiyel sahibi. Yaşadığı kaza neyseki bu kez hafif oldu ama Rally Of Turkey’de takla, ilk mahallide lastik, bu yarışta kaza derken, Hasan hata yapan ve yarış bitiremeyen hızlı pilot konumuna gelmeye başladı. Hasan’ın Delta Sport’taki geleceği parlak olacak ama galiba biraz daha dikkatli ve stratejik yarışmayı anlaması lazım.

Can Çelebi - Ford Fiesta ST

İlk yarışın ikincisi olan Can, ilk etapta Özen ve Emre’nin çok az farkla gerisinde kaldı. Tam “ikinci etapta acaba kim kimi geçer” diye düşünüyorduk ki, Can’ın bu kez aksı kırıldı. İlk yarış 3 tekerlek, bu yarış tek aks derken, Can bahtsızlar klasmanında zirveye çıktı. Son yarışta eğer otomobili yine problem çıkarmazsa Emre ile aralarında müthiş bir çekişme olur diye düşünüyorum. Emre’nin etap zamanlarına da bir parantez açmak lazım, gerçekten çok iyi gitti.

Son olarak yarışın belki de en kem talihli 2 pilotu var, Ronit Arhanyan ve İlhan Mutluay. Ronit ve copilotu Ali, ilk yarışta etap startında diagonal’den çıkamamışlardı. Bu yarışta ise yine ilk etapta simsiyah Palio’ları ile hafifçe yoldan çıktılar ama durdukları zemin gevşek olduğu için yolun hemen kenarında olmalrına rağmen otomobili kurtaramadıkları için yarışı bıraktılar. İlhan ise tip top Micra’sının salıncağı kırılınca yolda kaldı. Otomobilini çok titiz hazırlayan İlhan’ın bu şekilde yarışı bırakması sürpriz oldu. Tolga Şansal da ilk etabı frensiz geçmiş. Eminim çok tatsız bir tecrübe olmuştur. İlker Balçık ile çekişmelerini izlemek isteriz son yarışta…

Aras Dinçer

Bir Cevap Yazın