Yeni Zellanda Rallisi öncesi Subaru’da son durum

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Yaklaşan Yeni Zellanda Rallisi öncesinde Subaru takımında son durum…

Pilotlar şampiyonluğu için iddialı olan Solberg’den, geleceğin yıldızı; Atkinson’dan ve Takım şefi Lapworth’den açıklamalar…

Sezonun dördüncü rallisi 7-10 Nisan tarihleri arasında Yeni Zellanda’da düzenleniyor. Üç günlük rallide şampiyonanın en hızlı ve en güzel toprak etapları geçilecek.

Meksika’nın yüksek rakımları ve ormanlık alanlarının azlığından Yeni Zellanda’nın yeşil doğası ve düşük rakımlı etapları pilotları yeni bir değişime sokacak. Geniş kavisli uzun virajları ve yumuşak toprak zemini araçların performanslarını etkileyecek farklı zorluklar çıkarabilecek.

Yeni Zellanda Rallisi’nde pilotlar sinirlerine hakim olarak araçlarını sürmeye konsantre olacaklar. Virajların içinden diğer viraja geçerken her türlü sürprize açık olmalılar. Yumuşak zeminden de emin olmak zor olacak, ayrıca sonbaharın aniden değişen hava koşullarını da göz önüne alacaklar.

Daha önceki yıllarda hem güney hem de kuzey adalarına yerleşen etaplar bu sene kuzey adalarına kaydırılmış durumda. Üç gün boyunca 356 kilometre uzunluğunda 20 özel etap olan toplam 1128,48 kilometre yol alacaklar. İlk ve ikinci gün etapları Auckland’ın 140 kilometre kuzeyinde yer alan Papora’da yer alırken son gün etapları Auckland’ın merkezine 5 kilometre uzaklıktaki
Western Springs’de yer alıyor.

Petter Solberg
Araç Meksika’da iyiydi ama mükemmel değildi. Ralli içinde teknik ekip çok iyi çalıştı ve aracı daha iyi kullanmaya başladım ve ikinci gün daha da mutluydum. Aracı Yeni Zellanda için daha fazla geliştirebileceğiz ve aracı daha fazla geliştirerek genel deneyimlerimizi arttırmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yeni Zellanda’da etaplara ilk çıkmak beni zorlayacak. İlk gün etapları temizlerken arkamdan gelenlere biraz zaman kazandırabilirim ama ikinci ve üçüncü gün umarım daha iyi olurum. Herşey mümkün, yarışı beklemek lazım. Güzel bir ralli olacak ve herkes geleceği için çalışacaktır.

Chris Atkinson
Meksika’da aracı daha iyi tanıma fırsatı buldum ve sanırım biraz da gelişim gösterdim. Sabırlı olmayı öğrendim ve şunu anladım ki; biraz geri düşerseniz fazla zorlamamanız gerekiyor böylece çizginizi koruyabiliyorsunuz. Etap zamanlarındaki gelişimimizi Yeni Zellanda görebileceksiniz umarım. Yeni Zellanda etaplarında Meksika etaplarına benzeyen bölümler var ve ben bunları
gayet iyi tanıyorum. Araç açısından bakarsak, herşey yolunda gidiyor ve takımla birlikte çalışmaktan memnunum. Meksika’da gerçekleştirilen müdahaleler doğru yöndeydi ve Yeni Zellanda’da buna devam edeceğiz. Glenn ve ben Petter’e yakın çalışıyoruz. Sürüş stillerimiz birbirine benziyor ve araçtan beklentilerimiz de aynı, bu güzel. Yeni Zellanda’da podyuma çıkmak gibi bir hedefim yok ama son iki rallide olduğu gibi deneyim kazanmaya devam edeceğim. İyi bitirmeyi isterim elbette ve Meksika’daki gibi süratli gidebiliriz.

David Lapworth
Yeni Zellanda hızlı bir ralli. Yıllar önce burası çok virajlı ve yavaş etaplara sahipti ama herşey değişti. Etaplar kuzeye kaydırılmış ve buradaki etaplar Finlandiya’daki gibi hızlı etaplar. Etapların doğası gereği pilotların düzgün gitmesi gereken bir ralli. Zemin sert ve üzerindeki toprak kaygan. Yeni Zellanda’da hızlı kalabilmek için yolun temiz kısmını kullanmak önemli.

Rakımın da düşük olduğu bir ralli olduğu için motor gücü en yüksek seviyede olacağından beygir gücü önem kazanıyor. Bunun yanında pilotların önem kazandığı bir ralli. En iyi kullananın kazanacağı ve sürprizlerin az olacağı bir ralli olacaktır.

Etaplara ilk olarak girmek dezavantaj. İlk ekipler kaygan yol üzerinde doğru çizgiyi tutturamayabilir. Arkadan gelen ekipler için yolu temizleyecekler. İlk araç ve sekizinci araç arasındaki fark kilometre başına bir saniyeye yaklaşabilir. Yeni Zellanda’da yaşanan sıcak yazın ardından yolun üzerindeki kaygan zemin de artacaktır. Yağmur yağar ise temizleme işinin bir kısmını görebilir ve arkadan gelen ekipler için zemin daha da kayganlaşır. Üst zemin tamamen temizlenir ise yüzeyde kaygan bir zemin de kalabilir bu da piotları yavaşlatır. Solberg etaplara ilk çıkacak, umarım ki yağmur yağar.

Bu ralli için doğru lastikleri seçmek zor olacak. Eğer yağmur yağmaz ve siz de onbeşinci iseniz stabil ve bir kaç çizikli lastik kullanabilirsiniz. Bununla beraber çizgideki kaygan zemine tutunabilirsiniz ve geniş aldığınızda fazla kaymazsınız. Eğer yolda birinci iseniz, açık lastikler ile kaygan zeminde tutunabilirsiniz ama bununla problemler yaşabilirsiniz. Açık izli lastikler ile önünüzde 80 km. var ise ralliyi tamamlayamayabilirsiniz. Kapalı izli lastikler nazaran daha az denge verir ve frenlerde keskin
tepkiyi veremez.

Pilotlara bakacak olursak, şampiyonada altı puan önde buraya gelmek gayet güzel. Buraya da kazanmak için geldik, ilk gün hava bizden yana olur da fazla zaman kaybetmezsek, Peter stratejisini değiştirebilir. Chris geçen sene burada Grup N ile katılmıştı, yani onun biraz deneyimi var. Onu zirvedeki pilotlarla kıyaslamak olmaz, yarışı bitirmekten ziyade ralli, lastikler, araç ayarları hakkında daha fazla şey öğrenmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın