Yeni Körfez Pisti’nde Muhteşem Açılış

Kategori : Bülten/Türkiye Pist Şampiyonası

Türkiye Pist Şampiyonası’nda sezonun en merakla beklenen yarışı 18 Eylül 2011 günü Körfez Pisti’ndeki 1921 metre uzunluğundaki pistte gerçekleştirildi.

Sezonun beşinci ayağında yaşanan müthiş mücadeleye Borusan Otomotiv Motorsport ile Ülkü Motorspor arasındaki “Takımlar Savaşı” damgasını vurdu.

Hafta sonunun galipleri ise Maxi Grup’da birer yarış galibiyeti alan Borusan Otomotiv Motorsport pilotu Aytaç Biter olurken, Süper Grup’da Borusan Otomotiv Motorsport pilotları İbrahim Okyay ve Kaan Gürgenç galibiyetleri paylaştılar. Kaan Gürgenç Körfez Pisti’nde kazandığı puanlarla beraber 2011 Türkiye Pist Şampiyonası’nda Süper Grup şampiyonluğunu ilan etti.

Geride kalan ayakların aksine tek günlük organizasyon olarak gerçekleştirilecek yarışın sıralama turlarındaki en iyi zaman, 46.680 sn’lik derecesiyle BMW M3 GT pilotu Aytaç Biter’den geldi. İkinci en hızlı zamanı da BMW 320’siyle İbrahim Okyay imza atarken ikinci çizgide Ülkü Motorspor pilotları Ümit Ülkü ve Taner Şengezener kendilerine yer buldular.

Yarışmalara geçilmeden önce 2 Ağustos tarihinde Körfez Pisti’nden İstanbul’a dönerken geçirdiği elim bir trafik kazasıyla vefat eden merhum TOSFED Genel Sekreteri Mazhar Demiralp için düzenlenen anma töreninde  tüm sporcular, mekanikerler ve organizasyon görevlileri hazır bulundular.

Süper ve Maxi Grup kategorilerinin birlikte start aldığı 20 turluk hafta sonunun ilk yarışında ışıkların sönmesinden önce hareket eden Aytaç Biter’le beraber startın kaybeden bir diğer ismi Kaan Gürgenç oldu. Start anında sol arka köşesinden aldığı ağır hasarla beraber çok sıra kaybetse de yarış içindeki temkinli sürüşüyle iyi bir yükseliş gerçekleştirdi.

İlk iki tur boyunca Ümit Ülkü ve Aytaç Biter’in liderlik mücadelesinde BMW pilotuna fodepar nedeniyle pitten geçme cezası gelince Ümit Ülkü liderliğe yükseldi. İlerleyen turlarda ise start düzlüğünün ardından gelen sağ-sol şikanlı bölümde yoldışına taşmalar nedeniyle kirlenen virajın içinde spin atan Ümit Ülkü, yeniden Aytaç Biter’e geçildi. Yarışın kalan bölümünde Ümit Ülkü liderlik için fırsat yakalayamadı ve şikanı kestiği için aldığı 10 saniye cezasıyla da beraber ilk yarışı Biter’in 37 saniye gerisinde ikinci sırada tamamladı. İlk iki sırada damalı bayrağın altından geçen Maxi Grup pilotlarını Ümit Ülkü gibi şikanı kesip 10 saniye cezası alan Süper Grup’da yarışan İbrahim Okyay izledi. Maksi Grup klasmanı Aytaç Biter, Ümit Ülkü ve Ali Dinç olarak sıralanırken, Süper Grup İbrahim Okyay, Tarkan Birol ve Kaan Gürgenç sıralamasıyla birinci yarışı noktaladı. Renault Clio ile yarışan Anıl Sevgili ise yarışın startının ardından Tarkan Birol’la yaşadığı temas sonunda oluşan mekanik arıza ile yarışı tamamlayamadı.

İkinci yarışın startı da müthiş bir heyecana sahne oldu. Birinci yarışın klasmanına göre ilk altı pilotun tersten start aldığı ikinci yarışa Tarkan Birol ilk sırada başladı. Taner Şengezener ilk çizgiyi tamamlayan isim olurken, ikinci çizgi Ali Dinç ve İbrahim Okyay, üçüncü çizgi Ümit Ülkü ve Aytaç Biter ikilisinden oluştu. Startla beraber Ali Dinç harika bir start alarak Taner Şengezer ve Tarkan Birol’u geride bırakmayı başarırken, üçüncü çizgiden start alan Ümit Ülkü de pit duvarı boyunca önünde boş kalan koridoru iyi değerlendirip, birinci viraja gelene kadar liderliğe yükselmeyi başardı. Starttaki İbrahim Okyay ve Tarkan Birol’un tehlikesi teması sonucunda Okyay’ın otomobilinin sağ arka lastiği patlayınca tecrübeli pilot ilk tur sonunda pit yolunu ziyaret etmek durumunda kaldı. Ümit Ülkü’nün liderliğiyle geçilen ilerleyen turları Körfez Pisti’nin uzun zaman sonundaki ilk yarışına tanıklık etmek isteyen seyircilere müthiş bir heyecan yaşattı. Yarış sonunda ise Ümit Ülkü’yü finişe kadar kovalamasına rağmen geçme fırsatı bulamayan Aytaç Biter ikinciliğe razı oldu. Ülkü’nün, Aytaç Biter’le olan çekişmesi o kadar yakın ve zorluydu ki, ikili ilk virajda kalan Çağrı Tarık Zeybek’in kalan otomobili için sallanan sarı bayrakları fark etmeyip önlerindeki otomobile tur bindirdiler. Bunun için 20’şer saniye ceza alan ikilinin yarış sonundaki yerleri değişmedi. Kurallar gereği 24 yaş altı pilotların Takımlar Şampiyonası’na puan alabilmesi nedeniyle konuk olarak Borusan Otomotiv Motorsport ekibine katılan Ali Dinç, ikinci yarışı üçüncü sırada tamamlayarak takıma önemli puanlar kazandırdı. Taner Şengezener dördüncü sırada damalı bayrağın altından geçen isim olurken, Kaan Gürgenç hasarlı otomobiline rağmen bir tur geriden beşinci, İbrahim Okyay da starttaki temasının ardından aldığı hasarlı otomobiliyle altıncı sırada yarışı noktaladı.

1600 Grup’da koşulan hafta sonunun tek yarışını Fiat Palio ile yarışan Alican Topak kazanırken, Körfez Pisti’nden önceki iki ayağın galibi Ayhan Göllü ikinci oldu. Teknik kontrol sonrasında otomobili 1600 Grup’da yarışması uygun görülen ve Klasman dışı yarışan Serhat Susuzoğlu damalı bayrağın altından üçüncü sırada geçse de, üçüncülük puanını Fiat Siena ile yarışan Mustafa Birsesli kazandı.

Türkiye Pist Şampiyonası’nda sezonun beşinci yarışı pilotlar için olduğu kadar otomobiller için de oldukça zorlu geçti. Özellikle ilk viraja sığmak için sıkışan otomobiller sonucunda yaşanan temaslar bütün otomobillerde irili ufaklı hasarlara yol açtı… Bu yarışta kızışması beklenen “Takımlar Savaşı” da beklendiği gibi müthiş bir çekişmeye sahne oldu. Bu yarışın ardından Maxi Grup’ta Aytaç Biter liderliğini korurken, Ümit Ülkü liderin sekiz puan gerisinde yer alıyor. Süper Grup’da ise şampiyonluğunu ilan eden Kaan Gürgenç’i takip eden isim takım arkadaşı İbrahim Okyay… Türkiye Pist Takımlar Şampiyonası’nda ise Borusan Otomotiv Motorsport ve Ülkü Motorspor arasındaki mücadelede düğüm İstanbul Park’ta çözülecek. Son ayak öncesinde puanını 124’e yükselten Borusan Otomotiv Motorsport’u 110 puanlı Ülkü Motorspor izliyor.

TPŞ’de sezonun altıncı ve son ayağı 29-30 Ekim tarihlerinde İstanbul Park’ta koşulacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: