Heyecan böyle mi artacak?

Kategori : Sait Kuş

Dünya Ralli Şampiyonası kurallarında yapılan değişiklik ile organizatörlere karışık zeminli yarışlar düzenleme imkanı doğmuştu. Bu kuraldan ilk faydalananlar Güney Kıbrısı Rallisi organizatörleri oldu. İlk gün toprak lastikleri ve ayarları ile asfalt zeminde mücadele edecek ekipler, rallinin ikinci ve üçüncü gününde toprak etaplara çıkacaklar. Takımlar ve pilotlar da bu yeniliğe ayak uydurabilmek için testlere başladılar.

Citroen takımı pilotlarından Dani Sordo testin ilk turları sonunda toprak lastiklerin nasıl paramparça olduğuna inanamadıklarını belirtti. Bu sonuçlar karşısında Citroen pilotları ve takım yöneticileri Güney Kıbrıs Rallisi’nin ilk gününün çok farklı heyecanlara açık olduğunu vurguladılar. Sebastien Loeb ise bu duruma daha gerçekçi yaklaştı : “Her takım aynı sorunlar için çözümler üretecek, en iyi çözümü bulan kazanan olacaktır. Benim derdim acaba araçlar etkileyici tarzlarından ödün verecekler mi. Markalar masrafları kısmak için yollar arıyorlar, burada kimin daha çok tasarruf yapabileceğini de göreceğiz.” dedi.

Dani Sordo ise yarışa farklı bir heyecan geleceğini belirtti ve ekledi : “Sanırım ilk özel etaptan sonra lastik değiştirmemiz gerekmeyecek. İlk özel etap yaklaşık 30 kilometre uzunluğunda ve hava da sıcak olacaktır. Rakiplerimizi bizim orada lastik değiştirmemizi bekleyebilirler ancak biz diğer etaplarda da aynı lastikleri nasıl kullanacağımızı bulmaya çalışıyoruz.”

Loeb ise bu değişiklikten pek memnun olmadığını açıkça vurguladı : “Bu iş bana doğru gelmiyor, neden şartlara uygun lastik kullanamıyoruz ki, anlamıyorum. Basın ve izleyiciler aracın sürekli kaymasından memnun olacak, pilotlar da çok eğlenecektir, hepsi bu. Yanlış lastiklerle etaba çıkmak biraz aptalca değil mi?”

BP Ford Abu Dhabi takımı da Güney Kıbrıs Rallisi hazırlıklarına Sardinya Adası’nda düzenlediği testleri ile devam ediyor. Testlerde hem asfalt hem de toprak zemin kullanılıyor.

Mikko Hirvonen ve Jari-Matti Latvala da bu değişik şartlara alışmak için iklimi Kıbrıs’a benzeyen Sardinya Adası’ndaki testlerde asfalt zeminde toprak lastikleri deniyorlar. Altı günlük testlerde öncelik pilotların bu değişikliğe alışmasına verildi.

Hirvonen testler esnasında yaşayacakları bu değişikliğin kendilerine nasıl etkileyeceğini bilemediğini belirtti: “Güney Kıbrıs’ta ilk gün asfalt zeminde mücadele edeceğiz, buna hazırlanmamız lazım. Toprak lastikleri ve ayarları ile asfalt zeminde nasıl tepkiler alacağımızı görmeye çalışıyoruz. Daha önce denemediğimiz bir şey olduğu için biz de sonuçları merak ediyoruz.”

Bir Cevap Yazın